תכלית האדם בחייו

שו"תקטגוריה: פילוסופיהתכלית האדם בחייו
אליעזר שאל לפני 4 שנים

אשמח לשמוע מה דעתך על תכלית האדם בעולמו, מה צריך האדם לרצות לעשות בעולם, האם באנו לעולם כדי לאכול ולשתות ולמחר למות [אם אין עוה"ב], ורק שברקע יש מערכת של מצוות שאנו מחוייבים מוסרית לקיימם כדי לספק את רצונו [-?] של היוצר אותנו, אבל אחר שיצאנו ידי חובתינו אנו פנויים להשתמש בעולם לצרכינו, וא"כ מהו צרכינו זה, מה יכול להיות חיובי ורצוי כאן בעולם שיהיה שווה לעבוד ולחיות בעבורו?
למשל אדם מחליט ללמוד פיזיקה ופילוסופיה, מה מדרבן אותו לזה? האם יש ערך בלדעת את כל המידע והתובנות הללו? הפילוסופים של פעם לפחות חשבו שכך הם נהפכים לשכל הפועל וכו' ומגיעים לתכלית כל שהיא, אבל השקעת מאמצים רק למען כסף או כבוד או תחומי ענין זה התכלית שצריך האדם להשים מול עיניו בחייו?
אדם שאוכל שותה וישן שווה משהו יותר מהפרה? הדעת אמנם מאפשרת לו לעשות פעולות מורכבות יותר ולהבין מערכות דקות יותר, אבל – בזה זה מסתכם?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 שנים

משום מה לא ראיתי את השאלה.
איני יודע לענות על תכלית האדם. אין לי מידע בעניין. יש על האדם חובות הלכתיים ומוסריים. אבל זה לא אומר שאין לו תכליות מעבר להן.
ככלל, ערכים לא ניתן לנמק (כי נימוקים ניתנים במונחי ערכים). יש תחושה ברורה שידע והבנה הם ערכים ומהווים מימוש של האדם. איני יודע לנמק זאת (כמו שאיני יודע לנמק למה אסור לרצוח), וגם איני חושב שצריך לנמק. אם היה לזה נימוק אז הנימוק העה הערך וכעת תוכל לשאול עליו למה ולחפש הנמקות.

אליעזר הגיב לפני 4 שנים

אז אדם שאין לו את התחושה המדוברת לגבי שום דבר ממה שניתן לעשות כאן בעולם [מעבר לרוחני, שאם יש עוה"ב אז הוא נצחי, ושווה לעבוד בעבורו], ומאידך יש לו תחושה ברורה שאסור להתאבד, נגזר עליו לשרך את מאה ועשרים שנותיו בלא ידיעה למה לקום ולמה לישון. חבל.
לא נראה לך מוזר שאנשים פועלים כל חייהם במרץ להשיג משהו, רק מתוך תחושה שיש בכך משהו חיובי בלא יכולת לנמקו? וכל שכן כאשר התכלית שהעמידו לעצמם אינו אלא רגע קטן וחולף, שהמאמץ להשיגו עולה אלף מונים על ההנאה שבהשגתו.
איני יודע מה אני רוצה ממך [באמת, אתה לא פסיכולוג…] אבל מוזר לי שנושא כה עיקרי וחשוב נזנח מחוסר צורך לנימוקים.
אולי מישהו מהקוראים יוכל להחכימיני מתובנותיו בנושא???

פשיטא הגיב לפני 4 שנים

מי ששואל מה תכלית האדם הוא אדם שאין לו תחושת מטרה וייעוד, הוא מרגיש חסר תכלית ורק מאולץ לעשות דברים בכדי לשרוד, אך אין לו את ה"בשביל מה" לשרוד.
ואלו שאינם שואלים מה תכלית האדם (רוב בני האדם) יש להם מטרות ויעדים ואת ה"בשביל מה" לשרוד.
זה הסבר פשטני.

השאלה שצריכה להישאל היא מה שונה אצל אלו שמרגישים חוסר תכלית. וכאן נכנסים לפסיכולוגיה.
כדאי לקרוא בתור התחלה את תאוריית השלבים של אריקסון:

https://he.wikipedia.org/wiki/תאוריית_השלבים_של_אריקסון

השאר תגובה

Back to top button