שיחה עם חבר

שו"תקטגוריה: אמונהשיחה עם חבר
פינחס שאל לפני 4 שבועות

שלום הרב אני וחבר שלי שנינו דתיים רק שהוא דטרמיניסט ואני לא לאחר שיחה עם חברי הוא המחיש לי את רעיונו בכך שנגיד ואני צריך לבחור בין דרכים דרך A או דרך B ואם אבחר בדרך A יאכל אותי אריה אך אם אבחר בדרך B ידרוס אותי אוטובוס כך שלמסקנתו אין שום בחירה עפי הדוגמה שהביא ולא ידעתי מה לענות על כך , מה אתה חושב?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 שבועות

לא הבנתי את הטענה. אתה יכול לבחור אין A ל-B? אז למה אין  בחירה? בגלל שתמיד מתים בסוף? אז הנה טיעון נגד: נניח שאתה צריך לבחור בין A ל-B. ב-A חידרוס אותך אוטובוס וב-B אתה תדרוס את האוטובוס. אוסף המילים שכתבת לא מתחבר לי לשום טיעון קוהרנטי. בקיצור, הסבר לי קודם את הטענה ואז אנסה לחשוב על מענה.

פינחס הגיב לפני 4 שבועות

אכן כמו שציינת בגלל שלפי הדוגמה שהוא ציין, לא משנה באיזו דרך תבחר אתה תמות ועל כך לפי דעתו של חברי לא קיימת שום בחירה מה שעורר אצלי ספק ובגלל זה רציתי לדעת מה אתה חושב ולגבי מה שאמרת עכשיו האם התכוונת תדרוס את האוטובוס במובן מהאוטובוס יזוז מהכביש במהירות על מנת לא לדרוס אותי ובכך יתנגש ויעשה תאונה ? בכל מקרה הטענה היא יש מצבים (אציין שחברי אמר "שזה קורה ברוב המצבים") שלא משנה מה אדם בוחר קורה אותו גורל ועל כך אין לאדם בחירה , מה אתה חושב?

mikyab צוות הגיב לפני 4 שבועות

אני לא רואה כאן טיעון אלא הצהרה. הוא מניח בלי שום בסיס שתמיד יקרה לי אותו דבר (וגם אז מדובר שיש לי בחירה האם ללכת ל-A או ל-B). הנחה לא נכונה לדעתי. זהו. על מה יש לענות כאן?

פינחס הגיב לפני 4 שבועות

נכון אני גם לא מסכים. אבל שכחתי להגיד שהוא נתן כדוגמא פעולות שפשוט נכפות על האדם, שגם הבחירה לעצור אותם לא תעזור לדוגמא התקפים כלשהם , מפה הוא מסיק את מסקנתו שהכל נקבע והגורל יקרה לאדם מתישהו באיזשהו אופן לא משנה מה מתי ואיך האדם יבחר (אני מקווה שהבהרתי היטב את נקודתו…) מעריך מאוד שאתה משיב לכל תגובה דרך אגב .

פינחס הגיב לפני 4 שבועות

תודה הרב! הלוואי שיכולתי לענות לך אבל גם אני אינני הבנתי למה הוא התכוון פה , מה שכן אני לא מסכים עם הטענה שלו (של A ו B) שנאמרה לעיל

mikyab צוות הגיב לפני 4 שבועות

אז אם זה לא מטריד אותך ואינך מסכים, למה אתה שואל? לך אין שאלה. אם לו יש שאלה שישאל הוא.

פינחס הגיב לפני 4 שבועות

אפנה אותו לאתר שישאל אותך

השאר תגובה

Back to top button