מה זה רצון ה’

שו”תקטגוריה: מחשבהמה זה רצון ה’
יונתן שאל לפני 3 שנים

שלום, כשאני מתבונן על יכולת הבחירה של האדם, אני מבין שהיא מגיעה באחד משני מקומות: כאשר יש לי אפשרות לבחור בין שני מעשים שאחד מהם יותר טוב בעיניי והשני יותר נעים, ואני צריך להתגבר על הנעים לטובת הטוב (בדומה למשל הטייל בו אתה משתמש).  כאשר יש לפני שני מעשים שקולים או שאיני יודע איזה מהם טוב יותר (אם כי ניתן לטעון כי אין כאן משמעות לבחירה). מאחר ולה\’ אין חולשות והכל ידוע לפניו, איני מבין מה זה אומר שהוא רוצה. אם הוא כפוף לאיזו מערכת ערכים אזי הוא יעשה את מה שטוב יותר במערכת זו, ואם אין מערכת שכזו, אזי אין משמעות אם הוא יעשה מעשה זה או אחר. ניתן אולי לומר שלמרות שאין כל כך משמעות לבחירה, הוא בכל זאת רוצה במה שהוא בחר, אבל זו דרך מחודשת להבין את מושג הרצון. אם כן, מה זה רצון ה\’?  תודה.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

אני חושב שאכן רצונו נובע מטבעו (כמו שכותב רמח”ל שטבע הטוב להיטיב). יש לו בחירה אבל זה לא מתממש בפועל כי אין לו יצרים ואילוצים והוא תמיד עושה את מה שהכי נכון וראוי.
ומכאן שהוא החליט לברוא את העולם מרצונו, אבל ברור מעיקרא שזה מה שהוא יעשה כי זה הדבר הנכון. היה מקום לומר ששתי האפשרויות שקולות והיה יכול שלא לברוא כלל. לפי זה, מדובר ברצון שרירותי ולא בדבר הנכון. זה פחות נראה לי מסברא (אבל סברות על כה”ג הן בהחלט ספקולטיביות).

השאר תגובה