גמרא קוהרנטית

שו"תקטגוריה: מטא הלכהגמרא קוהרנטית
Ro שאל לפני שנה 1

שלום הרב
אני לא מצליח להבין איך כל אדם לא משנה אם הוא רב, יכול לפסוק הלכה מהגמרא. יש לי שתי בעיות עם העניין הזה.
הבעיה הראשונה היא עקרונית. לפי הבנתי הגמרא היא רצף של אמירות מבית המדרש שנכתבו על הדף. אם ככה, יכול להיות שלכל אמורא היה הסבר משלו לכל המשניות, אבל הגמרא עצמה היא ודאי לא קוהרנטית עם עצמה. כלומר, הדרך היחידה לפסוק הלכה מהגמרא לא יכולה להיות בצורה שאני פוסק כל פעם כמו אמורא אחר, כי אז יכול להיות שההלכה תסתור את עצמה.
והבעיה השנייה, היא בעיה פרקטית. כאשר אדם פוסק הלכה, אין לו דף מקורות שאומר לו מאיזה גמרות עליו לפסוק את ההלכה. במילים אחרות, האדם חייב ללמוד את כל הש"ס בעל פה ואז לעבור על כל הסוגיות בראש ולחשוב איזו סוגיות קשורות להלכה שהוא רוצה למצוא. פרקטית זה נראה בלתי אפשרי. האדם הפשוט ודאי לא יכול לעשות את זה, וצריך להיות גאון ברמה קיצונית עם הרבה מאוד זמן לשבת וללמוד כדי ליצור הלכות כאלה.
עם זאת, זה נראה שיש הרבה אנשים שסומכים על רבנים כמו השולחן ערוך או הרמב"ם בקביעה ההלכתית שלהם, בלי שום בסיס שמא יש סוגיות מגמרא שהם בטעות לא הביאו.
 
האם לא יותר הגיוני להגיד שהגמרא לא מסתדרת עם עצמה וכל סוגייה בגמרא עומדת שלעצמה? לפי זה כמובן, כאשר האדם בא לפסוק לעצמו הלכה מגמרא מסוימת יכול להיות שהוא לא יסתדר עם גמרא אחרת, אבל לפחות תהיה לו הלכה ביד ולא חשש גדול שמא הוא שכח להביא בחשבון סוגייה כלשהי.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

אם יש דעות שונות אתה יכול להכריע לפי מה שנראה לך נכון.
הבעיה הפרקטית בימינו חלשה יותר. כמו שאתה סומך על הפוסקים אתה יכול גם להשתמש בהם כמראי מקום. וכמובן שכיום יש מראי מקומות בשפע. אבל נכון שצריך מיומנות הלכתית וידע לא מבוטל. לא ניתנה תורה למלאכי השרת וגם לא לזוחלי עפר.

Ro הגיב לפני שנה 1

כן אבל בפן העקרוני יותר, האם אני באמת צריך להתאים את המסקנה שלי מסוגיה אחת למסקנה שלי מסוגיה אחרת? כלומר, האם יש עלי חובה ללמוד את כל הש"ס לפני שאני פוסק הלכה או שאני יכול ללמוד סוגייה ספציפית ולהכריע?

מיכי הגיב לפני שנה 1

אתה צריך להתחשב בכל מה שנאמר בתלמוד, ואז להכריע. אבל לא צריך בשביל זה לדעת הכל. יש דרכים להגיע למידע הרלוונטי. לפעמים גם מפספסים. אנחנו בני אדם.

השאר תגובה

Back to top button