להשקיע זמן בלימוד אגדתות בברכות?

שו"תקטגוריה: כללילהשקיע זמן בלימוד אגדתות בברכות?
שלימייזל שאל לפני 2 חודשים

שלום לרב,
אנחנו נלמד מסכת ברכות בזמן קיץ בישיבה
התחלתי ללמוד את המסכת בבקיאות בנתיים ואני רואה שהיא מלאה אגדתות שבקריאה שלהן בלבד בבקיאות אני לא מרגיש שאני מצליח להפיק יותר מדי. אני יודע שמצד אחד הרב אומר שזה בזבוז זמן ללמוד אגדתות ומומלץ להשקיע את הזמן בישיבה בגמרא והלכה, ומצד שני אני מרגיש שאני מפספס ככה חלק גדול מהמסכת.
חשבתי ללמוד קצת עין אי"ה על האגדתות כדי שהלימוד שלהן יהיה יותר משמעותי, ראיתי שגם הרב העביר על זה שיעורים בעבר. האם זה רעיון טוב או בזבוז זמן? באופן כללי כיצד יש ללמוד את אגדות המסכת וכמה להשקיע בהן?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

לא הבנתי את הבעיה. אתה כותב שאתה מפספס חלק גדול מהמסכת. אבל אם אינך מפיק מזה כלום, אז מה רע בזה? בעיניי זה די בזבוז זמן. אחרי שיש לך מערכת תובנות ורעיונות ומשנה מחשבתית, אתה יכול להגיע לאגדתות וזה קצת יעשיר אותך (גם לא מי יודע מה). אבל ללמוד אותן כשלעצמן נראה לי לא מועיל במיוחד. במיוחד אם אתה בשלב ראשוני (בחור ישיבה) כדאי להתמקד בלמדנות בעיון. כאן דרוש מאמץ, הכוונה וזמן.

פתחתקוואי הגיב לפני 2 חודשים

לתשומת לב השואל, האגדות במסכת ברכות שונות מהאגדות שבשס משום שמהאגדתות בברכות נלמדים הרבה פרטי הלכות והרבה מהם מדיוקים בסיפורים, עיין בבית יוסף בהלכות קש ותפילה ובית כנסת

השאר תגובה

Back to top button