האם תודעה דתית אגנוסטיקנית באמת אפשרית

שו”תהאם תודעה דתית אגנוסטיקנית באמת אפשרית
המונתאיסט השלם שאל לפני שנה 1

שבוע טוב
ראשית אפתח ואומר שמטרתי אינה התפלמסות והתנצחות אלא שוב. כמו בפעם הקודמת להצביע על נקודה שמפריעה לי במשנתך.
בספרך אמת ויציב המעניין מאוד עמדתה על המון נקודות אינני זוכר את כולם לפרטי פרטים אך הדברים שהציקו לי והפריעו לי הם הבאים:
א הסכנה העיקרית  והשורש שממנו מתפתח פומנדליזם דתי ומעשי אלימות בשם הדת-הוא לא פירוש מוטעה ופשטני לכתבי הקודש-אלא התפיסה שכל האמת נמצאת אצלי ואני בודאות צודק
2 שורש הפוסט מודרניזם הוא ההנחה שלא ניתן להגיע לודאות ולכן כול אחד והאמת שלו ולמעשה אין אמת אובייקטיבית בכלל
3 המסקנה וזה מה שמפריע לי -שאין ודאות ובכ”ז יש אמת שצריך לכוון אליה
 
הלכאורה. יהודי. שמקיים תר”ג מצוות ומקדיש את חייו לתורה. יכול לחיות מתוך תודעה של אגנוסטיקניות דתית? שבתודעה כזו למעשה אני לא יודע כלל מה הקב”ה רוצה. האם הוא רוצה שאקיים את המצוות בשלמותם או לא. לא יודע אם אקבל שכר ועומד. ולמעשה אפילו לא יודע אם הקב”ה קיים בכלל
גישה זו. למעשה גורסת. וגוררת. התייחסות לקב”ה לא בתור ישות-שיש לנו עימה קשר ודאי. ואותה אנו עובדים. ומצפים גם שבעקבות עבודתיונו אותו נתקן את העולם. נקבל שכר. או נתקן פגם בהתנהגות הבדואים בעולם ונמליך את עצמינו להיות עבדיו -אלא . יוצרת מצב בו אנחנו למעשה מקיימים צו קטגורי מסיום בו אנחנו אומרים:אם הקב”ה קיים סביר להניח שהוא רוצה שנשמור מצוות. אם כך יוצא שאין אנו באמת חיים בתודעה של עובדי השם. הקב”ה.ישות קיימת. מציאותית. בעלת רצונות ודרישות. אלא יותר עובדים את “האמת” או מקיימים את השאיפה לכוון לאמת. גישה זו גם גוררת לעניות דעתי מין תודעה של דתיות קלילה או לייטית-אם אני לא בטוח שהקב”ה באמת מצפה שאקיים תר”ג מצוות ומצד שני הרבה יותר בטוח בחובות אחרות-להתנדב לעזור לחלשים להיות נאמן לעם שלי. לדאוג לבריאות הנפשית שלי-למה שכבעל בתים פשוט לא אצא לבר במוצשי”ם ובמהלך השבוע. את שאר הזמן אשקיע בהתנדבות בבתי חולים. ואת לימוד התורה אשאיר בפינה קטנה של קביעת עיתים של 3 שעות בשבוע. יחד עם שמירת שבת תפילות בסיסיות וכשרות? . 
האם מתוך גישה זו לא קשה להצמיח תלמידי חכמים גדולים. דור שספוג ביראת שמיים ואהבת התורה? 
כמובן הדברים לא מכוונים אישית נגד האישיות שלך. אתה כן מצליח להיות גדול בתורה ולהשקיע בחיפוש אחר האמת כול חייך גם אם אתה נמצא בספקות. אני מדבר על המקרים הממוצעים
ועוד שאלה. מדוע אתה שולל. את הגישה שאומרת שהאמונה מהקב”ה מתחילה אמנם בשכל. ברציונליות ובאי ודאות. אך לאחר מכן. על ידי רכישת יראת שמיים והתעמקות בתורה. האדם זוכה שנשמתו תת מלא ביראת שמיים וקשר נפשי ועמוק עם ריבונו של עולם? יש המון עדויות לידיעה (לא חוויה יש הבדל) . של מקובלים ואנשי רוח ענקיים. שנשמתם פשוט נקשרה בריבונו של עולם. אם הקב”ה נתן תורה. וציווה על חובות. האין סביר להניח שהוא היה נותן לנו דרך להגיע לודאות בקיומו? 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

לא הבנתי כאן כמעט כלום (ואני גם לא יודע מהי “הפעם הקודמת”). אתייחס לכמה נקודות שאולי הבנתי.

