על מטרת התורה

שו"תקטגוריה: כלליעל מטרת התורה
ע' שאל לפני 7 שנים

היי  מיכי
מזמן  רציתי  להעלות  את  הנושא  העיקרי שמופיע כאן, אלא משום  רגישותו  דחיתיו, בינתיים  הצטברו  דברים  נוספים  ואז  אמרתי  לעצמי:  יאללה-  נלך  על  הכל…
אתחיל  מהקל- "סיבה  למסיבה"-מצאתי מאמר  שפורסם  במאי  2015 ע"י  נאס"א  בעניין  הוויכוח הטפשי  מה  גורם לעילוי האווירדינמי,  שתומך  בדעה שלי.
ו כמובן שאני  ממשיך  לנסות  לפתח  את  המערכת  להמראה  נחיתה  אנכית,  ומזמן הבנתי  שאני  צריך  לשם  כך מניפה [מאוורר]  שיודעת  לינוק  אוויר וליצור  תת לחץ מתון- בערך  0.5  אטמוספרות.  חיפשתי  אם יש  מניפה  כזו בשוק [מהמדף]  ולא  מצאתי.  במקרה  הגעתי  לכנס  בטכניון  בו הוצגו מנועי  כטבמ"ים, ומצאתי מהנדס מ"ממנועי  בית  שמש"  שאישר  שאכן אפשר לייצר  מפוח  צירי  [כמו  במאוורר  פשוט]  שיוצר  תת  לחץ  כפי  שאני  רוצה  אלא  שמבנהו  מורכב מאד.
אח"כ  עלה  בדעתי  שאולי  מורכבות  זו נובעת מהצורך  לספק  מאסה  גדולה  של אוויר  למנוע  כלי  הטיס, בעוד  שאיני  זקוק  למאסת אוויר  גדולה ,אלא  לקטנה.
לכן החלטתי  שאיוועץ  ב"גורואים"  של  אתר השו"ת  בעניני  הנדסה  cr4.
ספרתי  להם  שיש  לי  רעיון  חדשני  שנתמך בידי 2 פרופסורים מהטכניון,  ולצורך בדיקת ישימותו אני  צריך  מניפה  שתוכל  ליצור  תת  לחץ מתון.  ואיני צריך ספיקת אוויר גדולה.
בקשתי  את  חוות  דעתם  האם  תכנון  וייצור מניפה  כזו  שלא  תצטרך לספק  הרבה  אוויר  יהיה  פשוט יותר  מאשר מניפה  באותו לחץ  לספיקות אוויר  גבוהות ? 
והנה תוך  חצי  שעה  התחלתי  לקבל  ים של תשובות  ובהן לא  היתה  אחת  שענתה  על  שאלתי, אלא  הוצפתי בהצעות  לשימוש  במניפות שונות  בתוכן גם משאבות אופניים…
נסיונותי  להסביר  להם  מהי  שאלתי  זכו להתעלמות,  בחלקה משום שהתעלמתי  מהשאלה  איזו ספיקת  אוויר  אני  צריך .
דו  השיח [אני – מול כמה מגיבים]  לבש  אופי  יותר  ויותר  וולגרי!
עד שאחד כינה  אותי  זקן  סנילי  עיקש  בור וכיו"ב,  אני  ממש לא  התרגשתי  ונקטתי  בשיטה  החביבה  עלי  "מענה  רך ישיב חימה".  אלא  שעניין זה עורר  בי תהיה  למה  אנשים משכילים  אינם  משתדלים  להבין   טקסט קצר.
אבל  -אני  גם זוכר  ששלחתי  מספר  הגיגים  משלי  לכמה  תלמידי חכמים [עוד לפני שהכרתיך] והם הגיבו לא לנושא  שהעליתי ,  אלא למה  שהסיקו  שכתבתי  על סמך  היכרותם  אותי  ואת  הרקע  שלי.  ורק אחרי  שסימנתי  את דברי  כפי שהופיעו  במקור ושלחתי  אליהם  בחזרה,  הם  הבינו שאופס- היתה  להם פאדיחה…  
שלשום  נפגשתי  עם  ידידי  פרופ' ת.ל  שהוא  האדם הראשון  בו  אני נועץ  בענינים  טכנולוגיים, והוא זה שתומך  בי עד כמה  שאפשר, אבל זרימה  איננה  התחום שלו.
