תיאורים טעונים

שו"תתיאורים טעונים
דורון שאל לפני 2 שבועות

היי
שאלתי אותך לגבי הביטוי מוצצי דם בהקשר של החרדים (אני מניח שלא ראית).
מאז חשבתי קצת על שאלתי ועלה בדעתי שיש פה עניין פילוסופי עקרוני בכ"ז. כדי להמחישו אשוב ואתייחס לביטוי ההוא כלפי החרדים אבל העניין יותר רחב.
כשאתה כותב שהחרדים הם "מוצצי דם" אתה לא מעוניין רק לתאר אותם, כלומר לטעון טענת עובדה. אילו היית מסתפק בטענת עובדה היית אומר עליהם שהם נצלנים ואולי אפילו טפילים (כאמור לדעתי זה תיאור אפילו די נכון אבל לא על זה אני שואל).
מה שלדעתי מתרחש בביטוי "מוצצי דם" זה הניסיון של מי שמשתמש בו לקחת תיאור ולהעמיס עליו, בנוסף לתיאור העובדתי, גם מטענים ערכיים ורגשיים. אתה בעצם מעוניין לבזות את אותם אנשים או לפחות את התנהגותם. אלא שאני חושב שביזוי כזה איננו מוצדק (למרות שאולי יש לו רווח מעשי כלשהו – תלוי מי הדובר). אני לא טוען שביזוי הוא אף פעם לא מוצדק אלא רק במקרה הזה.
מה רע בעצם בביקורת יותר קרת רוח? חוצמזה שהיא פחות כיפית כמובן…
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שבועות

ברור שזה העניין. אבל גם על ביטוי כמו טפילים היו אומרים אותו דבר. הביטויים הללו מתארים התנהגות רעה, ולכן כתבתי שהבעיה אינה הביטויים אלא ההתנהגות. וגם אם מוצצי דם הוא בוטה יותר, ואפילו אם לא ראוי להשתמש בו (לדעתי אין בעיה בזה), עדיין אי אפשר לצפות ממי שישה בו שימוש שיתנצל. ובטח לא כשהתביעה באה ממוצצי הדם עצמם. זה כבר שיא הציניות: לנו מותר למצוץ דם אבל אתה אל תפריע לנו למצוץ דם ואל תגנה אותנו.

mikyab צוות הגיב לפני 2 שבועות

מי שמשתמש בביטוי הזה אכן רוצה לגנות ולבזות אותם. האם לא זה בדיוק מה שראוי לעשות למוצצי דם?

דורון הגיב לפני 2 שבועות

כתבתי מה הבעיה שלי עם הביטוי (ואני מודה ששאלתי את עצמי אם לא מדובר בהתחסדות מצידי..). הביטוי עושה דה-הומניזציה לבני אדם. בני אדם אינם באמת כנימות או קרציות (או ערפדים) וכשמישהו מדמה אותם ליצורים האלה הוא בעצם מסמן אותם כבעלי נחיתות קבועה ומובנית.

אבל אני בהחלט מודה שקשה לקבוע מסמרות בעניין הזה והוא תלוי הרבה באישיות האומר ובסגנונו.

הנה כמה דוגמאות לביטויים טעונים המופנים כלפי בני אדם שאולי גם אתה תתנגד אליהם (אפילו אם תחשוב שהם נכונים):

"שחור מסריח"
"כלב"
"יהודון".

הסליחה עם הקוראים הרגישים…

mikyab צוות הגיב לפני 2 שבועות

השאלה אינה האם זה פוגע אלא האם מעשיו מצדיקים פגיעה. במקרה שלנו הפגיעה נוצרת מכך שהביטוי מתאר התנהלות בעייתית מוסרית, אבל היא באמת קיימת.

אבי הגיב לפני 2 שבועות

ההתבטאויות האלה, מלבד זה שהן מכוערות, מכניסות את הציבור הנפגע למגננה ומקטינות את האפשרות לשנות שם משהו. גם אנשים שבסתר לבם יודעים שמשהו צריך להשתנות, ולכן היו "זורמים" עם השינויים, עכשיו יצופפו שורות ויתייחסו לכל רעיון כאל "אנטישמיות".

בקיצור, חוסר ענייניות מצד אחד גוררת חוסר ענייניות מהצד השני.

צחי הגיב לפני 2 שבועות

שיתמגננו, תירוצים לגרירת רגליים יש כבר עשרות שנים כל פעם תואנה אחרת. לא מנסים לשכנע את הציבור הכביכול נפגע בכלום אלא לגבש עמדה איך לפעול מול ההתנהגות הנבזית המתמדת של הציבור הכביכול נפגע.

השאר תגובה

Back to top button