לא בדיוק שאלה אבל אשמח שתתייחס

שו"תקטגוריה: כללילא בדיוק שאלה אבל אשמח שתתייחס
מאיר חיים שאל לפני 2 שנים

אינני יודע אם זה בסדר להפיץ את רשמי מחשבותי ולכאורה לנצל את הבמה הזאת לצרכיי האישיים אבל אתחיל. 
אני מעריך את המקוריות של הפוסטים הכתובים כאן.
אבל העיקר חסר מן הספר, זה נחמד לחשוב ולהגיע לכל מיני מסקנות מעניינות אבל אי אפשר לנהל את החיים או לדרוש מבן אדם לנהל את חייו ע"פ כל מיני חובות.
אז לכאו' הצלחת לעשות משהו אדיר להסביר למה חייבים בקיום התורה והמוסר והכל בהסברה שכלית רציונלית בלי הסברים קבליים או מיסתיים הכל מובן וכולם (יהודים) חייבים בקיום תורת משה.
אבל זה רק לכאורה כי אי אפשר לקחת חיים שלמים ולהכפיף אותם לאיזה שהוא הגיון כן אז זה נראה מאד יפה ומובן ורציונלי אבל זה לא אמיתי כי אתה אולי יכול להסביר בצורה שכלית למה לעבוד את ה' אבל האדם הוא יותר משכל ואם הוא לא יתחבר לזה ואם הוא לא ירצה את זה הוא לא יקיים. לא רק באופן פרקטי אלא זה לא אמיתי לחייב את כל כולי רק בגלל שהשכל הבין משהו, אז מה אם הוא אומר מי קבע שהוא המחליט? מי שם אותו אדון על כל החיים הוא לא יכול להסביר כמעט כלום מהחיים ואתה רוצה שהוא ידריך אותם? מי הוא? מי נתן לו את הסמכות לקבוע מה טוב ומה צריך לעשות? החיים גדולים ממנו.
קצת מצחיק שאתה מדבר על תופעת הדתלשים ואתה חושב שאתה יכול לפתור את הבעיה ע"י תשובות פילוסופיות מורכבות או פשוטות אז זה נכון שיש הרבה שאלות על היהדות וודאי שמצריכות מענה. אבל להתעלם מהחיים של הבן אדם ולומר לו שתוק לא אכפת לי מה אתה רוצה יש אלוקים / מוסר גדול ממך ואתה צריך לציית לו ולא אכפת לנו מה הם רצונותיך או שאיפותייך בחיים יש לך חיים קבועים מראש אתה כלום לא אכפת לנו בכלל ממך אתה כפוף לדבר אחר גדול ממך זה רעיון שנועד לכישלון מראש האדם מתקומם נגד מי שרוצה לשעבד אותו.
בעצם השאלות על היהדות (ואני מדבר בעיקר על הבסיס של היהדות ולא על שאלות יותר פרטיות שאני לא עוסק בהם) הם שאלות על החיים יש לנו חיים מופלאים מרתקים ולא מובנים ויש לנו מלא שאלות עליהם ואנחנו רוצים לקבל עליהם מענה. אם היהדות שאתה מפתח לא מתייחסת בכלל לצורך הכל כך קיומי של בנ"א – איך לחיות את החיים בגדלות בשמחה חיים מלאים ועשירים. להבין קצת מה אנחנו עושים פה לאן הכל הולך למה לנו חיים בכלל. וכו' וכו' שאלות רבות שתובעות מהאדם מענה זו לא תורה זה סך של מצוות מציקות שהלוואי ולא היו וזה ודאי (קודם כל בצורה הפרקטית) לא יגרום לבן אדם להיות דתי. למה שהוא ירצה להשאר במקום רע  – שהוא צריך להתעלם מעצמו ולעבוד מישהו אחר למה שמישהו ירצה להקריב את החיים שלו עבור אלוקים? אבל בצורה יותר מהותית, באמת התורה שאתה מנסה להנחיל היא תורה הורגת ממש לא "כי מוצאי מצא חיים" "עץ חיים היא למחזיקים בה" "טובה היא מפנינים" ועוד ועוד פסוקים ומאמרי חז"ל בלי סוף על יופי התורה על החיים שהיא מביאה על טובתה ונחמדותה. גם אם תוכל להסביר (ולעניות דעתי אתה לא) למה יש חובה בקיום התורה ודאי שזו לא התורה שאתה מכוון אליה, התורה שאתה מנחיל מיותרת מעיקה וודאי שלא טובה.
זה נחמד לשמוע ממך שאלות טובות על היהדות אבל התשובות שלך כל כך לא עושות חשק להיות דתי. אם אלוקים היה נותן את התורה שלך ודאי הוא היה רע שרוצה להרע למקשיבי תורתו.
אין לי משהו אחר להציע אני עוד נער מתבגר שמחפש את דרכו אבל מהתורה שלך ודאיי לי שאין לי מה לחפש בה בתור דרך חיים מקסימום לראות מדי פעם אילו רעיונות אפשר לקחת מאמרים.
רק אוסיף שמהסתכלות חיצונית נראה שבאנשים שאתה אוהב להשמיץ יש יותר מה לחפש בצורתם. ואני מתכוון לחב"ד ולרב קוק (באופן כללי ולהר המור באופן פרטי).
יכול להיות שהתורה שלך כן משמחת אנשים והם אוהבים אותה הראיה שיש פה באתר חסידים אדוקים שלך אין לי התנגדות לזה, שיבושם להם ועדיין אני חושב שחסר להם הרבה בחיים האלה.
תכלס שאלתי היא אם אתה חושב שהתורה אמורה לשמח ולהיות סם חיים למחזיקים בה או שאלו הם מצוות שאין לנו (בתור בנ"א) עניין בהם?
מחילה על החוצפה אבל לא נראה לי שזה כל כך מפריע לך. אשמח אם יהיולך השגות על דבריי..

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

מי שמחפש את מה שאתה מחפש שינסה כדורים או סמים, ואולי שיילך לפסיכולוג.
מעולם לא טענתי שאני פותר את הבעיות הללו. אלו שאלות לפסיכולוג, וזה לא תחום שאני עוסק בו. אני מנסה להסביר מדוע נכון לקיים מצוות. זה הכל.

מאיר חיים הגיב לפני 2 שנים

הבעיה היא שזו לא תורה. זה מצוות התורה אמורה להביא לך שמחה אושר וחיים ובכללי היא טובה חבל שאתה מפספס את עיקר התורה המתייחס למצוות בתור חובה.

אברהם הגיב לפני 2 שנים

לדעתי הבעיה היא דווקא בך, אתה מנסה להחיל את רצונך למשמעות על התורה במקום לבדוק האם היא באמת כזאת. אני רוצה לצטט לך את פרופ' ליבוביץ' שאמר פעם משפט שלדעתי מאוד קשור לדבריך: "אם הדת תיהפך מכשיר לסיפוק צרכיו של האדם ותותאם למאווייו השונים – כי אז מה ההבדל בין בית הכנסת ובית הקולנוע?"
הדת היא לא מכשיר לסיפוק רצונותיך, לא הפיזיים, וגם לא הרוחניים. תפקידה של הדת הוא להראות לך מה (למיטב הבנתנו) רצונו של אלוקים שתעשה.
וזהו.

י.ד. הגיב לפני 2 שנים

זה לא רק בדת. בשביל אדם בוגר השאלה העיקרית היא מה חובתי ואעשאה. הנאה היא סוג של אינדקטור אבל היא לא יכולה להיות מניע לפעולה (ואם כן היא נקראת יצר הרע)

השאר תגובה

Back to top button