בעניין הניתוק בין הלכה למוסר, והרמנויטיקה.

שו”תקטגוריה: עיון תלמודיבעניין הניתוק בין הלכה למוסר, והרמנויטיקה.
EA שאל לפני 2 שבועות

האם המשמעות של זה הוא שאין מאחורי הלכה מסויימת (מוסרית, נגיד איסור של ר״ג לשאת שני נשים) שיקול ערכי ? 
באופן יותר כללי, האם אתה מייחס להלכות רק שיקולים פנים הלכתיים (פרשנות של המקורות הקדומים) או גם שיקולים חוץ הלכתיים כגון שיקול ערכי או שיפוטי ? 
כשרבי שמעון אמר שדבר שאין מתכוון מותר, האם זה אומר שכך הוא פירש את הפסוקים, או זה מבטא תפיסה פילוסופית מסויימת שלו(נגיד, מעשיו של האדם הם בעלי משמעות רק אם הם נעשים במודע באופן שעושים אותם בשבילם) ? ובניסוח אחר, האם הפרשנות של פוסק למקורות קדומים מוטעית ע״י תפיסותיו הפילוסופיות והאידיאולוגיות שלו ? 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שבועות

איסור לשאת שתי נשים אינו איסור תורה. באיסורי דרבנן ודאי יש שיקולים מוסריים. לפעמים זה במובהק ובמפורש (כמו כפייה על מידת סדום).
אינו מתכוון בהחלט קשור לתפיסות פילוסופיות, אבל לא בהכרח מוסריות. ודאי שיש שיקולים פרשניים שונים בהלכה.

EA הגיב לפני 4 ימים

אשאל בצורה שונה אם כי קרובה:
האם הפוסק או המפרש כאשר הוא בא לפרש סוגיה מסויימת האם הוא בא עם התפיסות שלו וההנחות יסוד שלו ? בניסוח אחר, עם הלכה מסויימת עומדת בניגוד לתפיסה הפילוסופית של הפוסק, האם (גם אם באופן תת מודע) הוא יפרש אותה אחרת או כפשוטה ? במילים אחרות, מה מקומן של התפיסות היסוד שלי כאשר אני פוגש סוגייה ?
בניסוח קצת שונה, האם מאחורי קביעה הלכתית (או חוקית) מסויימת, קיימים רק הסברים פנים הלכתיים (כלומר, פרשנות למקורות קדומים), או גם הסברים פילוסופיים/הגותיים/רעיוניים ? אני רואה כשל באפשרות השנייה, מפני ש״הסבר״ פירושו סיבה הכרחית ומספיקה. ואי לכך, אם יש סיבה פנים הלכתית להלכה מסויימת, למה לחפש סיבה אחרת (קרי, התפיסה הפילוסופית) ? זה תערו של אוקאם.

EA הגיב לפני 4 ימים

או נגיד ככה:
כולנו מסכימים שהפוסק בא עם תפיסותיו המוקדמות שלו, הוא מביא את עצמו (שמורכב מבית גידולו וכו) אל המקורות. זו פשוט עובדה. אבל שאלתי היא האם עליו להקדיש מאמץ מיוחד כדי לנטרל את ההשפעה של השקפותיו על פרשנות הטקסט ?

mikyab צוות הגיב לפני 4 ימים

הסבר נותן סיבה מספיקה אבל לא בהכרח הכרחית. בהחלט השקפותיו של הפוסק באות לידי ביטוי בפרשנות ובהכרעות שלו. וכי מי חולק על כך?
והוא בהחלט לא צריך לנטרל אותן. זו השקפתו. כמובן יש תמיד את האיזון מול היושר הפרשני.

EA הגיב לפני 4 ימים

האם זה בסדר בשבילך שפרשן שהשקפתו אומרת לו שהומוסקסואליות זה בסדר ומותר והכל, והוא מצליח לפרש את המקורות ההלכתיים כך שיוצא מהם שהומוסקסואליות זה מותר, זה לא יהיה מוזהר לדעתך ? גם אם הפירוש שלו נגיד שהוא סביר, אולי הוא מוטעה ע״י השקפתו לא ?

mikyab צוות הגיב לפני 4 ימים

בהחלט. זהו מקרה פרטי של מה שכתבתי. כל עוד הפירוש שלו מחזיק מים (לדעתו).

השאר תגובה