תורה שבעל פה

שו”תקטגוריה: מטא הלכהתורה שבעל פה
שלומי שאל לפני שנה 1

לכבוד הרב שלום,
כיצד ניתן ליצור מחויבות לקיום ההלכה על כל פרטיה, במידה ואני מבין את רוב ההלכות ביהדות האורתודוקסית כנובעות מפיתוח חזל”י מאוחר?  אינני מבין בנושא כנדרש אבל הבנתי שהיו מסורות הלכה יהודיות נוספות , חלקם מוזכרים בספרות חז”ל כמו צדוקים בייתוסים, וחלקם נתגלו במחקר המודרני כמו כתות האיסיים וקומראן וכדומה..ההלכה הפרושית שממנה התפתחו המשנה והתלמוד האם היא באמת ” כוונת המשורר” ? האם דווקא בה מתגלה הציווי האלוהי יותר מכל שאר מסורות ההלכה שבע”פ שהיו בעם היהודי בתקופות קדומות? 
תודה ושבת שלום

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

ראה במחברת החמישית. ההנחה היא שהתורה ניתנה לנו כמעט בלי פרשנויות. לכן הקב”ה כנרא מצפה מאיתנו לפרש אותה (שהרי בלי פרשנות אי אפשר לקיימה). אלו פרשנויות הן המחייבות או הנכונות? על כך יחליט כל אחד לעצמו. הציבור החליט שהפרשנות המקובלת היום בהלכה היא הפרשנות המחייבת מבחינתו. מי שלא מקבל את זה – כמובן לא אמור להיות מחויב לזה. ואם יגיע לשמים ויגלה שטעה – הרי הוא אנוס (כל עוד עשה חשיבה אמיתית וכנה כשהגיע למסקנתו).
מעבר לזה, יש חשיבות כלשהי לקבלת הציבור, כי אנחנו חלק ממנו. כמו שאנחנו מקבלים את חוקי הכנסת גם אם יש כאלה שחושבים אחרת מהם. כמו שבמעמד הר סיני אני מחויב למרות שלא הייתי שם. הציבור קיבל זאת על עצמו, ואני בכלל הציבור התחייבתי גם.

השאר תגובה