הסיכוי שהאמונה שליה נולדת היא הנכונה

שו"תקטגוריה: אמונההסיכוי שהאמונה שליה נולדת היא הנכונה
יהודהה שאל לפני 7 חודשים

שלום הרב.
זו שאלה שחשבתי לגביה לאחרונה, היא מערבבת קצת פילוספיה,קצת פסיכולוגיה וקצת מתמטיקה אני מניח – שלושה נושאים שאני בכלל לא מבין בהם, לכן אני אשמח לשמוע את חוות דעתך.
ברור לי שכמה שאדם ינסה לחקור אמונות בצורה רציונלית טהורה הוא עדיין מושפע באופן ניכר מהסביבה שעליה הוא נולד והאמונות שבהם מאמינים ההורים שלו, אני מניח שגם אתה תסכים לזה. בנוסף אני יודע שקיימות הרבה מאוד דתות שונות ברחבי העולם – חלק גדול מאוד בלת מספר גדול בהרבה של מאמינים מאשר היהדות. לכן אני תוהה – מה הסיכוי לכך שאתה תוולד בדיוק לדת הנכונה? במיוחד אם זאת דת קטנה כמו היהדות, בהנחה שהגעת למסקנה שזוהי הדת הנכונה, האם לא יותר סביר שהשפעות פסיכולוגיות גרמו לך לבחור בדרך הזאת  מאשר שבאמת קרה הנס ונולדת בדיוק לדת הנכונה?
אני מודע לזה שזה לא טיעון כנגד הדת היהודית (בטח יש איזה אד משהו שמתאר את הכשל הזה) אבל עדיין אני לא רואה מדוע זה לא אומר שיש להעמיד את היהדות במקום האחרון מבחינת הסיכוי לכך שהיא אמיתית (וממילא גם ההוכחות לטובתה יצטרכו להיות הרבה יותר חזקות מהרגיל)…

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 7 חודשים

הסיכוי הוא כמו לכל דת אחרת (בפרופורציה למספר הילדים שנולדים בכל אמונה כזאת). לכן לפי זה עליך לדחות את כל האמונות. אבל זה טיעון טיפשי. אני לא בודק את הסיכוי לגבי דבר שיש לי טענות לטובתו או נגדו. אני בודק את הטענות ומחליט אם הן משכנעות. סיכויים בין אפשרויות הם כלי לקבלת החלטות כשאין לנו מידע נוסף וכלים אחרים. משל לדבר: כשמוצאים חתיכת בשר מוטלת ברחוב, הולכים אחרי רוב החנויות: אם הרוב כשרות מניחים שהחתיכה כשרה ואם הרוב לא כשרות מניחים שהיא לא כשרה. אבל אם על החתיכה יש פלומבה של כשרות, אין שום היגיון ללכת אחרי הסיכויים וההסתברויות. מספר החנויות לכל כיוון אינו משנה. ואפילו אם יש לך פקפוק לגבי הכשרות המסוימת הזאת או שאולי היא מזויפת, עדיין הסיכויים אינם הכלי לטפל בזה.
העובדה שאנחנו מושפעים מהסביבה שנולדנו אליה היא כמובן נכונה, אבל אין לברוח מזה. לכן מה שניתן לעשות הוא להיות מודעים לזה ולקבל החלטות לפי מיטב הבנתנו. זה מה יש.

יהודהה הגיב לפני 7 חודשים

אבל בכל זאת, אמנם יש לנו כלים אחרים לטפל בשאלה "מהי הדת הנכונה", אבל הכלים האלו בכל זאת אינם מספקים ומשאירים אותנו באי ודאות מסוימת (האם השכל שלי באמת הוביל אותי למסקנה הנכונה או תעתע בי בגלל השפעות סביבתיות?) – במקום הזה אני מבקש להשתמש בהסתברות, לא במקום ראיות וטיעונים אלא בנוסף. ברור לי שזה לא נוח הטיעון הזה כי הוא לא סומך על השכל שלנו, אבל לא ברור לי מדוע הוא לא נכון..

שתי הערות שאולי לא הובנו ואולי כן לגבי הטיעון:
א. הוא אמנם נכון עבור כל דת, אבל רק בשביל המאמינים
שלה. עבורנו, כאנשים שנולדו בישראל ובסביבה דתית הוא
לא תקף כלפי הדת הנוצרית מכיוון שהסביבה שלנו לא נוצרית.
ב. הטיעון תקף אמנם עבור כל דת, אבל למשל עבור נוצרים שנולדו בסביבה נוצרית הוא פחות חזק מכיוון שמספר המאמינים בנצרות גדול בהרבה ולכן גם ההסתברות ללדת בתוכה גדולה.

השאר תגובה

Back to top button