משמעות התפילה

שו"תקטגוריה: אמונהמשמעות התפילה
מ' שאל לפני 7 שנים

שלום הרב מיכי, 
בעקבות השבת האחרונה באשדוד ובעיקר אחרי השיעור של ערב שבת התחלתי להרהר בנושא חיפוש אחר מעורבות אלוהים בעולם. 
הצלחתי להבין שלקב״ה אין רצון או צורך להתגלות בעולמנו ושאנו חיים בדור שדורש עצמאות. 
קראתי מאמר שלך בנושא ׳חיפוש אחר אלוהים בעולם׳, ״הוא ברא חוקים, הוא קבע נורמות וערכים, ומי שיתנהל על פיהם ובמסגרתם, יגלה את האלוקים בצורה מבוגרת יותר״. 
אז כדי לזכות להתגלות ולנס האם אחווה זאת רק אם לא אעבוד את אלוהים? 
אני מתקשה להבין, מה משמעות התפילה ובמיוחד על החלקים של הבקשות בתפילה? איפה יש מקום לשיח עם אלוהים? 
שמעתי דעה שהנקודה המרכזית בה היא שאנחנו מחוייבים לקב״ה ולהלכה ולכן אנו מחוייבים להתפלל, ובנוסף התפילה עוזרת לנו להשתפר ולהתקדם בעבודת המידות. 
דעה זו לא מספקת אותי כיוון שאין חשיבות למי אני מתפללת ולא עונה לי על החלקים של הבקשות בתפילה. 
אודה לך אם תעזור לי ליישב את הקושיה.
תודה רבה

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

שלום מ'. אנסה בקצרה.
בתפילה יש כמה חלקים, ובעיקר: שבח, הודאה ובקשה. עם השבחים אין בעיות. גם ההודאה מובנת, שכן אפשר להודות לקב"ה על שברא את העולם וחוקיו שבתוכם ובאמצעותם אנחנו מתפקדים. כשקורה לי "נס" זו הזדמנות להודות על כלל הבריאה (ולא על הנס, כי זה כנראה לא מעשה ידיו הספציפי של הקב"ה אלא של חוקי הטבע). לגבי הבקשות, הדבר הרבה יותר קשה. בקשה מניחה מעורבות של הקב"ה שיעשה עבורי את מה שאני מבקש. אם ההנחה היא שהוא לא מעורב אז מדוע לבקש?
אמנם ייתכן שלפעמים הוא כן מתערב, גם אם אי אפשר לדעת אם, מתי והיכן. לכן יש הצדקה לבקש התערבות, אבל לקחת בחשבון שהיא כנראה לא תקרה (אלא  לעתים רחוקות). לכן גם סביר לבקש רק במצבים שבהם אין פתרון שהוא בידי, כשזה המוצא האחרון. לבקש פתרון על טבעי זה גם בעייתי, תפילה לנס בפשטות היא כמו תפילה על לשעבר, שאסורה (יהי רצון שלא יהיו אלה בני ביתי).
דומני שהציפיה לשיח איתו במובן של שיחה דו צדדית היא נאיבית. זה לא קורה. גם מי שחש שכן, לדעתי סיכוי טוב שזו אשליה.
אני לא חושב שאם לא תעבדי את ה' תזכי להתגלות. מצופה מאיתנו לעבוד אותו, ואם לא נמלא את חובתנו הבעיה היא שלנו. אין סיבה להניח שזה ישנה את מדיניותו. אבל כאמור אין סיבה לצפות לנס ולהתגלות. התגלות דרך הטבע הרגיל היא גבוהה ומשמעותית יותר עבור אנשים נבונים ובוגרים.
להתראות,

השאר תגובה

Back to top button