אמת ולא יציב.

שו”תקטגוריה: כלליאמת ולא יציב.
יוספון שאל לפני חודש 1

שבוע טוב לרב.
שתי שאלות שעלו לי במהלך קריאת אמת ולא יציב בשבת.
א.הסברת שכל טיעון לוגי-אנליטי הוא הנחת המבוקש אם כן מהי הנחת המבוקש במובן השלילי של שגיאה לוגית?
ב.הסברת שאמפרציזם החליף את הרציונליזם לאור ריקנותו אולם גם האמפרציזם לא באמת תקף כיוון שבתכלס ידעתינו החושית מאד מוגבלת ולא מבוססת ולא הבנתי למה לא לפתור את המחלוקת באיחוד בין האמפרציזם לרציונליזם אחרי הכל למיטב ידעתי כך עובד נניח מדע הפיזיקה המתמטיקה שהיא ענף לוגי טהור משומשת ככלי בידי הפיזקאים הבוחנים תופעות עובדתיות אמפיריות,למה לא כך להשתמש בכלים האנליטים באמפרציזם במטרה לבדוק איזה תגלית אמפירית נכונה יותר או פחות? 
 

תגיות השאלה:

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

אני מבין שלשיטתך ניתן להפסיק מפני הכבוד באמת ולא יציב? (אחרת איך אתה מעלה שאלות באמצע אמת ולא יציב!)
א. הנחת המבוקש במובנה השלילי היא טיעון שמניח הנחה ששנויה במחלוקת ומסיק ממנה אותה עצמה. אם אתה לוקח הנחה שמקובלת על בן הפלוגתא שלך, ומוכיח מתוכה את המסקנה זו גם הנחת המבוקש אז זהו טיעון מועיל וטוב. זו לא שאלה של שגיאה לוגית אלא שגיאה רטורית (טיעון חסר ערך). אברהם והכובע הוא טיעון חסר ערך, כי הנחת המבוקש שם היא בוטה.
ב. הפיזיקה לא עובדת כך. זה שהמתמטיקה היא ענף לוגי טהור זה נכון, אבל פיזיקאים לא משתמשים במתמטיקה אלא כשפה לתיאור העובדות והתיאוריות שלהם. הם לא מסיקים מסקנות מהנחות מתמטיות אלא לוקחים את התובנות הפיזיקליות-אמפיריות שלהם ונותנים להן לבוש מתמטי.
ואכן, גם האמפיריציזם הוא ריק, והסברתי זאת שם. וגם הצעתי את התחליף הנכון לדעתי (מה שנקרא רציונליזם הוא בעצם תצפית לא חושית, כלומר סוג של אמפיריציזם).

השאר תגובה