פיקוח נפש ביום כיפור

שו”תקטגוריה: הלכהפיקוח נפש ביום כיפור
יוסף שאל לפני 3 שנים

שלום הרב,
שמעתי שיעור מוקלט של הרב זילברשטיין שליט”א, הוא סיפר על רופא מבוגר שהוזעק בעיצומו של יום כיפור לתת זריקת הרגעה לאדם שקרתה לו פריצת דיסק, וסבל מכאבים חזקים. הרופא התלבט אם ללכת, משום שהיה מדובר בצד השני של היישוב בו הוא מתגורר, וההליכה לשם הלוך חזור בחום הכבד, בתוספת גילו המתקדם שהיה מעל 70, יגרמו לו בוודאי לשבור את הצום, לאכול או לפחות לשתות. והמקרה הזה בפשטות אינו פיקוח נפש אלא רק כאב חזק שאינו מסכן חיים.
הרב זילברשטיין אמר שעלה לרב אלישיב זצוק”ל עם שאלה זו, והרב אלישיב פסק לו שהרופא אכן צריך היה ללכת ולהזריק את הזריקה לחולה, מצד “לא תעמוד על דם רעך”, וכן מצד “והשבותו לו”, דהשבת אבידת גופו גדולה מממונו, וכיון שזה מה שהוא מצווה לעשות עכשיו, אין הוא צריך לקחת בחשבון את מה שלאחר מכן הוא יצטרך לשבור את הצום דזה פיקו”נ בפני עצמו. הוא הדגיש שאדם מצווה לעשות מה שעומד לפניו כרגע!
שאלו אותו שם בשיעור מה לגבי השאלה, המפורסמת, באדם שאינו יכול לצום גם צום גדליה וגם צום כיפור, דלהלכה נפסק שיוותר על גדליה כדי שיוכל לצום בכיפור. ולכאורה מדוע לא נאמר כמו כאן שיעשה מה שהוא מצווה לעשות כרגע, וכרגע עומד לפניו צום גדליה, ומה שאח”כ יצטרך לוותר על כיפור זה כבר חשבון בפני עצמו.
לא ממש הבנתי את תשובתו שם, ואשמח לתשובת הרב לחילוק בין המקרים או לסיבה מעיקרא של המקרה הראשון אם הרב מסכים לפסק זה.
תודה וגמר חתימה טובה!

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

אני בהחלט מסכים לפסיקה הזאת.
אני לא מכיר את תשובתו ולכן לא אוכל לנסות להסביר אותה. לדעתי זה בהחלט דומה, אם כי בצום גדליה אין ממש חובה גמורה ולכן זה לא ממש כמו המקרה של הרופא.
זהו בעצם הרעיון של עוסק במצווה פטור מן המצווה. 

מושה הגיב לפני 3 שנים

היי יוסף, איך הרופא הוזעק? ביפר , סמס? שליח? איך?

יוסף ש. הגיב לפני 3 שנים

הי מושה, סליחה לא כתבתי, הרופא הוזעק ע”י אדם מן היישוב שקרא לו, אך כיצד זה רלוונטי לשאלה?

השאר תגובה