על חיוב נשים בתפילין

שו"תקטגוריה: עיון תלמודיעל חיוב נשים בתפילין
שואל שאל לפני 7 שנים

ערב טוב
בפרשת והיה אם שמוע: וכתבתם על מזוזות ביתך ובשעריך, למען ירבו ימיכם וכו.
הגמרא במסכת קידושין דף לד ע"א לומדת שנשים חייבות במזוזה מסמיכות הפסוקים, גברי בעי חיי, נשי לא בעי חיי? לכאורה מושמתם את דברי זו יחידה אחת, ואם כן מהנימוק הזה היינו צריכים לחייב נשים גם בהנחת תפילין. תוספות עמדו על הנקודה הזו גבי תלמוד תורה, אך עדיין השאלה במקומה עומדת. ואיך שלא נפרש יצא שהפסוקים מתחלקים לשתי יחידות, היחידה הראשונה שאינה מותנית 
(יח) וְשַׂמְתֶּם אֶת דְּבָרַי אֵלֶּה עַל לְבַבְכֶם וְעַל נַפְשְׁכֶם וּקְשַׁרְתֶּם אֹתָם לְאוֹת עַל יֶדְכֶם וְהָיוּ לְטוֹטָפֹת בֵּין עֵינֵיכֶם: (יט) וְלִמַּדְתֶּם אֹתָם אֶת בְּנֵיכֶם לְדַבֵּר בָּם בְּשִׁבְתְּךָ בְּבֵיתֶךָ וּבְלֶכְתְּךָ בַדֶּרֶךְ וּבְשָׁכְבְּךָ וּבְקוּמֶךָ
 
והשניה שמותנית:
וּכְתַבְתָּם עַל מְזוּזוֹת בֵּיתֶךָ וּבִשְׁעָרֶיךָ: (כא) לְמַעַן יִרְבּוּ יְמֵיכֶם וִימֵי בְנֵיכֶם עַל הָאֲדָמָה אֲשֶׁר נִשְׁבַּע יְקֹוָק לַאֲבֹתֵיכֶם לָתֵת לָהֶם כִּימֵי הַשָּׁמַיִם עַל הָאָרֶץ: 

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

ראשית, יש לדון מדוע בכלל צריך מקור לחייב נשים. מדוע שייפטרו? על פניו במזוזה אין צד לפטור, אבל בתפילין כן (זמן גרמא) ובת"ת כן (בניכם ולא בנותיכם). אם כן, אפשר שהגרמא פיצלה את הפסוק בגלל האילוצים: מה שנשים פטורות אין די בהיקש כדי לחייבן, ומעמידים את ההיקש רק בדין שאין סיבה לפטור אותן (מזוזה).
אחרי כותבי כל זאת מקופיא, החלטתי בכל זאת שכדאי גם לראות את הגמרא. שם חלק מהדברים מבוארים והמהלך אינו כפי שתיארת.
הבסיס הוא שנשים חייבות במזוזה סתם כי אין סיבה לפטור. ופטורות מת"ת ומזה לומדים גם לתפילין. כעת הגמרא שואלת מדוע לא נקיש גם תפילין למזוזה, ועל כך מביאים שתפילין לת"ת מוקשים בשני פסוקים, ובמזוזה יש סברא לחלק שגברי ונשי בעי חיי. זה לא מקור לחיוב נשים במזוזה אלא סברא לדחות את ההיקש לתפילין. נותרת השאלה מדוע לא הביאו את הסברא לגבי חיי גם על תפילין ות"ת, והתשובה היא שבהם הפטור ידוע ממקור פוזיטיבי, ובמזוזה הדין שנשים חייבות הוא פשוט מפני שאין סיבה לפטור.

השאר תגובה

Back to top button