  הוא  הציע  לי  להעזר  בד"ר  ק' שהוא  בקיא  בנושאים  אלו. [הוא  גמלאי ויש לו  הרבה  פנאי  חוץ  משפע  של  ידע  ונסיון!]
 ואכן  ישר  התקשרתי  מהמשרד של  ת.ל  לק' ,וסיכמנו שאשלח אליו  דוא"ל  בו  אציג את  רעיוני.
עכשיו  אתה  "תמות  מצחוק"  [שלח לי  סלפי  איך  שאתה  צוחק…]:
כשבאתי הביתה סיפרתי  לבני י' אודות הצעת ת.ל,  בו  במקום י' הודיע  לי  שה"מלאכים"  מתנגדים שאעזר  בק' [עוד לפני  שנקבתי  בשמו!]  ואמר  שלמלאכים  יש  אדם  צעיר ונמרץ  שרוצה  בקשר  איתי  ולמנף  את הרעיונות  שלי,  הוא יגיע  אלי!
וחזר שעלי  להימנע  מהקשר  עם  ק'!
בקיצור-  אני  עכשיו כוסס צפורניים  ומחכה לאותו אדם צעיר  ונמרץ!
כמה  זמן עלי  להמתין איני  יודע,  אבל  אתן  את  הצ'אנס  והכבוד לי' ובינתיים  אטייל קצת  לראות  פריחה  לפני  בוא חרבוני  הבצורת [ככל  הנראה].
ועכשיו לדברים  "הבאמת " כבדים,  שבאמת  מעיקים עלי:  אילו  הדברים  היו בידי  לא  הייתי  עוסק  בתעופה אלא מתמקד  בנושאי  מהות  היהדות  לפי השקפת עולמי.  
אלא  שאין  לי עם  מי  לדבר, השליתי  את עצמי  שמ"הכיפות  השקופות " יגיע  ישעי,  אבל הם  ממוקדים  בלהיות  אורתודוכסים  לייט…
היהדות  המתקדמת  [הליצנים  לפי  הגדרתך]  הם  בדיוק  לרוחי, אלא  שככל הנראה  רוצים  לשמור  על הקיים, ככל הנראה  הם  נמנעים  מהתבלטות  יתרה.
ועכשיו  אני מגיע  לעיקר:  יש  בי מידה  לא  מבוטלת  של כעס  על  היהדות האורתודוכסית [הרבנית].
מצד  אחד אני  מלא  הערכה לפועלם  של חז"ל,  ומאד גאה  בחשיבתם האנושית  ,החברתית  המתקדמת.
מצד  אחר  ברור לי  שהם  עשו  בחכמה כאשר  הם  הודיעו  שהם  ממשיכיו של  משה  רבנו.
בפועל  לא  היתה  דרך  אחראית אחרת!
מצד שני  דרך זו  תקעה  את  היהדות בסמטה  של  שמירה  בכל מחיר  על  המסגרת.
וככל הנראה זו  הסיבה  שבגללה  היהדות האורתודוכסית  ממוקדת  ב"עשו  לנו",  בעוד שהיהדות הרפורמית  רואה  צורך  להדגיש  את  המחוייבות  שלנו  לעשייה.
לכאורה  [כפי שאתה  בטאת  לפני  חדשים  אחדים בתשובתך  אלי] אנו  יכולים  להסתמך  על  הגיבוי  של  התורה  לבצע  רצח עם.
אבל לרוב היהודים ברור  שאין  זו  דרכה  של  התורה,  ועדיין  חסרה  האמירה המפורשת  [כפי  שאני  הייתי  רוצה  לראות!]  שעיקרה  של  היהדות  הוא  שמירה  על  הבריאה.
 נכון  הדבר  שאין  שום  אמירה  מפורשת בעניין  זה בתורה,  אבל  אני  חושב  ומאמין  שזהו  חלק  משמעותי  מהמחויבות  שלנו  ללמוד  את  התורה לעומק, להגות  בה,  ובמקום  לגייס את  הלוגיקה היהודית  המפורסמת לעניני  כשרות  ודומיה,  לגייסה  כדי  להוכיח [דבר שלענ"ד  ניתן  לעשותו  בקלי קלות!]  שמשימתו העליונה  של  העם  היהודי היא להביא  שלום לעולם.
אני  מקווה שסיפורי  ותובנותי  הוצגו בבהירות  מספקת.
לא  נותר  לי  אלא  לאחל לך  ולכל בני ביתך  שבת  שלום וכל טוב.

