האם הקב"ה כל יכול?

שו"תקטגוריה: פילוסופיההאם הקב"ה כל יכול?
שואל שאל לפני 8 שנים

היי  מיכי  
סו"ס הגעתי למצב  שרוח בטני  מציקתני  ואיני  יכול  עוד שלא להטרידך בשאלה  שאולי כבר שאלתיה  בעבר בשינוי מה.
עוד בתחילת  הדיאלוג  שלנו  הצגתי  בפניך  את  טענתי  שלפי  הבנתי  האל אינו  כל יכול. בהמשך  עידנתי  טענה  זו לגירסא  אחרת  והיא  שאין האל יכול  למשל להפיק רעידת אדמה מהרגע  הזה  לרגע  הבא, אבל האל  יכול  לתזמן ארועים ,  כך  שרעידת  אדמה  תסייע  בסופו של דבר במימוש תכניתו של האל.
מאוחר  יותר עלה  בדעתי שהגדרת האל כ"רחום  וחנון"  מאתגרת במיוחד לנוכח  העובדה שהאל מאפשר לזוועות להתחולל  בעולמנו , זוועות שבהן עוללים  רכים מתייסרים בייסורי תופת  עד שהמוות  גואל אותם  מייסוריהם. והתפילות  אינן  נענות.
למיטב ידיעתי  אין במקרא כולו  שום  אמירה מפורשת  על היות האל כל יכול  , מישהו מבני הפלוגתא שלי  ציטט  פסוק [נדמה  לי מספר  הושע ],  שעל פיו  ניתן  להסיק על כל יכולתו של האל.  אך אני  חושב שבהסתמך על העובדה  שאין  בתורה שום אמירה מפורשת על  כל יכולתו של  האל, נראה לי שמבחינה תאולוגית  עדיף להניח  שאין האל  כל יכול  מאשר  להניח שהאמירה המפורשת על  היות האל  רחום וחנון איננה  נכונה!
מאד  אודה  לך  אם תתייחס לטענתי  זו.

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 8 שנים

ראשית, איני יודע אם הוא כל יכול או לא. אם תתעקש תמצא די בקלות מקורות לכך, כמו: "הייפלא מה' דבר?!" ועוד כמה. וכך גם שיקולים פילוסופיים (שביסוד הכל חייב להיות משהו אדיר כוח, ואם הוא לא כל יכול אז גם הוא זוקק משהו אחר שמחזיק ובורא אותו וכן הלאה). אבל אני מסכים שבכל זה אין הכרח גמור. בכל אופן, איני רואה למה זה חשוב. בה במידה גם אתה לא יכול לדעת האם הוא כן או לא כל יכול. אף אחד לא יודע זאת. מה ההשלכה של השאלה הזאת?
באשר לטיעון שלך על הרוע בעולם, לדעתי הוא לא מחזיק מים מכמה סיבות: 1. אם הוא ברא את העולם, אז גם אם אינו כל יכול ברור שהוא לפחות יכול לשלוט בעולם שברא. אז שוב חוזרת השאלה למה יש כאן רוע? 2. לעצם העניין, רוע אנושי אינו שאלה. האדם גורם אותו ולא אלוהים. באשר לרוע טבעי כתבתי על כך בספר שאני שוקד עליו כעת (שמציג תיאולוגיה יהודית מעודכנת). אנסה כאן להסביר בקצרה. אקדים ואומר שגם הכל יכול לא יכול להתגבר על חוקי הלוגיקה אלא רק על חוקי הטבע. חריגה מחוקי הלוגיקה זה משהו חסר משמעות ולא רק בלתי אפשרי פיסית). כך הוא לא יכול לעשות משולש עגול וריבוע שאלכסונו קצר מצלעו (אלו דוגמאות שכתבו הרמב"ם והרשב"א שודאי חשבו שהא-ל הוא כל יכול לגמרי). כעת נחזור לשאלת הרוע. לדעתי הרוע הוא פועל יוצא של חוקי הטבע. אין בנמצא מערכת חוקים שמנהלת את העולם כפי שהוא כיום (שהרי זה מה שהקב"ה רוצה), אבל בלי האלמנטים ה"רעים". זה כמו חוק גרביטציה בלי שיימשכו לארץ גופים כבדים כשמישהו יושב שם ועלול להיפגע. או שהעולם מתנהל על פי חוקים או שלא. אבל אם הוחלט לנהלו על פי חוקים, אין שאלה מדוע יש רוע, כי הוא פועל יוצא של החוקים. לנהל את העולם לפי החוקים הללו אבל בו בזמן בלי רוע זה כמו משולש עגול, ואת זה הקב"ה לא יכול לעשות גם אם הוא כל יכול. כל יכול מסוגל לעשות כל דבר בר ביצוע, אבל לא דברים שחורגים מהלוגיקה, ולו רק מפני שאין דברים כאלה.
——————————————————————————————
שואל (אחר):
יָדַעְתִּי כִּי כֹל תּוּכָל וְלֹא יִבָּצֵר מִמְּךָ מְזִמָּה (איוב מב ב)
——————————————————————————————
הרב:
אכן. אם כי תמיד אפשר לפרש שמדובר במטפורה לכוח אדיר ולא כל יכולת. או לחלופין שזו דעת איוב אבל הוא טועה בזה (מאיפה הוא יודע שמדובר בכל יכולת ולא רק בסתם כוח אדיר?). 

השאר תגובה

Back to top button