על פטרנליזם

שו"תקטגוריה: כלליעל פטרנליזם
ע' שאל לפני 7 שנים

היי  מיכי
א] קראתי  בעניין   רב את הבלוגים  האחרונים  שלך,  ושמתי  לב  שאתה  נתת  לי  פתחון פה  להעלות  עניין  שבלאו הכי  הייתי  מעלה לפניך: עניין  הפאטרנליזם.
לפני  ימים  אחדים  ספרה לי  כלתי  הודיה  אודות  עיקור   שבוצע בעולי  אתיופיה  עם  הגיעם לארץ,  והביעה  זעזוע  מהפאטרנליזם  שנוהגים בו  כלפיהם.  אנחנו  יודעים מה  רצוי  להם ומה  לא.
למען  האמת  – כשהיא  ספרה  לי  זאת  עשיתי  פנים  מזועזעות  [מצוות אנשים מלומדה…]  אבל אח"כ  שאלתי  את עצמי  למה  הזעזוע  לא  היה  אמיתי, והגעתי  לתובנה הבאה: רוב  עולי  אתיופיה  היו מחוסרי השכלה נאותה,  על כן  המימסד הישראלי היה מודע לקשיים הצפויים  בקליטה,  כדי  למזער נזקים עתידיים  החליט מי  שהחליט  על  הזרקת  חומרים  מונעי  הריון.
בהתחשב  באילוצי  הזמן והמקום, אני  לא  יודע אם  היתה  דרך  לבצע  פעולה  זו  בשיתוף  עם  הנשים  שטופלו  כך.
אין  ספק  שדרך  נכונה  היא  לעשות זאת תוך  שיתוף  הנשים  האמורות להיות מטופלות- האם תמיד  אפשר ליישם שיתוף זה?
בקיצור-  כשם  שאנו  דוחים  שימוש  באלימות,  אבל  לפעמים  אין  ברירה  ואז  גם אנו  נוקטים  בה,  כך  גם הדבר לגבי  הפאטרנליזם,  ואני מניח  שמי שצריך  יודע  שאת מס  השפתיים בגנות הפאטרנאליזם יש לשלם  ,אך לפעמים…
 
 
כל  טוב

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

שלום ע'.
עקרונית אני מסכים שלפעמים יש צורך בפטרנליזם. אבל במקרה של העולות מאתיופיה מדובר בערכים ולא בשאלה אובייקטיבית של בריאות, ולכן שם איני רואה שום הצדקה למה שנעשה. אם היו עושים חיסונים זה משהו אחר (בפרט שמחלות יכולות גם להדביק אחרים).

השאר תגובה

Back to top button