רוע טבע האדם והאל

שו”תקטגוריה: אמונהרוע טבע האדם והאל
א. שאל לפני 6 ימים

שלום.
המקרא מרמז שהאל ברא אותנו פגומים – “יצר לב האדם רע מנעריו” (בראשית ח), “כי אין אדם אשר לא יחטא” (מל”א ח, דה”ב ו), “לא יצדק לפניך כל חי” (תהילים קמג), “כי אדם אין צדיק בארץ אשר לא יעשה טוב ולא יחטא” (קהלת ז). פרויד מסכם את זה בחיבורו ‘תרבות בלא נחת’: “האדם איננו בריה ענוגה הזקוקה לאהבה, המסוגלת לכל היותר להתגונן בעת שתוקפים אותה. בין הדחפים בהן ניחן הוא רשאי למנות גם מידה נכבדה של נטייה לתוקפנות. לפיכך אין הזולת לדידו רק עזר פוטנציאלי ומושא מיני, כי אם גם פיתוי להשביע את תוקפנותו, לנצל בלא גמול את כוח העבודה שלו, להשתמש בו באופן מיני ללא הסכמתו, להשתלט על רכושו, להשפילו, להסב לו כאב, לענותו ולהורגו. אדם לאדם זאב. לנוכח כל ניסיונות החיים וההיסטוריה, מי ימצא עוז בנפשו לכפור בקביעה זו?” 

א’. מדוע האל ברא את טבעו כך, האם בשביל שתהיה לו תואנה להתנכל לו ולהתעלל בו ולהשמידו פעם אחר פעם – כמו שאנחנו רואים לאורך כל התנ”ך? על מי יש לו להלין על מעשי ידיו? 
ב’. מדוע להשמיד ולא לתקן? 
ג’. האומנם לא חשב עד הסוף כשברא את העולם? 
ד’. אתה טוען שלא האל מעולל רע – אלא האדם. אם האדם הוא ברייה של האל והאל ברא אותו כך, מה טענת פה בעצם? 
ה’. לאורך כל התנ”ך רואים את אכזריותו וקפרזיותו של האל, האם זה לא הוכחה מספיקה למאמין? (מה גם שלי הספיק דבר ‘קטן’ כמו מיתת השרפה שבאה בציוויו לנתק אתו כל קשר).  

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 6 ימים

הקב”ה ברא אותנו עם שני יצרים ועם היכולת להתמודד עמם. ההחלטה האם לעשות רע או לא היא שלנו. אם היינו נבראים טובים (כלומר רק עם יצר טוב ובלי בחירה) לא היה לקיומנו טעם. היינו מכונות. אי אפשר לברוא בני אדם עם בחירה חופשית ולוודא שיעשו רק טוב. זה תרתי דסתרי.

א. הגיב לפני 6 ימים

טוב. אתה רואה בזה בחירה, מסתבר לי הגיונית יותר שזה הטבע. אלא אם כן האל לא כזה חכם ולא מודע להשלכות הממדים של הסבל שברא. אם יש לך הוכחות טובות יותר אשמח לדעת. לגבי טיבו של האל אליבא דהתנ”ך, אינני יודע אם למדת את כל התנ”ך אובייקטיבית – אבל אם כן ותצמיד את השאלות הנוקבות ששאלתי עליו, קשה לי להאמין שתישאר דתי. שם ד”א על דברי שטות – השמדה.

mikyab צוות הגיב לפני 5 ימים

אני לא מצליח להבין את המשפטים שכתבת. מה בחירה ומה טבע? אתה דטרמיניסט? אם כך, יש לנו ויכוח. אם אתה לא דטרמיניסט אז אתה מסכים שלאדם יש בחירה, ממילא הקב”ה לא יכול לדעת מראש מה הוא יעשה. הבחירה היא שלו.

א. הגיב לפני 5 ימים

מכיוון שיש השלכות של ממדים של סבל מהבחירה של בחירה חופשית, כולל רוע טבע האדם שהוא כפי שהוא ולא במידה אחרת וכך שהעולם מוכן ומזומן יותר כדי לעודד את הרע (הרי לא סתם צדיק ורע לו), הגיוני לי יותר שאין בורא שבחר כך – אלא זה תוצאה של הטבע. זו הייתה כוונתי. אין לי הכרעה על דטרמיניזם או בחירה חופשית, מכיוון שזה נושא שיש בו הרבה ידע ואני חסר בו. אבל אני נוטה יותר לדטרמיניזם. לפי דבריך האל לא יודע את העתיד? הכל לא צפוי והרשות נתונה? לסיום אומר שאני לא יכול להעיד על עצמי כדורש אמת, אבל אני שם לב שהתנועה שלי היא אחר האמת – ואני קורא וקורא ולא משוכנע בדת.

השאר תגובה