שוטה ואנוס

שו”תשוטה ואנוס
רציונלי (יחסית ) שאל לפני 2 חודשים

שלום .
אדם שהוא שוטה .כלומר איננו מודע  למציאות .סובל מהזיות .פסיכיטיות סכיזופרניות .וכדומה .מדמיין כול מיני דברים וכדומה .ולא מסוגל לתפקד בגלל זה ביום יום .ואדם שבגלל בעיה נפשית מסיומת .לא מסוגל ממש לשלוט במעשיו(לדוגמא אנשים שבגלל טראומה מסיומת לא יכולים לשלוט ביצרים מיניים  .בגלל אונס או פגיעה מינית לא עלינו.או לא מסוגלים לשלוט בצריכת אלכוהול וכדומה בגלל טראומה של פגיעה פיזית והתעללות פיזית קשה  ).
הסוג הראשון .אנשים עם בעיות מוחיות וניורלגיות שהם פסיכוטים לחלוטין או סכיזופרנים לחלוטין וכן אנשים עם בעיות של חרשות גמורה וכדומה .או כאלו עם תסמונת דאון ואספרגר .אני מניח שפטורים ממצוות לגמריי .
והסוג השני אני מניח שזה תלוי באיזה רמה הם “משועבדים”.ללקות נפשית .ועד כמה הם בני חורין .(במקרים כאלה כמובן ניתן “לצאת מזה”.ולהמשיך לחיות חיים תקינים ).
אך שאלתי היא כזו :
הראשונים שלא מודעים כלל למציאות .מין הסתם אין לצפות מהם להגעה להכרעה שכלית בדבר קיום הבורא .בוודאי לא לשמירת מצוות .
והשניים.עד כמה ניתן לצפות מאדם שביום יום שלו מתמודד עם אתגר שעבורו  קשה מנשוא של שמירה על אתיקה בסיסית ביותר(יחסים מנומסים שמירה על בריאות הגוף והנפש .התמודדות עם דחפים אובדניים ).בנוסף לזה גם לקיים מצוות.ובכלל להקדיש זמן להגעה למסקנה שקיים בורא לעולם ?
כמובן ניתן להניח שהיו “הקלות”.בבית דין של למעלה כלפי אותם אנשים (כול עוד לא עברו לפחות על דברים שהדעת נוטה אליהם בצורה אונברסילית כגון גזל רצח וכדומה ).
אך האם יש להם חיוב בכלל לעבוד את השם ?האם יש ערך למעשים דתיים שלהם ?הרי בשביל שלמעשה היה ערך דתי אתה צריך להיות אדם בר דעת שמכוח מסקנה שכלית או אינטואיטיבית בוחר לעבוד את הקב”ה.
האם שוטה .שחולה במחלה נפשית קשה כפי שתיארתי וכלל לא מודע למציאות .אך בוחר לקיים מצוות מכוח זה שהוא שמע שזה יקנה לו גן עדן וחיים נצחיים .והוא מדמיין בראשו גם את הקב”ה מדבר ומדמיין ציורים על שכר ועונש וגן עדן וכדומה -יש ערך לקיום מצוותיו?(שהרי אינו בר דעת ).
ושאלה נוספת מוסרית אבל גם דתית .
האם לאנשים כאלו יש זכות להביא ילדים ?
שהרי האדם כשמגיע לעולם אוטומטית גם הוא חייב בכל החיובים והמצוות .וכששהורה חולה ואיננו מודע למציאות .הוא לא יכול בכלל לתת לילד את הכלים .ולא יכול למסור לו וליידע אותו בחיובים שלו .ואולי בעצם יש פה הכשלה של הבאת נשמה שהפוטנציאל שלה הוא לחטוא 
 
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

יש לכל אדם חובה לעשות את הדבר הנכון, וכמובן זה תלוי בשאלה עד כמה הוא יכול להבין מהו הדבר הנכון. אם אדם כזה מבין משהו יש חובה עליו לקיימו. אם אינו מבין הוא אנוס. מתי הוא אנוס ומתי לא – את זה יקבע הקב”ה.
איני יודע לענות גם על שאלת הילדים. ברור שאם הילדים ייפגעו אין היגיון להביא אותם לעולם. אבל לאנשים כאלה בד”כ יש עזרה מהמשפחה והסביבה. צריך לזכור שלכל אדם יש פגמים ולקויות, ורובם ככולם משפיעים על הילדים. אני לא מתכחש למינונים ולא מציג הכל אותו דבר, אבל צריך להיזהר גם מהכשל ההפוך.

השאר תגובה