נבואות מן התורה

שו"תקטגוריה: אמונהנבואות מן התורה
אלדד שאל לפני 7 שנים

 

 

 

11:45

שלום לכבוד הרב. היה לי לאחרונה דיון עם חבר אתאיסט והבאתי לו דוגמאות של נבואות מן התורה כהוכחה לאמיתותה: בספר דברים פרק כ"ח:
סד וֶהֱפִיצְךָ יְהוָה בְּכָל-הָעַמִּים, מִקְצֵה הָאָרֶץ וְעַד-קְצֵה הָאָרֶץ; וְעָבַדְתָּ שָּׁם אֱלֹהִים אֲחֵרִים, אֲשֶׁר לֹא-יָדַעְתָּ אַתָּה וַאֲבֹתֶיךָ–עֵץ וָאָבֶן. סה וּבַגּוֹיִם הָהֵם לֹא תַרְגִּיעַ, וְלֹא-יִהְיֶה מָנוֹחַ לְכַף-רַגְלֶךָ; וְנָתַן יְהוָה לְךָ שָׁם לֵב רַגָּז, וְכִלְיוֹן עֵינַיִם וְדַאֲבוֹן נָפֶשׁ. סו וְהָיוּ חַיֶּיךָ, תְּלֻאִים לְךָ מִנֶּגֶד; וּפָחַדְתָּ לַיְלָה וְיוֹמָם, וְלֹא תַאֲמִין בְּחַיֶּיךָ. סז בַּבֹּקֶר תֹּאמַר מִי-יִתֵּן עֶרֶב, וּבָעֶרֶב תֹּאמַר מִי-יִתֵּן בֹּקֶר–מִפַּחַד לְבָבְךָ אֲשֶׁר תִּפְחָד, וּמִמַּרְאֵה עֵינֶיךָ אֲשֶׁר תִּרְאֶה.
ואמרתי לו מניין הכתוב יודע שהעם היהודי יוגלה "מִקְצֵה הָאָרֶץ וְעַד-קְצֵה הָאָרֶץ", מה שאכן קרה במהלך ההיסטוריה, שלא היה עוד עם כמו העם היהודי שהופץ לכל מקום וכמעט אין מקום בעולם שאין בו קהילה יהודית בהווה או בעבר.
ועוד מניין הכתוב יודע שלא יהיה מנוח ליהודים, משנאת הגויים שם?
עוד דוגמא:
ספר ויקרא פרק כו
לב וַהֲשִׁמֹּתִי אֲנִי, אֶת-הָאָרֶץ; וְשָׁמְמוּ עָלֶיהָ אֹיְבֵיכֶם, הַיֹּשְׁבִים בָּהּ. לג וְאֶתְכֶם אֱזָרֶה בַגּוֹיִם, וַהֲרִיקֹתִי אַחֲרֵיכֶם חָרֶב; וְהָיְתָה אַרְצְכֶם שְׁמָמָה, וְעָרֵיכֶם יִהְיוּ חָרְבָּה. …. לו וְהַנִּשְׁאָרִים בָּכֶם–וְהֵבֵאתִי מֹרֶךְ בִּלְבָבָם, בְּאַרְצֹת אֹיְבֵיהֶם; וְרָדַף אֹתָם, קוֹל עָלֶה נִדָּף, וְנָסוּ מְנֻסַת-חֶרֶב וְנָפְלוּ, וְאֵין רֹדֵף. לז וְכָשְׁלוּ אִישׁ-בְּאָחִיו כְּמִפְּנֵי-חֶרֶב, וְרֹדֵף אָיִן; וְלֹא-תִהְיֶה לָכֶם תְּקוּמָה, לִפְנֵי אֹיְבֵיכֶם. לח וַאֲבַדְתֶּם, בַּגּוֹיִם; וְאָכְלָה אֶתְכֶם, אֶרֶץ אֹיְבֵיכֶם. לט וְהַנִּשְׁאָרִים בָּכֶם, יִמַּקּוּ בַּעֲו‍ֹנָם, בְּאַרְצֹת, אֹיְבֵיכֶם; וְאַף בַּעֲו‍ֹנֹת אֲבֹתָם, אִתָּם יִמָּקּוּ.
שאלתי אותו מניין הכותב המסתורי יודע שמתי שעם ישראל יהיה בגלות, האויבים שלו לא יצליחו לשבת בארץ, שָׁמְמוּ עָלֶיהָ אֹיְבֵיכֶם, ואכן אנחנו יודעים בהיסטוריה של ארץ ישראל שאלפיים שנה, כל האימפריות הגדולות היו כאן, ולא הצליחו לעשות כאן שום דבר משמעותי, מלבד כמה ערים בודדות, אבל אף אחד לא הצליח להקים פה מדינה של ממש! חוץ מעם ישראל שחזר לפני קצת יותר ממאתיים שנה!
ומעל הכל עולה השאלה, מניין הכתוב יכול להבטיח להם שהם יחזרו לארץ?!
בספר דברים פרק ל:
ג וְשָׁב יְהוָה אֱלֹהֶיךָ אֶת-שְׁבוּתְךָ, וְרִחֲמֶךָ; וְשָׁב, וְקִבֶּצְךָ מִכָּל-הָעַמִּים, אֲשֶׁר הֱפִיצְךָ יְהוָה אֱלֹהֶיךָ, שָׁמָּה. ד אִם-יִהְיֶה נִדַּחֲךָ, בִּקְצֵה הַשָּׁמָיִם–מִשָּׁם, יְקַבֶּצְךָ יְהוָה אֱלֹהֶיךָ, וּמִשָּׁם, יִקָּחֶךָ. ה וֶהֱבִיאֲךָ יְהוָה אֱלֹהֶיךָ, אֶל-הָאָרֶץ אֲשֶׁר-יָרְשׁוּ אֲבֹתֶיךָ–וִירִשְׁתָּהּ; וְהֵיטִבְךָ וְהִרְבְּךָ, מֵאֲבֹתֶיךָ. ואכן חזרנו לארץ בדרך לא דרך, והעם היהודי, בשבעים שנה של מדינה. הגיע להישגים חסרי תקדים אשר לא היה להם דוגמא בשום מדינה שהוקמה באותן שנים… אבות אבותינו היו יכולים רק לחלום על מה שיש לנו היום…הייתי בטוח שהוא יישאר המום אך מהר מאוד הוא נתן לי תשובות שהיה לי קשה מאוד להתמודד איתן: א. מניין הכתוב יודע שהעם היהודי יוגלה "מִקְצֵה הָאָרֶץ וְעַד-קְצֵה הָאָרֶץ"
קל. זאת הייתה פרקטיקה ידועה בתקופה ההיא.
לא חסר עמים שזה קרה להם.
הנה דוגמאות – רק מההגליות האשוריות! –
https://he.wikipedia.org/…/%D7%94%D7%94%D7%92%D7%9C%D7

