מסחר בבורסה בשבת

שו"תקטגוריה: הלכהמסחר בבורסה בשבת
Crypto_Bot שאל לפני 4 שנים

שלום וברכה,
לאחרונה הוצעה לי עבודה במסגרתה אני נדרש לפתח תוכנת מחשב שתסחור במניות או מטבעות דיגטליים. הכיוון הוא לפתח תוכנה כזו שתרוץ 24/7 (שהרי אפשרי להפסיד סכומים עצומים אם לא בודקים את מצב השוק ללא הפסקה, במיוחד בשוק המטבעות הדיגיטליים בו השינויים בד"כ דראסטיים במרווחי זמן קצרים מאוד)
אשמח אם הרב יוכל להתייחס למספר שאלות שעלו לי בנושא –  
א. הנאה מחילול שבת של יהודים המעורבים בפיתוח התוכנה (לכאורה יש כאן פחות מקום להפעיל את ההיתרים הרגילים שהרי זו קבוצה מוגדרת של אנשים, למטרות עסקיות וכו').
ב. האם יש צד איסור בהפעלה של תוכנה כזו מתוך ידיעה שהיא תמשיך "לרוץ" גם בשבת? האם יש נפק"מ בין תוכנה שמבצעת מסחר בפועל לבין תוכנה שרצה אך לא מבצעת פעילות עסקית?
ג. האם יש איזשהו היתר עסקה בבורסה הסטנדרטית שאולי לא קיים בשוק של מטבעות דיגיטליים שיכול להוביל לאיסורי ריבית וכד'? הסחר במטבעות הוא פעולות קנייה ומכירה בלבד (אין הלוואות), עם תשלום עמלה לצד ג' שמבצע בפועל את הקנייה/מכירה והמרה למטבע 'אמיתי' (צד ג' מקבל דולרים ומחזיר מטבע וירטואלי וכו').
תודה מראש, כתיבה וחתימה טובה.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 שנים

אני חושב שכל עוד הפעילות בשבת היא אוטומטית (בלי אנשים) אין לאסור זאת.
גם אם יש אנשים שישתמשו בתוכנה בשבת, השאלה האם אתה עובד בחברה שמשתמשת בתוכנה או שאתה מפתח אותה עבור החברה ההיא. במקרה השני שוב לדעתי אין לאסור. ההחלטה היא שלהם ולא שלך.
את שאלה ג לא הבנתי. עמלה אינה ריבית, בפרט אם היא ניתנת למי שמבצע את העיסקה ולא למלווה. האם יש איסור לשלם למונית שלוקחת אותך למקום ההלוואה, או לבית קפה שבו אתם יושבים וסוגרים את עסקת ההלוואה?

Crypto_Bot הגיב לפני 4 שנים

אנסה לפרט מעט –
לגבי סעיף א' – אני עובד בחברה, וחלקים מהתוכנה פותחו/נכתבו בשבת על ידי העובדים בחברה. אין כאן שאלה על ההחלטה להשתמש בשבת אלא על מוצר שחלקו נוצר בשבת על ידי יהודים ששותפים בחברה.
לגבי סעיף ג' – לא היתה הו"א שעמלה היא ריבית. השאלה היא לגבי ההיתרים שניתנו למסחר בבורסה (למשל של הרב פיינשטיין לקנות מניות בודדות שלא ע"מ לקבל שליטה בחברה וכד') – האם יש איסורים (כגון בעלות על מטבעות דיגיטליים שנסחרים בשבת, שאולי מכירתם וקנייתם היא דרך חברות הפועלות בשבת) שקיימים להם היתרים בבורסה הרגילה שלא יחולו במטבעות דיגיטליים (למשל אם אותו צד ג' דרכו מתבצעת רכישה עובד בשבת. ה'חברות' אינן בערבון מוגבל. אולי יש צד להקל מכיוון שרוב מוחלט של העוסקים בתחום אינם יהודים).

mikyab צוות הגיב לפני 4 שנים

אתה לא משתמש במוצר? אז מה השאלה? האם מותר לך לעבוד שם? אם אתה לא מחלל שבת, איני רואה איסור הלכתי בזה.
אמנם איני מתמצא כל כך בתחום, אבל על פניו איני רואה קשר בין ני"ע למטבע דיגיטלי. בני"ע יש לך בעלות חלקית על חברה (ואז הדיון העיקרי הוא לגבי בעלות על רכוש שנוצר מחילול שבת ומחלל שבת בעצמו, ועל שביתה של דברים שבבעלותך), ובמטבע דיגיטלי אתה בעלים גמור על המטבעות שלך. מה עושות החברות שמוכרות או קונות זה לא עניינך. אפילו אם המכירות והקניות של המטבעות שלך עצמך נעשות בשבת (איני יודע אם זה המצב), כל עוד אין כאן הוראה ישירה שלך לעשות זאת איני חושב שיש בזה איסור.
ככל שהעניין עקיף יותר, אני נוטה לחשוב שיותר קשה לאסור, עוד לפני שנכנסים לדיון פרטני. לדוגמה, אף אחד לא תוהה האם להשתמש בתקשורת ואתרי אינטרנט שפועלים בשבת, גם יהודים וישראלים.

השאר תגובה

Back to top button