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

אני מחכה בקוצר רוח להוכחה שעיקרה של התורה הוא שמירה על הבריאה. אני מניח שהאיש הצעיר ששלחו המלאכים של יפתח יגיע אליך עוד קודם, אבל נחכה ונראה.
אגב, אני לא עושה שימוש בלוגיקה כדי להגיע לתוצאות ומסקנות בתחום הכשרות או בכל תחום אחר. הרעיון בלוגיקה הוא הפוך: שימוש בהלכות כשרות (או כל תחום אחר) כדי להגיע לתוצאות בלוגיקה. הלוגיקה כידוע היא שקופה לתכנים (מה שמכונה אצל הפילוסופים ריקנות האנליטי). אם תוכל להשתמש בלוגיקה כדי להוכיח את התזה שלך, זהה לגמרי בסדר. כאמור, אני מחכה.
שבוע טוב,

ע' הגיב לפני 7 שנים

צפרא טבא לך
אני מקווה שהטיעון שאעלה כאן תקף מבחינה לוגית:
היות ואנו מאמינים שאלוהים ברא את הכל- לכן הדרך הנכונה לבטא את אהבתנו לאל [כאשר צווינו ] ,היא בראש ובראשונה במתן כבוד לכל אשר האל ברא .
לי לא ידוע על איזו פרדיגמה שלפיה מעצם היות האל טרנסנדטי, אין להחיל עליו רגשות ואיכפתיות כלפי יצירתו וברואיו.
המשך יום נעים לך

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

אכן סביר ביותר. השאלה אינה האם יש ערך לשמור על הבריאה אלא האם זו עיקר עבודת ה' שלנו ושהיא דוחה ערכים הלכתיים אחרים.

מושה הגיב לפני 7 שנים

ע' והרב מיכי, נהניתי מאוד,
ע' – איך לדעתך תתבטא אהבתינו לכל אשר ברא האל? מדוע נכונה לבטא אהבתינו ולא חוסר שינאתינו? למעשה איני חולק אבל יש לי הצעה אחרת לאותה הדרך! יש לי שיטה איך להביא אהבה ושלום בין כל האנשים הטובים. וגם עם הרעים גם אם זה נראה לך אבסורד והכל מבוסס מובטח ומנומק! (האם עלית על עקבותיי?)
לרב מיכי- אני עונה לפי הדרך שבידי שאלתך נמחקת אוטומט לפי הדרך שבידי! האם עלית עליי?!! ואין מן הנמנע להשיב כן יש ערך לשמירה על הבריאה וזו עיקר עבודת ה' ראה 10 הדברים והאם דוחה ערכים הלכתיים אחרים?! תלוי בדרך! לרוב לא!

מושה הגיב לפני 7 שנים

סליחה שכחתי לכתוב:
ע' אמר:
אני מקווה שהטיעון שאעלה הבא תקף מבחינה לוגית:
היות ואנו מאמינים שאלוהים ברא את הכל- לכן הדרך הנכונה לבטא את אהבתנו לאל [כאשר צווינו ] ,היא בראש ובראשונה במתן כבוד לכל אשר האל ברא .
לדעתי הוא תקף אבל גם אני אתקוף:
מכיוון אלוהינו בדרגה הגבוהה (ניצב בראש הסולם) ואנחנו המצווים מתחתיו עלינו קודם כל לכבד אותו ואח"כ את בריותיו וכל אשר ברא. והטיעון המתוקן:
היות ואנו מאמינים שאלוהים ברא את הכל- לכן הדרך הנכונה לבטא את אהבתנו לאל [כאשר צווינו ] ,היא בראש ובראשונה במתן כבוד לאל ולאחר מכן לכל אשר האל ברא .
מסכים ע'?

השאר תגובה

Back to top button