חיוב הגויים במצוות

שו"תחיוב הגויים במצוות
זיטא שאל לפני 3 שנים

בהסתכלות על המציאות, אין שום הבדל בין היהודי (אתנית) לגוי (אמנם ניתן לטעון שהיהודים חכמים יותר, רחמנים יותר וטובים יותר, אך נראה שפשוט אין לזה אחיזה במציאות. יש מקום להגיד שהיהודים באמת חכמים יותר, אבל להגיד שהיהודים הם החכמים בעולם זו הגזמה חסרת שחר (וגם אם לא, זו לא האמירה הכי רלוונטית לדיון)). 
השאלה המתבקשת שעולה מבחינתי, היא למה גוי שהגיע למסקנה שהיהדות האורתודוקסית היא הנכונה, לא יהיה מחוייב בה? איזה הבדל יש בינו לבין יהודי (שוב, אתני) אחר?
ואולי באמת גם התשובה המתבקשת היא שיש בדבר הזה רצון שמיא שאנחנו לא מבינים (בדומה ללא מעט מצוות), אל עדיין לא מובן מדוע תהליך הגיור נחשב דבר שאמור להיות כה קשה לגוי מאמין, והגרים עדיין "יותר" חשודים מיהודים שחזרו בתשובה.
בקצרה השאלה היא כזו:
במישור התאורטי, האם ידוע לנו בני-האדם הבדל בין גוי מאמין שרוצה להמיר דתו ליהדות, לבין חילוני שרוצה לחזור בתשובה? או שמא עלינו לקבל את זה כעניין רוחני גרידא?
אשמח לתשובתך.
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

אני לא חושב שיש הבדל מהותי, בטח לא אפריורית. יש כל מיני יהודים וכל מיני גויים, ןוכל אחד מהם הוא שונה. למיטב הבנתי אין קביעה שנכונה לכולם.
אבל מסקנתך שצריך להגיע למיסטיקה או גזירת הכתוב גרידא אינה הכרחית. יש הגדרה אתנית והיא הקובעת. מי שמוצאו יהודי הוא יהודי. מי שאינו יהודי צריך לעבור גיור כדי להצטרף לעם הזה. אם אתה שואל למה הגיור צריך להיעשות דווקא כך, כאן יש עניינים הלכתיים שטעמם לא ידוע לי (אולי מיסטיקה).

רציונלי(יחסית) הגיב לפני 3 שנים

שמעתי פעם בשיעור יוטיוב של הרב שרקי אמירה מעניינת .שגם נכונה במקרה זה.ואני אתרכם כרגע את מה שהוא אמר וארחיב (לא לחשוש .זה לא פרשנות או סילוף של דבריו פשוט תוספת .שתתאים לרוח השאלה) על פי המציאות.תהליך.גיור (להוציא גיורי צה"ל .וגיורים של ישראלים -לאורך חיים מסורתי-דתי מינימלי מאוד במקרה הטוב.בלי להיכנס לשאלה האם גיורים אלו תופסים או לא).הוא תהליך קשה וטראמותי.שכן האדם עובר מהפך ב180 מעלות-תחשוב על בעל תשובה שמהגר מאורח חיים חילוני לאורח חיים דתי /חרדי .ריחוק מחברים או ניתוק פעמים רבות.שינוי תחביבים הרגלים.צורת דיבור .פעמים רבות.ותחשוב איזה טראומה גר צדק עובר .צריך אמונה חזקה בשביל להיות גר צדק .כי הזהות הקודמת שלך מתה-האחים שלך .החברים שלך .המשפחה שלך.השפה שלך המושגים שלך .ההורים שלך.על הכל -אתה מוותר בצורה כזו או אחרת ונהיה אדם אחר לגמרי .
אני חושב שבנקודה הזו .הוא קולע לכך שהגיור(בקרטריונים המקוריים שלו ).הוא תהליך קשה .לא כול אדם .גם כזה .שסובר שהיהדות אמיתית .בשל לתהליך מורכב מהסוג הזה .גר צדק .בניגוד לבעל תשובה .לפי דעתי .עומד בפני הרבה יותר ניסיונות.וקשיים נפשיים .
אני חושב שבגלל זה לא ממהרים לקבל גרים .יודעים שתהליך גיור אמיתי .מעטים יעמדו בו .והרוב יפלו בדרך .ויחזרו לסורם
היהדות בניוה כך שהיא דת ששיכת לאומה מסיומת.לפחות בנתיים.אם מבחינה היסטורית הזרמים.של גרמנים/צרפתים/הונגרים בני דת משה(ואני לא מדבר על רפורמים.בגרמניה היו רבנים אורתודוקסים ששמרו קלה כבחמורה .אבל העריצו עד מוות ונישקו את כפות רגליהם של קאנט הגל והקיסרים הגרמניים .ורצו להיות שייכים לכול זה .במלוא מובן המילה).אני חושב שהגיור היה תהליך קל יותר

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

ברור שהגיור פעם היה תהליך קשה, ולכן ההנחה הייתה שגר שמגיע הוא גר צדק (אל אם יש ראיה לכך שהוא עושה זאת בשביל בת זוג וכדומה). הפרשנות שמקשים עליו כדי לוודא שיחזיק מעמד, יכולה להיותנכונה ויכולה גם שלא. בפשטות מקשים כדי לוודא שהוא גר אמיתי, וזהו.
את הטענה בסוף לא הבנתי. וגם לא הבנתי כיצד כל זה קשור לדיון שלנו..

