המגיד של הבית יוסף

שו”תקטגוריה: אמונההמגיד של הבית יוסף
פאפאגיו שאל לפני 3 חודשים

ערב טוב!
הבית יוסף כותב שמלאך התגלה לו מספר פעמים וגילה לו סודות תורה ואת חלקם הפשוט יותר הוא כותב בספר. גם הרב אלקבץ (או הרב נאג\’רה) כותבים שבליל שבועות הם ראו בעיניהם שהבית יוסף אמר דברי תורה אשר היה נדמה שמישהו אחר מדבר ממנו ולאח\”מ הרב אישר זאת בעצמו.
לכאורה זה ראיה מוחצת לקיום העניין, הלא כן?
הרי כמדומני שאין אדם אחד שיאמר שהבית יוסף שקרן (שהרי גם אם ניתן לשקר למען ערך גבוה…, לא זה המקרה כמובן). וכמוכן א\”א לומר שהוא הוזה, משום שמדובר במי שכתב את השו\”ע המזוקק ביותר, וכמוכן הרבנים שסביבו העידו על כך, וכמוכן הוא גילה חלק מאותן סודות.
וא”כ אשמח לשמוע כיצד אפיקורס כנה וישר יתמודד עם זה?
תודה רבה!

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 חודשים

לאנשים יש הזיות שונות, גם כאלה שכתבו ספרים חשובים. ואחרים סביבם בהחלט יכולים להשתכנע ואז לראות בדבריו סימנים לזה. אבל אולי באמת התגלו אליו.

שואל השאלה הגיב לפני 3 חודשים

א”כ מה יוכלו לומר על רבנים גדולים שהעידו על עצמם שאליהו הנביא התגלה עליהם בהקיץ? פה א”א לטעון שזה הזיה (שהרי זה לא בגילופין כו’, אלא ממש בהקיץ).

שואל השאלה הגיב לפני 3 חודשים

נניח אדם כמו הגר”א שמפורסם במידת האמת והיושר שלו, אשר אין מילה שהוציא סתם (והמקורות שהעבירו את זה הם אנשים כמו בית בריסק אשר כולם יודעים על הדיוק, בשונה בעלי מנטליות שונה..). והוא אמר שמלאך רצה לגלות לו סתרי תורה ואינו רצה

mikyab צוות הגיב לפני 3 חודשים

שהם נזו בהקיץ או דמיינו משהו. ואולי באמת פגשו אותו.

יוסי לאור הגיב לפני 3 חודשים

החזון איש: ‘המגיד של ה”בית יוסף” הוא גם כן “בית יוסף” ‘ – מובא בספרו של בנימין בראון, החזון איש, עמוד 191

mikyab צוות הגיב לפני 3 חודשים

השאלה למה בדיוק הוא התכוון בזה. בפשטות נראה שהוא טוען שיש להתייחס אליו ברצינות כאילו הדברים נאמרו מהבית יוסף עצמו. לא חושב שכוונתו הייתה לומר שאין מגיד ושאלו היו הזיות של הבית יוסף.

יוסי לאור הגיב לפני 3 חודשים

להערכתי חלק מהגישה הרציונאלית שלו. למשל כמצוטט במוד 190 בספרו של בראון: ‘שבדור הזה ההסתר-פנים כל כך גדול, אשר יכולה אשה מעוברת לדרוך על צפרניים במזיד ולא יארע לה כלום’

mikyab צוות הגיב לפני 3 חודשים

גם כאן ניתן לתהות האם הוא מתכוון לזה שזה עובד אבל אצלנו יש הסתר פנים או שזו דרך מנומסת להגיד שזה לא עובד וחז”ל טעו. מזכיר לי שכתבתי פעם בשם הרב נריה גוטל שהשתנות הטבעים זו דרך מנומסת לומר שחז”ל טעו. הוא צלצל אליי למחות, שכן בספרו זה לא מופיע. אמנם במאמר קודם שלו זה עולה כאפשרות, אבל הוא עצמו לא מקבל עמדה כזאת. לדעתי זה ודאי אפשרי.

פאפאגיו הגיב לפני 3 חודשים

החזו”א מעולם לא אמר שלא התגלה מגיד לבית יוסף! כוונתו היא שלהלכות שאמר לו המגיד אין משמעות מיוחדת שהרי ממ”ש- אם הוא במעמד מלאך אז ‘לא בשמים היא’ ואם הוא כמעמד אדם אז אינו יותר מסמכות הבית יוסף

Back to top button