קאנט

שו"תקאנט
עמית שאל לפני 12 חודשים

לגבי הצו של קאנט
הייתי רוצה שיהיה חוק כללי שאסור לדבר שקרים. מצד שני הייתי רוצה שאם שוטר נאצי ישאל איפה משפחתי הוא ישקר ולא יאמר בעליית הגג. אז האם אפשר לנסח זאת הייתי רוצה שיהיה חוק כללי שאסור לשקר למעט במקרים בהם השקר מועיל? ז״א אני יכול לשנות כל דבר שאסור למעט במקרים בהם זה מועיל. זה תופס?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 12 חודשים

אם היית רוצה, קיבלת. אבל את שאלתך לא הבנתי. מה פירוש תופס? אם אתה חושב שזה החוק הכללי הנכון אז זה החוק לדעתך. רק אעיר שזו אחת הביקורות המרכזיות על הצו הקטגורי של קאנט, שבעצם הוא לא אומר כלום כי כל חריגה מהחוק אפשר להציג כחוק כללי אחר.

בחור ישיבה הגיב לפני 12 חודשים

אפשר גם לנסח אני רוצה שיהיה חוק שאסור לשקר ורמת החיוב שלו תהיה מסוימת ממילא חוקים שאני רוצה שרמת החיוב שלהם תהיה יותר חזקה (האיסור לסייע לרצח ידחו אותו)

שלמה הגיב לפני 12 חודשים

איזה משמעות יש לצו אם אוכל לפרש אותו באיזה צורה שארצה???

mikyab צוות הגיב לפני 12 חודשים

זה לא באיזו צורה שתרצה אלא באיזו צורה שאתה חושב שהיא נכונה. וכי יש צו שאינו נתון לפרשנויות? הצו ממוען לאדם אחר, ולכן הוא תמיד יעבור פרשנות של הנמען.

יהודה הגיב לפני 12 חודשים

במקרה בו לא טוב מעשה שכולם יעשו אותו מבחינה טכנית אבל זה דבר שיהיה טוב אם כל אחד ואחד יעשה אותו (למשל נניח שזה טוב שאני יעזור לאדם כל שהוא אבל לא יהיה לו נוח אם כל העולם יבואו להציע לו עזרה), מה יאמר בכה"ג הצו?

מיכי הגיב לפני 12 חודשים

אותו דבר. להתנהג באופן שאם הוא יהיה כללי העולם יהיה טוב יותר. אם כל אחד יעזור למי שפונה אליו העולם יהיה מצוין. אם כבר עזרו לו אז אתה פטור.

הפוסק האחרון הגיב לפני 12 חודשים

הנאצים מסתמא השתמשו בצו הקטגורי של קאנט כדי להפוך רצח יהודים לחוק כללי שכל אדם בכל זמן ובכל מקום חייב לקיים.

השאר תגובה

Back to top button