מה קורה כשבית המשפט מתעלם מחוקי יסוד

שו”תקטגוריה: כללימה קורה כשבית המשפט מתעלם מחוקי יסוד
ש' שאל לפני 11 חודשים

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 11 חודשים

מעניין. רק הערה. שני המקרים של אולמרט וברק עסקו בניהול מו”מ ולא בחתימה על חוזה או צעד מעשי כלשהו. אם היה נחתם חוזה הוא היה צריך להיות מאושר בכנסת או לחכות לממשלה הקבועה שתבוא. סגירת אוריינט האוס היא צעד מעשי (אם כי בעיניי באמת צעד לא כל כך דרמטי וקשה להבין מדוע ממשלת מעבר לא יכולה לעשות זאת). עך או אחרת, כל הדברים הללו מסורים לכנסת, ואם אין דעתה נוחה מההמצאות של היועצים המשפטיים שתיכבד ותחוקק חוק ובו ייאמר בפירוש מה מותר ומה אסור לממשלת מעבר. הכנסת לא עושה את זה, ומעדיפה ליילל על נטילת החוק לידיים ע”י יועצים משפטיים ובתי משפט.

הוא הדין לגבי המקרה של עפולה אתמול, שהוא באמת מקומם עד זוועה בעיניי. השופט נתלה בהחלטת ממשלה כלשהי ובחוק. אם הוא צודק או לא (ככל שאני מבין ממש לא), הכנסת יכולה להיכבד ולחוקק מה שהיא רוצה ולא לתת לדינה זילבר לנהל את המדינה. אבל שוב היא מעדיפה ליילל על דינה זילבר במקום להוציא את הערמונים מהאש.

ש' הגיב לפני 11 חודשים

למה צריך לחוקק ? ” ביחס לשאלה שהתעוררה בדבר סמכות הממשלה לפעול ממועד הבחירות ועד להקמת ממשלה חדשה, ביקש המחוקק להדגיש מעבר לכל ספק כי הממשלה ממשיכה לתפקד כרגיל ובאופן רצוף. על-פי החוק אין כל הבדל בין ממשלה רגילה לממשלת מעבר” ועוד בהמשך המאמר ” המסקנות של ועדת ברנזון, כמו הוראותיו של חוק יסוד: הממשלה, ברורות לחלוטין: אין שום הבדל בין ממשלת מעבר לממשלה רגילה.”

מיכי צוות הגיב לפני 11 חודשים

כי בכל מקום שהמערכת המשפטית עושה דין לעצמה צריך כנראה לחוקק. זו הדרך להתמודד בצורה מסודרת, גם אם לדעתך זה מה שאומר החוק בניסוחו כעת.

השאר תגובה