האם אפשרית השגחה כללית ללא פרטית?

שו"תקטגוריה: פילוסופיההאם אפשרית השגחה כללית ללא פרטית?
אהוד שאל לפני 3 שנים

שלום לרב מיכי,
אני לא מצליח לקבל ולהבין את זה שאין השגחה כללית על עם ישראל.
למשל, אלפי קהילות יהודיות ששרדו באזורים שונים לגמרי בעולם באופן בלתי תלוי (לעומת זאת שלא שרדו אף קהילות "בבליות" או "רומאיות"). למשל, מבצע מוקד בששת הימים וכו' וכו' וכו'.
ז"א, מבחינתי, הסבירות שעם ישראל ישרוד היא לא קלושה כמו תוצאת לוטו של 5,16,3,41,26, אלא היא יותר נראית בעיני כמו 1,2,3,4,5 ושזה קורה במשך מיליון הגרלות ברצף.
קרי, אחרי שזה איך שאני רואה את הדברים, אני צריך להיות משוגע של ממש כדי להסיק שאין אלוקים שעומד מאחורי זה.
השאלה שלי אל הרב היא כזו :
בספרו הרב נותן הסבר שהשגחה כללית לא אפשרית, בין היתר, כי הכלל מורכב ממספר פרטים, ואם אין השגחה פרטית, אז לא יכול להיות שתהיה השגחה כללית שלא תבוא דרך השגחה פרטית (על הפרטים 🙂 ).
מקווה שהבנתי נכון.
אני טוען כך : אם אני הסקתי בשכלי שיש השגחה כללית, והדדוקציה מחייבת שגם יש השגחה פרטית, על פי הסבר הרב שהבאתי לעיל. (שאני מקבל אותו), אפילו אם אני לא מבין או רואה השגחה פרטית בפועל. 

אם כך, האם לפי דעת הרב ניתן עדיין להסיק שיש השגחה כללית ללא השגחה פרטית?
בברכה, אהוד.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

הוויכוח הזה כבר התנהל כאן לא פעם. בעיניי כל זה אפשרי, ואם תבחן את שאר המקרים (עמים והישרדותם) ותמקם את ההיסטוריה שלנו בתוך כלל המקריים אולי תמצא שההסתברות לא כ"כ נמוכה. הזכרתי כאן את התאונה בגדרה (חפש באתר). מעבר לכל זה, גם אם השרידות שלנו ייחודית, ואני אישית חושב שהיא אכן כזאת, זה לא אומר שהייתה כאן יד ה'. זה יכול בהחלט להיות תוצר של התרבות והערכים שלנו, ושל התורה. 

אהוד הגיב לפני 3 שנים

אני אחדד את השאלה כי לא כל כך הבנתי איך התשובה עונה לשאלה שלי.

נניח שהגעתי למסקנה חד משמעית, לגבי ההשרדות של עם ישראל, שמדובר בהשגחה כללית על טבעית (ולא בתוצר תרבות והערכים שלנו והדבקות בתורה), האם אז אפשר להסיק שיש השגחה פרטית (כי הכלל הוא נגזרת של הפרטים) או שאפשר לדבוק בזה שיש "יד ה' על טבעית" עבור כלל ישראל, אבל ללא השגחה פרטית?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

אתה מוציא את דבריי מהקשרם. טענתי שאין השגחה פרטית נובעת מהסתכלות על העולם. טענתי שאין השגחה כללית מתבססת על כמה שיקולים, וביניהם זה שההשגחה הכללית היא סכום על השגחות פרטיות.
ומכאן שגם אם הגעת למסקנה שיש השגחה כללית אין זה אומר בהכרח שיש גם פרטית. להיפך, הטיעונים נגד השגחה פרטית בעינם עומדים.

השאר תגובה

Back to top button