סידור המסכתות בש"ס

שו"תקטגוריה: אמונהסידור המסכתות בש"ס
שואל שאל לפני 7 שנים

הרמב"ם מסביר את ההגיון של סידור המסכתות בש"ס כך שבאופן עקרוני זה על פי סדר הופעתן של המצוות בתורה אלא אם יש סיבה מיוחדת, למשל יבמות מופיעה ראשונה בסדר נשים כי יבום אתה חייב או חלוץ או יבם ואפשר לכפות על האדם כך אבל נישואין אי אפשר לכפות על האדם ולכן ראוי שדבר שחייבים בו יקדם לדבר שיש בו מעין "צד רשות"(כך הם בערך דברי הרמב"ם). אני לא מבין הרי גם השם יודע שיש טעם לסדר הצוות בתורה בסדר מסוים אבל בכל זאת הוא בחר לשים את מצוות יבום כמעט בסוף התורה- אז מדוע רבי בכל זאת לא נצמד "להגיון האלוקי" בתורה ומפתח סוג של סדר בעל תבנית לוגית שונה?

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

גם הרמב"ם לא נצמד להיגיון האלוקי ולא לזה של רבי. כל אחד מחלק לפי מה שנראה לו. לא חייב להיות כאן היגיון אלוקי. סדר כלשהו צריך להיות וכל אחד בוחר את מה שנראה לו. זה גם יכול להיות שיקול פדגוגי, ולא הרי תורה שבכתב כהרי תורה שבעל פה.

יאיר הגיב לפני 7 שנים

יש לציין שבספרו של הרב מרגליות 'יסוד המשנה ועריכתה' הוא אומר שסדר המסכתות בכל סדרי המשנה הוא מהמסכת מרובת הפרקים למעוטת הפרקים (בהתחשב שכולא נזיקין חדא מסכתא, סנהדרין ומכות חדא מסכתא וכו') למעט יוצא דופן אחד כמדומני בסדר זרעים, כך שלכאורה לא צריך לחפש טעם לסמיכות המסכתות.

השאר תגובה

Back to top button