רציונלי(יחסית) הגיב לפני 3 שנים

מיכי כוונתי הייתה ש.
הגיור קשה .לעניות דעתי.בגלל שזה שינוי גמור של זהות האדם ומחיקת העבר שלו.אדם צרפתי לדוגמא שרוצה להתגייר גיור אמת.יאלץ להתרחק מהמשפחה עד כדאי קשר מינימלי ביותר.להתנתק מכל החברים .מהזיקה למולדת .לשפה.לתרבות.למנהגים .לשנות דפוסי חשיבה ואופי שיחודיים לו בתור צרפתי.כל זה נובע .מכך שהיהדות .היא דת שיש לה אלמנט לאומי מסיום.וגיור הוא לא רק המרת דת כמו לנצרות והאסלאם-אלא גם המרת דת וגם שינוי של הזהות הלאומית והתרבותית.אם היהדות הייתה דת ללא אלמנט לאומי בכלל (וכדוגמא לזה הבאתי את הניסיון האורתדקסי בגרמניה ובמקומות נוספים באירופה ליצור מודל כזה של יהדות)תהליך גיור של צרפתי פטריוטי .לדוגמא .היה קל יותר.מכיוון שהוא לא היה צריך להתנתק מהמשפחה מההורים מהסביבה .ומהתרבות הוא היה נשאר צרפתי -וממיר את דתו-ליהדות -ומצטרף לקבוצה של אנשים שהם אמנם ממוצא יהודי אך רואים בעצמם כצרפתים שמחיובים לקיים מצוות -בפשטות .אני חושב שבמציאות כזו תהליך של גיור היה קל הרבה יותר.לא שקבלה על עצמך של 613 מצוות ואיסורים שונים ומשונים זה קל-אך לפי דעתי האלמנט הקשה ביותר בגיור הוא שינוי הזהות.
אני לא אומר שהמצב כזה היו מתרבים מיליוני גרי צדק .אך אני חושב שבמציאות כזו היה יותר קל לאדם לעבור תהליך מנטלי של גיור .וגם לא הייתה תחושה של זרות הדדית בינו לבין הקהילה היהודית שאליה הוא מצטרף .
נכון שהפירוש שהבאתי אינו מחייב כלל .אך לעניות דעתי.באלמנט הדחייה של המתגיירים .החשש הזה(שלא יעמדו בדרישות.) אכן קיים .וגם בספרות.אחד הפירושים לקשים כספחת.הוא זה שהם עלולים להוסיף חטאים

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

כאמור, אולי כן ואולי לא. גם גר גרמני או צרפתי יכול בקלות להגיע לחטא וגם יש מקום לחשש שייכשל. יתר על כן, דווקא בגלל שההלכה אינה חזות הכל יש לה פחות משקל ויש יותר חשש שייכשל. אבל אפשר להעלות צדדים לכל הכיוונים, ואיני יודע לאן הדיון הזה הולך.

ט הגיב לפני 3 שנים

כקוריוז על היחס בין גרות למוכנות לטמיעה תרבותית, שמעתי פעם בהרצאה את הרב בני לאו מדבר על משפחות עולים מבריה"מ שהילדים חוזרים מהגן עם סופגניות ותובעים שיעשו ליל הסדר וכו', ומספר הרב לאו שאלתי את הסבתא – מה את? ענתה לי: אני גויה מסורתית..

זיטא הגיב לפני 3 שנים

תודה רבה על התשובה. שאלה שעלתה לי:
"יש הגדרה אתנית והיא הקובעת". האם זה לא גופא דבר שניתן להבינו רק בגזירת הכתוב, או מיסטיקה? חיוב במצוות נשמע דבר שמנותק לגמרי המישור האתני (למה אני צריך להיות חלק מהעם היהודי כדי להניח תפילין לדוגמה).
איזו סברה יש שלמצוות תהיה משמעות רוחנית אל יהודי עושה אותן ולא תהיה להם משמעות אם גוי כן?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

ממש לא. יש קבוצה מסוימת שעליה הוטלה המשימה של קיום כל תרי"ג המצוות. משיקולי יעילות סביר לבחור קבוצה אתנית. אין שום צורך להיזקק כאן למיסטיקה.

השאר תגובה

Back to top button