זיהוי קלף התפילין בימינו

שו"תקטגוריה: הלכהזיהוי קלף התפילין בימינו
יהונתן פריי שאל לפני 3 שנים

שלום הרב. אינני יודע האם הרב מכיר את הסוגיה או שכבר שאלו את הרב בנושא ולכן אקדים בתקווה שאני לא מלאה את הרב. אין זה עיקר השאלה אלא בעיקר השאלה על הכח של מנהג בפסיקת ההלכה.
 
יש הטוענים שבעקבות גילויו מחדש של העיבוד בעפצים התברר שהקלף שאנו משתמשים בו היום לתפילין אינו כשר ואיננו יוצאים ידי חובה לפי רוב רובם של הראשונים (וכן לפי השו"ע). רק לפי שיטתו של ר"ת הקלף שלנו הינו כשר אבל יש הטוענים שר"ת אם היה מכיר את העיבוד בעפצים (שלא היה לפניו) היה חוזר בו ( אם הרב רוצה, מאמר המרחיב בעניין https://www.machonso.org/hamaayan/?gilayon=48&id=1445).
 
נחלק את השאלה לשלושה חלקים:
 
א. האם הרב מכיר את הסוגיה ויכול אולי לתת מסקנה הלכתית?
 
ב. על הצד שנכריע שבאופן הלכתי יבש הקלף הינו פסול וצריך להחליף לקלף אחר, האם יש מקום לסמוך על המנהג שכל עם ישראל כולו נוהג למרות שיש לו בסיס מצומצם? האם התשובה תשתנה בהנחה שר"ת היה חוזר בו?
 
ג. גם אם נאמר שהמנהג כשר לכתחילה האם עדיין תהיה עדיפות להחמיר כמו שאר הראשונים או שישנה בעיה לשנות מן המנהג (להוציא לעז על הראשונים, יוהרא וכדו')?
 
תודה רבה מראש.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

לא שמעתי על הסוגיא הזאת. כדי לומר משהו עליי להיכנס לעובי הקורה, וכעת אין לי זמן לזה.
רק אעיר מקופיא שיש לדון לגבי כל ההלכות שבהן מדובר (כולל הלמ"מ) האם הן נאמרו על השורה התחתונה או על הדרך הטובה ביותר כדי להשיג תוצאה כלשהי. כלומר האם דרשו צורת עיבוד או קלף מסוים בדווקא, או שהדרישות הללו מיועדות כדי להשיג איכות כלשהי, ואז אולי ניתן להשיג אותה גם באופן אחר. אבל כאמור אין לי זמן לזה כעת.

השאר תגובה

Back to top button