אלפבית פיניקי

שו"תקטגוריה: אמונהאלפבית פיניקי
א' שאל לפני 6 שנים

שלום כבוד הרב
קראתי שהאלפבית הפיניקי שבו 22 אותיות והוא המקור לכתב הארמי שבו אנו משתמשים כיום, התפתח בסביבות 1000 לפני הספירה. אם כן, איך ייתכן שמשה רבנו כתב את התורה בכתב זה? ואם לא בכתב זה אלא בכתב קדום יותר כגון ההירוגליפים המצריים, איך יתכן לדעת את התרגום המפורש? שהרי בכתב הנ"ל לא היו אותיות אלא פשוט סמלים, אם כן התרגום של הכתב שאנו מכירים כיום אינו בהכרח מדויק. 
תודה רבה 
שבוע טוב 

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 6 שנים

א' שלום.
איני מכיר את העניין. כאן תוכל לקרוא תזה מתונה יותר: https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%9C%D7%A4%D7%91%D7%99%D7%AA_%D7%A2%D7%91%D7%A8%D7%99
ברור שאם הכתב שלנו הוא התפתחות מאוחרת אז משה לא כתב את התורה בכתב הזה. הדיון באיזה כתב ניתנה תורה אינו פשוט, וכבר עסקו בזה.
את שאלתך לגבי הסמלים לא הבנתי. אתה מניח שהתורה נכתבה בסמלים ואז מקשה? לגבי שינוי אותיות זה פחות נורא כי אפשר לכתוב את אותה שפה באותיות אחרות. אמנם דרשות של כתרי אותיות נעשות בעייתיות יותר אם לא מדובר על האותיות המקוריות. לכן הטענה המקובלת במסורת שלנו היא שהתורה נכתבה במקור בכתב העברי-אשורי. אבל לא בדקתי ואיני מכיר את הנושא.

א' הגיב לפני 6 שנים

אמרתי שאם מדובר בסמלים שלא מייצגים עיצורים וצלילים אלא מייצגים מילה שלמה, התרגום לכתב עברי הוא מאוד קשה ובטוח לא מדויק, מה שמוריד מהקדושה של נוסח התורה כפי שאנו מכירים אותו כיום.

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

הבנתי. מה שלא הבנתי הוא כיצד אתה מניח כהשערה שהתורה נכתבה בהירוגליפים ואז מקשה קושיות. לכל היותר ניתן לשאול על תורה שניתנה בכתב עיצורי אחר (ואז השאלה מתונה יותר).

א' הגיב לפני 6 שנים

צודק.

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

לגבי כתב אחר, השאלה מי תרגם את התורה לכתב שלנו כיום. אם זה נעשה בנבואה (עזרא?) אז עדיין יש מקום לדיוק ודקדוק בכתרי אותיות. במחשבה שנייה, הסבר זה מספק גם אם השערת ההירוגליפים היתה נכונה.

M הגיב לפני 6 שנים

מחילה הרב, אבל גמרא מפורשת היא שהתורה ניתנה בכתב "עברי" ולא בכתב האשורי שלנו המאוחר (סנהדרין כא ב בדברי מר זוטא).

מה הוא כתב עברי עתיק?
* אופציה אחת היא שמדובר בכתב שמכונה במחקר "עברי עתיק". הכתב שהיה נפוץ בממלכת ישראל ויהודה.
* אופציה אחרת שמדובר בכתב הפרוטו-כנעני. מדובר בכתב עיצורי שהיה נפוץ בכנען, הוא בעל 22 אותיות (יש שמה מקבילות לעיצורים שלנו) ומתוארך למאה 15 לפנה"ס כך הוא מתאים בדיוק למטרה.

לדעתי זו תיאוריה סבירה והיא גם מסתדרת עם חכמינו ואין צורך ללכת לתזה של כתב ציורי.

