על דטרמיניזם לאור ספרך מדעי החופש

שו”תקטגוריה: פילוסופיהעל דטרמיניזם לאור ספרך מדעי החופש
יובל שאל לפני 4 חודשים

שלום הרב. שמי יובל שפירא, בן 22 מישיבת ירוחם. לאחרונה דנתי עם פרופסור עמוס תנאי, העוסק בביולוגיה חישובית במכון ויצמן על סוגיית הבחירה החופשית. הוא הציג טענה מעניינת מאוד אשר כמדומני ניתן למצוא אלייה תשובה בספרך אשר קראתי בעבר, “מדעי החופש”. אשמח לתשובה או לחלופין להפניה למקום המדויק בספר. 
טענתו היא כדלהלן – הוא מאמין במטאריאליזם מוחלט וכיוצא מכך הוא מאמין בסוג של דטרמיניזם. לדידו הכול קבוע מראש, אך אין ביכולתנו וגם אין אפשרות שיהיה ביכולותינו כלי חישובי אשר יכול לחזות את התנהגותנו. אציין כי הפרופסור מחנך את משפחתו למופת, ולמוסר ברמה הגבוהה ביותר, כך אעיד מהיכרות עם בתו. את ‘חופש הבחירה’ הוא תולה בפער שבין העובדה האמיתית שהכל קבוע מראש לבין העובדה שאין ביכולותינו יכולת חיזוי אמיתית. מרווח זה מאפשר מעין חופש פעולה ומקנה חשיבות להתנהגות מוסרית.
אשמח בראש ובראשונה לתגובתך אודות תפיסתו.
אשמח גם אם תוכל להתייחס בתשובתך לטענתו לפיה לא ייתכן כי יהיה לנו אמצעי חיזוי, וכי במאה ה-15 הצליחו לדמיין את מחשב הקוונטים?!
אודה לתגובתך המהירה, יובל.
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 חודשים

זו טעות נפוצה של אנשי חישוביות ופיזיקאים שעוסקים בכאוס. שאלת הבחירה לא קשורה בכלל ליכולת החישוב והחיזוי שלנו, אלא לשאלה האם יש חופש אמיתי במערכת. מערכת כאוטית שלא ניתן לחשב מראש את עתידה היא עדיין מערכת דטרמיניסטית. לכן אי אפשר להכניס לשם רצון חופשי. העובדה שאיני יודע כיצד האדם מונע לא אומרת שהוא לא מונע.
הקדשתי לזה פרק שלם בספרי, הפרק שעוסק בכאוס. שם הבאתי שראשוני הכאוס העלו בדיוק את הטענה הזאת, וכמובן טעו. לאחר מכן עברתי לדון בקוונטים, ששם (ורק שם) לכאורה יש חופש אמיתי.
בקיצור, יש לו פשוט טעות במושגים.
העובדה שאדם מתנהג באופן מוסרי לא אומרת הרבה. אם הוא מערכת דטרמיניסטית (גם אם כאוטית) אזי היא זו שמובילה אותו להתנהגותו המוסרית ולכן אין לזה ערך. הוא לא בוחר בזה אלא אולי חי באשליה שהוא בוחר בזה (בגלל היעדר יכולת החיזוי). הוא מובל לזה באופן דטרמיניסטי. אני חושב שהוא עצמו לא מבין שעמדתו סתירתית, ולכן הוא מאמין סמוי בבחירה חופשית. זו תמיד השאלה כיצד לפרש עמדות של אנשים שלא מודעים לבעיות בתוך משנתם. קצת נגעתי בזה בטור 456 (שם טענתי שאתאיסט מוסרי הוא או לא עקבי או מאמין סמוי) ובעוד טורים.

השאר תגובה

Back to top button