כלומר, ״הנביא״ מנבא מתוך מה שהוא רואה ומכיר מסביב.

ב. מניין הכתוב יודע שלא יהיה מנוח ליהודים, משנאת הגויים שם?
״לא יהיה מנוח״ זה מושג מורכב ולא ממש ברור.
האם ליהודי ארה״ב אין מנוח למעלה ממאה שנים?
ננסה אחרת, תוכל לתת דוגמה למיעוט אתני ש״נוח לו״ ?
האם לפלסטינים נוח בסוריה? האם לדרוזים נוח בעיראק? האם לארמנים בטורקיה?

אשמח אם תסביר לי בבקשה מה ההבדל בין הנבואה של הנביא התנ״כי לבין הנבואה של היהודי הזה : 
http://wallstreet.bizportal.co.il/articles.php?id=86796

האם יש לרב תשובות לכל השאלות שעבורי היו קשות מאוד? במיוחד הנושא של יהודי ארצות הברית , והגויים שאכן הצליחו לבסס את עצמם בארץ לעומת הנבואה בתורה. 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 7 שנים

גם אני לא רואה ב"הוכחות" הללו על נבואות התורה משהו מוחץ, בפרט בגלל שהניסוחים אכן עמומים וניתנים לפרשנויות. אם זה מעניין אותך, תוכל לבדוק בארגון "ערכים" שעוסק בזה.

אלדד הגיב לפני 7 שנים

אז לא הבנתי, הנבואות הללו הן שקר? לא התקיימו מעולם?

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

אלדד שלום. איך קפצת מדבריי למסקנה הזאת? הנבואה שניבאו על גלות וחזרה לארץ היא שקר? מה שכתבתי הוא שקשה להוכיח מכוחה את אמיתות התורה כי זה ניתן לפרשנויות, ולדברי חברך גם מפני שהיכולת לנבא גלות אינה כה מרשימה )לזה אני לא כ"כ מסכים(. אבל הנבואה הזאת התגשמה.
ככלל, יש הבדל בין האמירה שלא הוכח שהנבואה התגשמה או שהתגשמותה לא מרשימה לבין האמירה שהיא לא התגשמה.

אלדד הגיב לפני 7 שנים

תודה.
מה שקשה לי הוא הביטוי "ושממו עליה אויבכם" שלכאורה זה לא קרה, שהרי הגויים התיישבו כאן היטב…וגם שלא התקיים "לא יהיה לכם מנוח" שהרי בארה"ב היה מאז ומתמיד נפלא ליהודים. אז או שהנבואה מתקיימת במלואה או שאנחנו אומרים שהתקיים לשליש, למחצה ולרביע …

Gil הגיב לפני 7 שנים

מקוצר הזמן,ראה בספר דורנו מול שאלות הנצח שם הנהיר הרבה יותר טוב את אמיתת הנבואות . ובגדול זה מכח 4 פרמטרים נדירים שמתקיימים כולם בנבואות.לעניין ושממו אויבכם זה בספר ויקרא הדן על גלות בבל. אך אבן עזרא מבין ושממו כלומר ישתוממו על החורבן. מתי?סבער אחריו ובסמוך לו. לגבי גלות אמריקה זה בכלל לא מפריע שיש יוצאי דופן. וכי בכללי לא היה מצב של חוסר מנוח?מה גם שיהודי אמריקה תורמים ליהדות ישראל ובכך הם חלק ממפעל השיבה,ובמובן מה הם פחות בגלות. מה גם שהעידן החדש כולו עומד בסימן 'גאולה'. ואם כל כך תתעקש: מניין לך ששלוותם תעמוד להם לעולם? ועוד יש להאריך.

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

ממש לא התיישבו היטב. בחרת את הדוגמה הכי פחות מוצלחת. איזה גויים התיישבו כאן היטב? הרי הפער בין המצב לפני שהגיעה הציונות לאחרי הוא מוחלט וחד משמעי.
וכשכתוב לא תדע מנוח אין הכוונה לכל רגע וכל מקום אלא לתיאור כללי. אתה יכול גם לשאול על אנשים בשואה כשהיה להם רגע נחת כלשהו. זה לא רציני. בגדול אין ספק שהגלות היתה טראומה מתמשכת.

השאר תגובה

Back to top button