היחסות הפרטית

שו"תקטגוריה: כלליהיחסות הפרטית
דורון שאל לפני שנה 1

היי 
יש משהו שאני לא מבין לגבי אחד משני חוקי היסוד של היחסות הפרטית. כוונתי לעיקרון שחוקי הפיזיקה זהים בכל מערכות הייחוס. לעומת העיקרון השני (קביעות מהירות האור) , שהוא חידוש של איינשטיין. אני לא מצליח להבין מה הוא חידש פה, אם חידש. האם מתודולוגית העיקרון הזה לא נכון לכל תיאוריה מדעית גם לפני איינשטיין? 
תודה
 
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

קביעות מהירות האור גם הייתה ידועה לפניו (מייקלסון מורלי, סוף המאה ה-19). כברא אז היה ברור שזה לא מסתדר עם המכניקה הניוטונית הקלסית. איינשטיין חידש שהשילוב של שני אלו מאלץ אותנו להגדיר אחרת את הטרנספורמציה בין מערכות ייחוס שונות. בקיצור, הוא חידש את הפתרון ולא את הקושי.

דורון הגיב לפני שנה 1

עדיין משהו לא ברור לי. עד כמה שאני מבין גם לפני איינשטיין הניחו שחוקי הפיזיקה זהים בכל מערכות הייחוס. אז מה החידוש פה "מבחינת הפיתרון "? (אני לא שואל על העיקרון השני של קביעות מהירות האור).

מיכי הגיב לפני שנה 1

נכון, אבל לא הבינו שכדי שזה יתקיים צריך לשנות את הטרנספורמציות של המרחב-זמן בין מערכות ייחוס שונות.

הפוסק האחרון הגיב לפני שנה 1

השאלה היא מהם חוקי הפיזיקה.
דבר שתלוי בנקודת מבט של הצופה אינו חוק פיזקלי ואין לומר עליו שהוא קיים. לדוגמה השדה החשמלי (שהופך להיות מגנטי כתלות במהירות) לא קיים. וזה חידוש.

דורון הגיב לפני שנה 1

טרם זכיתי לרדת לסוף דעתך. זו לא ביקורת אלא באמת משהו שאני לא תופס עדיין.
עד כמה שאני מבין גם בפיזיקה הניוטונית קיימים חוקי טרנספורמציה בין מערכות ייחוס שונות. אם אני צודק ואם, כמו שהסברת פה, העיקרון שחוקי הפיזיקה זהים בכל מערכות הייחוס, הרי אין פה שום דבר חדש מבחינה מתודולוגית עקרונית.
איפה אני טועה?

הפוסק האחרון הגיב לפני שנה 1

העיקרון הזה הוא של גלילאו, לא של איינשטיין.
מה שאיינשטיין חידש זה על מהירות האור, שהוא קבוע בכל המערכות האינרציאליות, ומזה נובע שהזמן והמרחב יחסיים. וזה חדש ובלתי נתפס.

עמנואל הגיב לפני שנה 1

לדורון

אכן מבחינת מה שאתה קורא לו העקרון הראשון לא היה פה שום חידוש . החידוש הוא שבשביל שהוא יסתדר עם העיקרון השני צריך לוותר על טרנספורמציות גלילאו ( שהן אינטואיטיביות לפי מראה עינינו) ולאמץ את טרנספורמציות לורנץ שהן חידוש גדול (כלומר שבמערכות שיש ביניהן מהירות יחסית הזמן נע לא באותו קצב ( באחת הוא נע לאט יותר מאשר בשנייה) וכן אורכים של עאותם עצמים מקבלים ערך שונה בכל אחת מהמערכות הללו ( לאותו שולחן יכול להיות אורך של 2 מטר באחת ו3 מטר בשנייה) )

למעשה גם טרנספורמציות לורנץ הן לא חידוש של איינשטיין. הן של לורנץ שהגה אותן על מנת שמשוואות מקסוול ( משוואות האלקרומגנטיות ) תהיינה בעלות אותה צורה במערכות שנעות במהירות יחסית אחת לשנייה. רק שהוא הניח את קיומו של האתר בשביל זה (קיומו של תווך שבו הגלים הללו מתקדמים ושממלא את החלל כולו. וזאת כדי שהטרנספורמציות יתאימו לתמונת העולם המכנית הניוטונית שהייתה עד אז). איינשטיין הצליח לגזור אותן משני העקרונות שציינת ללא כל קשר למשוואות מקסוול ובלי להניח את קיומו של האתר ( שלא היו ראיות לקיומו ושקיומו גם יצר כמה בעיות ). הוא הראה שזו תכונה של מכניקה ולא רק של חשמל ומגנטיות. כלומר שזה משהוא יותר כללי ואוניברסלי. ולכן שתמונת העולם המכנית הניוטונית לא נכונה. זה היה החידוש הגדול

דורון הגיב לפני שנה 1

חן חן על התשובה. הוגה בה.

דורון הגיב לפני שנה 1

עמנואל (ואחרים)
אפשר אם כך לסכם ולומר בערך ככה: החידוש המתודולוגי העקרוני של איינשטיין מבחינת קביעות חוקי הפיזיקה הוא בעצם ההרחבה שלהם גם למכניקה. בעוד שלפני איינשטיין האמינו בחוקיות קבועה לגבי תחומים מסוימים (אלקטרומגנטיות וכו') מרגע שאיינשטיין נכנס לתמונה התגלה דרך להכליל תחומים שונים.
נכון?
אם אכן כך זה מסתדר לי מצוין עם העיקרון הפילוסופי שאיינשטיין השתיל ברקע הפיזיקה שלו (מרכזיות הפוסטולציה).

הפוסק האחרון הגיב לפני שנה 1

החידושים הגדולים אינם נוגעים למתודולוגיה, אלא להרס של אמונות קדומות. תפיסות עולם אנושיות בסיסיות שלא עומדות בקנה אחד עם המציאות.

זה שמהירות האור אינה משתנית (ולכן מהנחה זאת נובע שהזמן והמרחב מחוברים ותלויים אחד בשני וכן יכולים להשתנות) זה מנוגד לאופן שבו אנו חווים את העולם.

ולראיה. הטעות הגדולה שלו היתה שאת האמונה הקדומה שהכוכבים אינם זזים הוא לא הרס.

אמונות קדומות הן עניין חמקמק.

השאר תגובה

Back to top button