שרה הלימי

שו"תקטגוריה: מוסרשרה הלימי
EA שאל לפני 2 שנים

שלום רב, האם שמעת על מה שקורה עכשיו בצרפת על Sarah Halimi, אשה יהודיה בת 70 שנה שהושמדה ע״י גבר שנטל סם וצעק בערבית עלה ווקבר, ובצרפת אמרו שהוא לא יואשם ולא ילך לכלא בגלל שכיון שנטל סם אז הוא לא היה מודע למה שהיה עושה. מה דעתך על זה ? האם חוסר מודעות רצונית (כלומר הוא שם את עצמו במצב שלא יהיה מודע) יכולה להוציא נקי את האשם ? האם מוסריות של מעשה נמדדה לפי המודעות של העושה ?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

זו שאלה משפטית ולא מוסרית. המוסריות ודאי נמדדת לפי המודעות. אדם שמזיק באונס כשהוא ישן אינו בלתי מוסרי. אבל כמובן שאם יש לו אשם תורם, כמו רשלנות, אז יש עליו אחריות, מוסרית ופלילית.
במקרה הזה, כפי שאתה מתאר אותו (לא שמעתי עליו), נראה שבהחלט יש לו אשם תורם: 1. הוא חי באווירה ערכית אנטישמית ואימץ את הערכים הללו (עובדה שהוא רצח דווקא יהודייה), והוא לקח סמים ובכך הכניס את עצמו לסיטואציה מסוכנת במו ידיו.
נשמע לי מאד מוזר שלא מאשימים אדם שביצע פשע כשהיה תחת השפעת סם. בתאונות דרכים ובשאר פשעים זה לא מהווה שום תירוץ, ככל הידוע לי. אני לא בטוח שהתיאור שלך למקרה הוא מדויק. צריך לזכור שהדעות בעיתונות וברשת לא תמיד משקפות את המציאות ואת השיקולים המשפטיים במלואם.

EA הגיב לפני 2 שנים

תודה על התשובה הבנתי, תחפש באינטרנט בעברית או באנגלית גם על Sarah Halimi, ותראה שם שאדם אחד הכה אותה בלילה, ואח״כ זרק אותה מהחלון מהקומה 3, אמת לאמיתו ! אבל הבית דין בצרפת לא אשמו אותו ולא עשו לו שום דבר (שום דבר מספיק לכל הפחות) בגלל שנטל סם ואכ לא היה מודע! זה יצר רגש תוסס בצרפת ומשבר, כלום מדברים על זה עכשיו, אולי תראה באינטרנט תמצא, זה מאד מפחיד… איפה הצדק הלך

השאר תגובה

Back to top button