לגבי הקושיה כל כתרי האותיות – כבר הריטב"א הקשה בזה ועיין במפרשים על האתר.

סתם הערת אגב לגבי הכתב ההילוגריפי המצרי – החל מהשלושלת ה-12 כבר מדובר בציורים בעלי משמעות עיצורית ולא בציורים גרידא. כך שגם אם היה מדובר בכתב ההילוגריפי אין בזה קושי.

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

הגמרא אומרת כך, השאלה האם זה מתיישב עם ממצאי המחקר. איני מתמצא, ובהחלט ייתכן שאתה צודק.

gil הגיב לפני 6 שנים

לא זו בלבד שהכתב העברי קדום למאה העשירית,אלא ששורשיו בסיני,במכרה שלצד ההר סרביט אל חדאם שיש המזהים אותו עם הר סיני (ע"ע בויקיפדיה). כורי המכרות הכנענים פתחו את הכתב הזה.
הנה מאמר מרתק בעניין

:http://www.haaretz.co.il/literature/safrut/print/1.1684926

והסבר קולח ורהוט מלווה בתיאטרליות בלתי מוסתרת מתוך התכנית המפוקפקת למחצה,והארץ היתה תוהו ובוהו:
https://www.youtube.com/watch?v=CNCVHVBjtzw&spfreload=10

החל מהדקה ה39.

מאמרים מן השנה-השנויים במחלוקת- טוענים לשיכות המצאת הכתב לעם העבדים -ישראל כבר לפני 3,800 שנה:

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4889468,00.html

http://rotter.net/forum/scoops1/362168.shtml

וכך כבר טען לפני שנים על בסיס ראיות ארכיאולוגיות ,אפיגרפיות והגיוניות בן ציון לוריא,"הכתב העברי של מי",בית מקרא 84,עמ' 101: בלשון מעורפלת וברמזי מלים מסיים טור־ סיני את הערך ״אלפבית״ באנצקלופדיה המקראית. הוא אומד שכנראה קשור האלפבית הכנעני העברי בתולדות ישראל ותורתו. לעומת כל הדברים מן המקורות החיצוניים ומדעתם של החוקרים בימינו, נביא את דברי אבפולימוס האומר:
״משה הוא שמסר ליהודים את הכתב ומהם קיבלו הצורים והם מסרוהו ליוונים״. משה גדל בבית פרעה, ידע את הכתב המצרי בן מאות סימני כתב, אבל מכאן ועד להפיכתו לכתב האלפבית בן כ״ב אותיות המרחק הוא רב מאד. זהו רעיון חדש ובלתי תלוי ״במקורות״, רעיון גאוני, ואין לחפש אותו ב״עם כנעני״ בלתי ידוע. ובכלל ,רעיון גאוני הוא בטוי של יחיד ולא של צבור עלום־שם, כפי שמנסים החוקרים לעשות. מדוע הם מתעלמים מדברי אבפולימוס? הם יצרו תיאוריה מעורפלת בשעה
שהדברים פשוטים וברורים. חסרונם היחיד הוא בכך שזהו בטוי של הגניוס היהודי.
כאשר משה הגה ברעיון כיצד להנחיל לעמו את תורת החיים שלו, ניצת כמחשבתו רעיון גאוני זה, והוא הנחיל אותו לעמו ולאנושיות כולה

גדעון צור הגיב לפני 2 שנים

לפני כ-4000 שנה סופרים שישבו בארץ כנען, המציאו את הכתב הכנעני. שמות האותיות שהם נתנו ממשיכות מאז ועד היום. בתחילה הכתב היה פיקטוגרפי, ציור של האות לדוגמה האות אלף ציורה כראש של שור, שנקרא אז בכנענית 'אלוף' היות ועדיין לא נעשה שימוש באימות קריאה, שם האות היה אלף ללא האות וו באמצע. שמות האותיות נלקחו מן החי הצומח והדומם, למעט האות הא.

השאר תגובה

Back to top button