קפיטליזם וסוציאליזם

שו”תקטגוריה: כלליקפיטליזם וסוציאליזם
שיר שאל לפני 3 שנים

שמעתי שהרב כתב שקפיטליזם וסוציאליזם זה קשור לימין ושמאל. על פניו איני רואה את הקשר. לכאורה זו שאלה איזה ערך גדול יותר שוויון או חירות האדם (ולא כלל ופרט שלכאורה עומד בימין ושמאול). היכן אוכל למצוא התייחסות מסודרת מהרב בנושא? והאם ימין ושמאל מדיני קשורים לאנליטי וסנתטי?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

ברור שהקשרים מורכבים ולא חד משמעיים, אבל יש קורלציות כאלה.
טענתי היא שקפיטליזם מעמיד ביסודו את ערך החופש וסוציאליזם את השוויון. וזה אחד ההבדלים בין ימין לשמאל גם במישור הפוליטי. גם ההבדל בין אינדיבידואליזם (חופש של כל פרט) לקולקטיביזם (=שוויון בין הפרטים) קשור לעניין.
אמנם בפועל הימין הפוליטי הוא קולקטיביסטי יותר מהשמאל הליברלי, אבל זה קולקטיביזם בהגות ולא בהכרח בפועל. בטורי על פייגלין הסברתי שהממד הלאומי (קולקטיבי) הוא חלק מהגדרת הפרט והחופש שלו. אבל בעניינים שלא נוגעים לצביונו של הציבור לא תהיה כפייה בהגות הימנית.
זה גם קשור לאנליטי מול סינתטי, כי האנליטי מקבל רק תוצאה של תצפית או טיעון לוגי, וקיומם של קולקטיבים לא מתקבל על ידו. חושית רואים רק פרטים ולא קולקטיבים.
ככל הזכור לי, בסוף הסדרה הזאת עסקתי בזה:
https://soundcloud.com/mikyabchannel/sets/y7bf7zt3bcib

שיר הגיב לפני 3 שנים

אני מבין שישויות כמו עם לא מתקבלים אנליטית. אני לא מבין מדוע ערך השוויון מגיע ממקום אנליטי, וכיוצא בזה מדוע הערך של החירות מגיע ממקום סנתטי? זה מה שקשה לי

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

בשתי עגלות הסברתי ששוויון יכול לבוא משני מקורות שונים: חוסר מוכנות לעשות העדפות והבחנות בין דבר לדבר (הכל אמיתי והכל יפה והכל צודק), שזו בדיוק אנליטיות. זהו שוויון נגטיבי. ויש שוויון פוזיטיבי – שהוא באמת ימני.

שיר הגיב לפני 3 שנים

אה, יפה. כעת הבנתי. והצד השני? של חופש וחירות? זה קשור לסנתטיות?

שיר הגיב לפני 3 שנים

ואגב, בשיעור שציינת לא דיברת לגבי ימין ושמאל כלכלי (עליו בעיקר שאלתי), אלא מדיני. אתה זוכר היכן דיברת או כתבת על הכלכליות?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

הדוגל בחופש מתנגד לשוויון (הן נגטיבי והן פוזיטיבי), ובזה הוא סינתטי. מבחינתו יש טובים יותר ופחות.

כבר לא זוכר.

שיר הגיב לפני 3 שנים

תודה

השאר תגובה