חיוב המוסר ותחושת רעב

שו"תקטגוריה: מוסרחיוב המוסר ותחושת רעב
אהרן תבורי שאל לפני 2 שנים

לא הבנתי מה הרב מרוויח (בטרילוגיה) מכל המהלך המפולפל שמנסה להימלט מהכשל הנטורליסטי בכך שתוקף המוסר נובע מהתבוננות על אידאת המוסר? הרי גם אחרי שהתבוננתי וראיתי שרצח עושה לי פרפרים בבטן, או תחושת גועל, או דלקת בדרכי המצפונים וכד'- מ"מ יש כאן גזירת נורמה מעובדה! במה זה שונה מתחושת רעב שככל הידוע לי לא מחייבת אותי לאכול? לכל היותר אפשר להמליץ לאדם שיחווה את אותם חוויות שליליות מרצח לשקול שוב את המעשה (כדי לא להזיק למצפון הרגיש שלו, אם אכפת לו ממנו). 
רק אם נקבל את ההנחה שעצם אידאת הטוב היא עובדה (סוג חדש של עובדה) נקבל את הנגזרות של אותה התבוננות, וכך גם הרב כתב בספרו, אבל זוהי הנחת המבוקש!

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

לא נכון. אתה מציג זאת כעבודה רגילה (כאבי בטן או דלקות), אבל זו עובדה מסוג שונה: עובדה אתית. מעובדה אתית ניתן לגזור נורמה. הכשל הנטורליסטי עוסק בעובדות במובן הרגיל. אכן, אידאת הטוב היא עובדה. זו לא הנחת המבוקש אלא הנחה שניתן לגזור ממנה את המסקנה באופן סביר, ורק ממנה. אם כי, במובן המהותי כל טיעון לוגי מניח את המבוקש כמובן. במובן הזה מה שאני טוען הוא תובנה מכוח התקפות המוסרית. טענתי היא שהתפיסה שיש תוקף לנורמות מוסריות מבוססת על כך שאנחנו מתייחסים לאידאת הטוב כעובדה. כעת תוכל לקרוא לזה הנחת המבוקש, אבל זה לא משנה. לא באתי לשכנע את מי שאין לו את התפיסה הזאת אלא רק את מי שיש לו. ראה בשיחה הרביעית בספר הראשון.

הפוסק האחרון הגיב לפני 2 שנים

התוקף שיש לנורמות מוסריות נובע מכך שהאדם רוצה להשליט את מה שהוא חושב כטוב על כולם.
זה בסך הכל רצון לשליטה. לא לכולם יש את זה. (לאלו שאין את הרצון הזה לא ברור אם זה נובע מכך שאין להם אידאת טוב חזקה וברורה או שאין להם רצון לשליטה)
ועדיין, זה לא אומר שהרצון פסול. אבל אין בכך שום דבר שהוא לא ייצרי אנושי חייתי.

ועדיין נותרה השאלה היא "טוב" של מי היה הכי טוב להשליט בעולם.
והתשובה קשורה כמובן להגדרת "הכי טוב".
ומספר התשובות כמספר הכתות והדעות.

tvricurh הגיב לפני 2 שנים

אבל מה משכנע אותך שיש תוקף עובדי שונה לכאבי בטן של מצפון מכאבי בטן של רעב? למה אתה מניח שיש כאן אידאה חדשה? מה עם תערו של אוקאם??? מה רע בלהסביר את זה ככאב בטן של רעב שאיננו מחייב? כי זה מרגיש לך יותר נעלה? האם כשקיפודה מגינה בחירוף נפש על צאצאיה היא עושה מעשה נאצל שיונק מאידאות טוב טהורות?

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

מה שמשכנע אותי הוא ההבנה שזה לא זה. זה כמו לשאול מה משכנע אותך שהבניין שאותו אתה רואה הוא אחר והוא לא הבניין שלך? אני פשוט רואה שזה לא זה. או מדוע שכאבי הבטן לך לא זהים לכאבים ברגל? כי אתה מבין שלא. האם הקיפודה כמו גם הורה אנושי שמגינים על הצאצא שלהם, לא עושים שום דבר נאצל. זו פעולה אינסטינקטיבית.

השאר תגובה

Back to top button