פחית תקועה במכונת שתיה

שו”תקטגוריה: הלכהפחית תקועה במכונת שתיה
ש' שאל לפני 5 שנים

שלום הרב ! 
א. נתקע לחברים שלי בצבא פחית במכונת השתיה השאלה היא אם אני יודע לעשות איזה טריק בכדי להוציא את הפחית האם מותר לי לעשות זאת  ? 
1. מצד זה נהנה וזה לא חסר ( יכול להיות שבעתיד זה אכן יחסיר לו ) 
2 או מצד עביד איניש דינא לנפשיה
ב. בפרשת תולדות בעניין הבכורה לא מתיישב על הדעת איך אפשר למכור בכורה זה כמו שאדם ימכור את האבאות שלו לבנו אי אפשר זה דבר תבוע במציאות

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 5 שנים

א. למה שלא תוציא את הפחית? זה מועיל גם לחברים וגם לחברה שבבעלותה המכונה (כך יוכלו להוציא עוד פחיות). אבל כמובן יש לשלם להם על הפחית (בד”כ יש מס’ טלפון על המכונה ואפשר לברר שם איך עושים זאת).
ב. לא מדובר במכירה במובן המשפטי אלא באקט שמטרתו להעביר את הבכורה. אמנם יש מהמפרשים על אתר שעוסקים בשאלתך (כמו הרמב”ן ועוד) ותוכל לחפש בהם תשובות. כאמור, אני לא חושב שמדובר במכירה ולכן אין טעם לדון כאן בהלכות חושן משפט. אבל הבעייה אינה זו שהעלית. הרי ברור שלא מדובר על מכירת הבכורה העובדתית. כפי שכתבת בצדק, זו עובדה ולא ניתן לשנות אותה. מדובר על הזכויות שקשורות לבכורה.
 

ש' הגיב לפני 5 שנים

שלום הרב !
א. אם תשאל את החברה שבבעלותה הפחיות היא תגיד לך אל תיגע במכונה ואל תעשה שום תריק עד שאני יגיע וזה יקח זמן ובמצב כזה מה הדין למרות שהם אומרים שלא האם יהיה מותר ? ומאיזה דין

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

עקרונית יש לנהוג לפי הוראותיהם, אבל כמובן לדרוש בחזרה את הכסף. יש מקום לחרוג מהפורמליזם הזה במקום שבו ברור לגמרי שלא ייגרם שום נזק למכונה ולחברה (אדם עושה דין לעצמו). אני לא יודע עד כמה אתה יכול לדעת דבר כזה.

ש' הגיב לפני 5 שנים

ובעניין הבכורה איך אפשר למכור זכיות בכורה אם 4תה לא בכור אה באה תליא

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

לגבי הבכורה, לא נכון. נניח שאני יורש ממון כלשהו של אבי. וכעת אני מוכר אותו למישהו אחר. וכי איני יכול למכור (אני לא מדבר על בעיות של ראוי ושל דבר שלא בא לעולם ודבר לא מסוים אלא עקרונית)? בוודאי שכן. כל עוד אני הבעלים, וזה בכלל לא משנה בעלים מכוח מה, אני יכול למכור.
הגמרא במכות ה ע”א מדברת על אישה שמוכרת את זכות ספיקה בכתובה. הקונה רוכש את זכויותיה בכתובה אם וכאשר הן יגיעו לה. הקונה לא נשוי לבעלה של האישה וזכויות הכתובה מוקנות לאישה מכוח נישואיה. ובכל זאת, הזכויות שניתנות לאשתו של אותו בעל יכולות להימכר לו.

ש' הגיב לפני 5 שנים

ולא שייך פה הדין זה נהנה וזה לא חסר ( בעל המכונה )

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

זנוזל”ח הוא פטור מתשלום על שימוש ברכוש הזולת. כאן לא מדובר על זה אלא על עשיית דין לעצמו. ברור שרלוונטית העובדה שלבעל המכונה לא ייגרם נזק (שלא יהיה חסר) כפי שכתבתי.

ש' הגיב לפני 5 שנים

שלום הרב !
בנושא שדיברנו מכבר על מכונת הפחיות כתבת שאם לא יגרם שום נזק למכונה הדבר יהיה מותר מדין עביד איניש דינא לנפשיה הרי כל פשט הסוגיה של עביד איניש דינא לנפשיה עומד כאשר הוא גזל מידו ואז יש חילוק בין מקום הפסד או בליכא פסידא אבל כאן במכונת הפחיות ברור שאם תגיד לו על הפחית הוא יגיד לך תחכה לי עד שאני יגיע ואין פה גזל כך אני מבין את הגמרא וכן ככה הבין הראש

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

אני מדבר כשברור לך שלא ייגרם נזק. במצב כזה אין צורך להיתרים מיוחדים.

השאר תגובה

Back to top button