עוצמה יהודית

שו”תקטגוריה: כלליעוצמה יהודית
איציק שאל לפני חודש 1

מה הרב חושב על הרב דב ליאור ותמיכתו במפלגת עוצמה יהודית? ומה הרב חושב בכללי על איתמר בן גביר (ללא קשר למפלגת עוצמה יהודית שבה הוא רץ)?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

אני לא מספיק מכיר אותו כדי לחוות דעה עליו אישית. הדעות של מפלגתו הן גזעניות. לגביו אישית בהתבטאויות בפומבי הוא למד לעטוף אותן במחלצות לגיטימיות יותר, אבל אני משער שעדיין אלו דעותיו.

חיים הגיב לפני חודש 1

חבריו מרזל וגופשטיין באמת קיצוניים, אבל האם מפלגה שלו לבד היא לא ממש כמו סמוטריץ?

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

לא יודע כי איני מכיר אותו מספיק. אבל הוא מייצג ציבור ומפלגה ולא אדם פרטי. אגב, גם לגבי סמוטריץ יש לי חשד לא קטן לגבי גזענות. כמעט כל מי שלוקח את דברי חכמים בדורות הקודמים לגבי גויים כפשוטם הוא גזען לדעתי.

אלי הגיב לפני חודש 1

הרב,
למדתי ממך שאתה בעצם מניח את המבוקש כאשר אתה אומר שאנשים מסויימים הם גזענים, ולכן הדעות שלהם לא לגטימיות/בעייתיות (אמנם לא אמרת את זה במפורש, אבל ככה משתמע כאשר אנשים משתמשים בתיאור “גזען” או “חשוד לגזענות” בשיח של ימינו). האם אתה חושב שכל דעה שנכנסת לקטגוריה של “גזענות” היא בהכרח בעייתית?
למשל, אם מחקר היה מראה שלאנשים מגזע מסויים יש בממוצע יותר נקודות IQ, הרבה אנשים היו אומרים שהמחקר הזה הוא “גזעני”.
ברור לי שמחקר לא יכול להיות “בעייתי”, כי זה רק (אמור) לשקף את המציאות. אם נסכים שמחקר כזה הוא אכן גזעני, אז הנה דוגמא לדבר גזעני שהוא לא בעייתי.
לפי דעתי, גזענות המביאה לידי אלימות או אפליה רצינית היא גזענות בעייתית. אישה שרוצה שרק ידיים יהודיות תגענה בתינוק שלה אמנם גזענית, אבל זאת לא גזענות מאוד בעייתית.

מיכי הגיב לפני חודש 1

כתבתי טורים על הגזענות. שם יש הגדרות. מחקר אינו גזענות.

מה עם מכות מצרים? הגיב לפני חודש 1

האם המות שהוכו המצרים ופסחו על בני ישראל נחשבות ל’גזענות’?ודרישתו של משה מאת ה’: ‘ונפלינו אנ ועמך’ – האין כל אלה בבחינת ‘גזענות’?

בברכה, ט’ הרן

אלי הגיב לפני חודש 1

בסדר, אני אסתכל

האפליה במכות היא גזענות? הגיב לפני חודש 1

בס”ד עש”ק וארא תש”פ

לכב’ הרב – שלום

ראיתי בפרשת השבוע שרק המצרים הוכו בעשר המכות ולא בני ישראל האין בזה גזענות?

בברכה, ט’ הרן

רפאל הגיב לפני חודש 1

מה הקשר גזענות במצרים? שם עוד היה שייך מושג של עם שלם שנושא בחוב על העבדה בפרך של עם אחר,
היום באמת ודאי שאין משמעות לדבר כזה ואף אחד לא יטען שצריך להטיל עונשים על כל האנשים בגרמניה עקב שיוכם לעם, המקום היחיד שעדיין שייך גם היום דבר כזה זה בעונש כדוגמת סנקציות וכדומה שבמהותו הוא פונה לקולקטיב ולא ליחיד

אלי הגיב לפני 4 שבועות

שלום הרב,
שבוע טוב!
ראיתי שכתבת כאן (https://mikyab.net/%D7%A9%D7%95%D7%AA/%D7%9E%D7%94%D7%95%D7%AA%D7%94-%D7%A9%D7%9C-%D7%94%D7%A1%D7%9C%D7%99%D7%93%D7%94-%D7%9E%D7%92%D7%96%D7%A2%D7%9F) שגזענות כערך שלילי זה לא השקפת עולם אלא פעולה על פי השקפת עולם. איך אפשר לומר אם כן שמישהו “חשוד לגזענות”? או שהוא פעל לפי השקפת עולמו, או שלא.
והאם אתה חושב שכל מי שמבין את דברי חז”ל כפשוטם ביחס לגויים, בהכרח פועל לפי השקפת עולם זו?

mikyab צוות הגיב לפני 4 שבועות

ממש לא בהכרח. אבל החבר’ה הללו פועלים לפי המשנה הזאת. מדובר בפעולות ולא רק בדרכי חשיבה. בדוק את הצעות החוק של הרב מאיר כהנא ותראה יישומים שונים.

אלי הגיב לפני 4 שבועות

כתבת למעלה ש”כמעט כל מי שלוקח את דברי חכמים בדורות הקודמים לגבי גויים כפשוטם הוא גזען לדעתי”. כאמור, אין סיבה לחשוב שכל הנ”ל פועלים כלפי גויים לפי השקפת עולם זו. לכן, לפי ההגדרה שלך, אין לקרוא להם” גזענים”, לפחות לא כערך שלילי.
אני מתנצל שאני “תופס אותך על המילה”, אבל אני מרגיש שהוצאת לעז על אחוז לא מבוטל של שומרי תורה ומצוות, ולכן חשוב לי להבהיר את העניין.

מיכי הגיב לפני 4 שבועות

שלום אלי. לא תפסת אותי על מילה. זה דיון רלוונטי וחשוב. אני עומד מאחורי כל מה שכתבתי. מי שתופס את דברי חז”ל כפשוטם בעניין זה הוא בד”כ גזען, גם אם אינו פועל כך. בד”כ זה שאינו פועל כך הוא רק מפני שאין לו כוח ואפשרות (בגלל החילונים הרשעים והאיום מאומות העולם), אחרת הוא היה עושה זאת (אין ידינו תקיפה). זה מזכיר את טענת מלך כוזר לחכם שהתנהגותנו הנאורה נובעת מכך שלא היה לנו שלטון עצמאי ולא הייתה לנו אפשרות לנהוג אחרת. החכם עונה לו: הובשתני מלך כוזר.

אלי הגיב לפני 4 שבועות

קשה לדעת מה היה קורה אם היה לנו את האפשרות להתנהג אחרת. שמעתי אותך אומר פעם שאם היה עומד מולך עמלק ודאי, כנראה שלא היית הורג אותו. כמוני כמוך. אני חושב שצריך ללמד זכות על עם ישראל, שאם ידינו הייתה תקיפה, היינו מתנהגים ברחמנות. אבל כמובן שזה ספקולציה בשני הכיוונים.

חיים הגיב לפני 4 שבועות

הרב כהנא אולי עונה להגדרות שלך לגזען, אך האם איתמר בן גביר הוא אותו דבר כמו הרב כהנא? הוא בפירוש אומר שלא.

מיכי הגיב לפני 4 שבועות

לא עשיתי מחקר השוואתי, וגם אין לי עניין בכך. אולי הוא גזען באופן אחר ואולי הוא רק תועמלן מתוחכם יותר.

השאר תגובה