נסתרות האלוהות

שו”תקטגוריה: אמונהנסתרות האלוהות
איילה שאל לפני 6 שנים

לפי מה שהבנתי, אתה טוען שאלוקים נסתר בימינו. שאלתי היא, האם אתה חושב שהוא היה גלוי מתישהו? נגיד בתקופת האבות או בהר סיני? האם הוא התגלה לנביאים? מתי בדיוק הוא נעלם? לפני מאה שנה או אלף שנה?
 
אם כן אז לטיעונך, מהלך הענינים הוא:
 
לפני 13 ביליון שנה – אלוקים יוצר את העולם במפץ הגדול, וקובע את חוקיו, כולל האבולוציה
לפני כמאה אלף שנה – הומו ספינס מתפתח כמין השולט בארץ
לפני כשלושת אלפים שנה – אלוקים מתגלה לאברהם – מאז הוא גלוי לאנושות….עד ש…
 
לפני מאה\אלף שנה אלוקים נעלם והסתתר מעולם…
 
ובהרחבה, שאלותיי אם כך הן:
 
מדוע הוא התגלה לתקופה מסויימת ואז נעלם?
אם הוא אכן נעלם, מה משמעותו היום?
אם הוא לא התגלה אף פעם, מהי משמעות ההתגלות בהר סיני?
 
בתודות
איילה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 6 שנים

שלום איילה.
רק אציין בקשר לפתיח שלך, שהתמונה שתיארת מתאימה לגמרי לתיאור המסורתי. זה לא חידוש שלי. הנבואה הסתלקה והניסים פסקו בערך מתחילת בית שני.
לשאלותייך:

  1. אין לי מושג (כמו עוד הרבה דברים שהוא עושה). אני מציע הצעה ספקולטיבית שאולי התבגרנו ולכן הוא הפסיק “לתת לנו יד”, כמו ילד שמתבגר וההורים מאפשרים לו להתנהל לבד.
  2. משמעותו לא קשורה להופעה שלו בעולם. אני לא עושה מצוות כדי לקבל ממנו יחס כלשהו או כדי שהוא יפעל באופן כלשהו. להיפך, המצוות מטרתן שאנחנו נפעל כאן במקומו.
  3. לא הבנתי את השאלה. הוא כנראה התגלה בעבר (כך מספר התנ”ך והמסורת שלנו). אבל גם אם לא – לא הבנתי מה הבעיה בהתגלות חד פעמית כדי לומר לנו מה הוא רוצה מאיתנו.

 

איילה הגיב לפני 6 שנים

כבוד הרב, אני לא מצליחה להבין את הטבע הארביטרי\שרירותי של ההתגלות. באיזהשהו מקום, בחלון זמן קצרצר (בהתיחסות לזמן שעבר מאז הבריאה), בורא הכל החליט להתגלות למספר זעיר של בני אדם, שאותם בחר באופן שרירותי לחלוטין, כדי שיעבירו את המסר האלוקי לצאצאם (בלבד!) ובתמורה יזכו בנחלה וכו. אחרי תקופה מסוימת (מאות או אלפי שנים) נסגר החלון ובורא הכל מסתתר ונחבא שוב.

כל המערך המפותל הזה חסר הגיון והמשכיות וודאי שלא עומד בבחינת התער של אוקום. כן גם קנה המידה לא נשמע הגיוני. לא היינו צריכים את אלוקים במשך 13 ביליון שנה, שאז פתאום הוא מופיע, ואחרי תקופה קצרה, נעלם. כמו כן קנה המידה מבחינת הגודל לא נשמע הגיוני. ביקום (כמעט) אינסופי מתגלה בורא עולם בחלק זעיר (ושרירותי) שלו למספר זעיר של יצורים שרירותיים.

אני לא מבינה איך אתה מבקש מאדם רציונלי לקבל את זה כמו שהוא בלי להטיל ספק

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

לפני כמה ימים נדונה כאן שאלה דומה לזו שלך (לא מוצא כרגע לינק). אלוקים צריך להתגלות בשלב כלשהו כדי למסור לנו מה הוא רוצה. אז מתי הוא אמור להתגלות? כנראה כשהעולם והחברה האנושית הגיעו לשלב המתאים והמספיק לקבל את ההוראות והציוויים הללו. הרגע הזה הגיע במעמד הר סיני. מה קשה בזה? אנחנו לא צריכים אותו. הוא צריך אותנו.
ובכלל, מה לזה ולתער של אוקאם?
אדם רציונלי אמור לקבל את זה אם יש ראיות סבירות לכך שזה התרחש. אדם רציונלי לא אמור להחליט עבור אלוהים מה סביר שהוא יעשה ומה לא.
כתבתי דבר דומה במחברת השלישית לגבי האבולוציה. יש שתוהים מדוע אלוהים נתן לחיים להתפתח בצורה כה מפותלת (באבולוציה) עם הרבה נשורת וכדומה. ועל כך עניתי שגם אם הדרך הזאת לא מובנת לי, השאלה אם אלוהים עשה זאת או לא צריכה להיקבע לפי השאלה האם סביר שזה קרה לבד. אם אנ לא מבין מדוע הוא עשה זאת זה לא אומר שהוא לא עשה זאת. זה רק אומר שאני לא מבין את אלוהים ואת דרכי התנהלותו. לא ממש מפתיע בהתחשב בפער בינינו.

Back to top button