  1. כשאני אומר אין וודאות איני מדבר על ספקנות. ספקנות פירושה אי ידיעה גמורה (כל אלטרנטיבה שקולה להיפוכה). אי וודאות רק אומרת שהאמת לדעתי אינה וודאית בעיניי (90% ולא 50% ).
  2. אתה מערבב בין טיעונים לגופו של עניין לבין שאלות חינוכיות (איך נצליח לעבוד את ה’, או לגדול בתורה). שאלות אלו לא נוגעות לאמת.
  3. אני לא יכול לשלול טענה שאיני מבין אותה. התקשרויות נשמתיות וידיעות של מקובלים שאינן בשכל, הם מונחים שאני לא מבין.
ק הגיב לפני שנה 1

הרב, אינני השואל אבל אשמח שתתיחס להמשך דבריו, שגם לי הם טרם ברורים לשיטתך, כמובן שהשאלה בכמות הוודאות וכיצד האדם רוצה לנהוג אבל עדיין:
כיצד לדעתך זה מתיישב:
“תודעה של דתיות קלילה או לייטית-אם אני לא בטוח שהקב”ה באמת מצפה שאקיים תר”ג מצוות ומצד שני הרבה יותר בטוח בחובות אחרות….ואת לימוד התורה אשאיר בפינה קטנה של קביעת עיתים של 3 שעות בשבוע. יחד עם שמירת שבת תפילות בסיסיות וכשרות? .
האם מתוך גישה זו לא קשה להצמיח תלמידי חכמים גדולים. דור שספוג ביראת שמיים ואהבת התורה?”

ז”א כיצד תחושה של שאיפה ל”מאה אחוז” דתיות מתיישבת עם ספקנות (מלשון ספק) על עצם נכונות הדת.

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

השאלה כמה אתה לא בטוח. אנשים מוסרים את נפשם על כל מיני דברים, גם אם אינם בטוחים בהם. לכן איני רואה כאן קושי. אכן סביר שבתודעה כזאת יהיו פחות גדולי תורה. אז מה? בגלל זה התפיסה הזאת לא נכונה? או שמא עלינו לשקר לעצמנו שניתן להגיע לוודאות כדי להצמיח גדולי תורה?
לא מבין את הדיון הזה.

המונתאיסט השלם הגיב לפני שנה 1

אתה אומר תחילה שאינך הבנתה כלום ולפי התשובות אני רואה שכן הבנתה פחות או יותר.
1 אם לדעתך ב90 אחוז ההלכה מחייבת והקב”ה קיים אין בינינו מחלוקת גדולה
2 אני לא מדבר על שאלה חינוכית דווקא. אלא על אף הציפיות שניתן לבקש מאדם ברגע שהוא מכריע על תודעה לא ודאית בעבודת השם

3 אם כך מדוע להכריז שלא ניתן להגיע לודאות באמונה אלא רק להגיד ש אני לא הצלחתי להגיע לודאות באמונה או יותר נכון שרוב האנשים לא מצליחים להגיע לודאות(יש עדויות על סארטר בהקשר זה שבסוף חייב אמר שהוא חי בתודעה אתאיסטית אבל יודע שהתורה אמת. )

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

כתבת כאן מגילה שלימה שמתוכה הבנתי כמה שברי משפטים. ואם לדעתך הבנתי, יכולת לחסוך את רוב מה שכתבת ולנסות להיות בהיר יותר.

1-2. ראה תשובתי לק’.

3. באופן מפתיע ולא צפוי, אני כותב שלא ניתן להגיע לוודאות באמונה כי לדעתי לא ניתן להגיע לוודאות באמונה (ובשום דבר אחר).

המונתאיסט השלם הגיב לפני שנה 1

3 כלומר לדעתך גם הארי” והרב קוק שטענו שהם חוו הארה נבואית-לא לגמרי חוו אותה?
ולא זו לא פנייה לסמכות לטיעון גדולים או נזיפה על כך שאתה לא מקבל את עדותם אלא באמת שאלה

המונתאיסט השלם הגיב לפני שנה 1

ועוד משהו
אנשים מוסרים את נפשם על מדינה חברה משפחה בני זוג-כלומר על אהבות נפשיות מסוימות לא על ערכים מטאפיסטיים כך שזה שונה

מיכי הגיב לפני שנה 1

אני בכלל לא בטוח שיש עדויות כאלה של האר”י והראי”ה, וגם אם כן – למה בדיוק הם מתכוונים. רבל אני נוטה לראות בתופעות הללו חוויות סובייקטיביות מסוגים שונים (כולל הזיות). כמובן איני יכול לשלול אפריורי דברים שאיני מכיר. הכל ייתכן, אבל אני מפקפק מאד.
לגבי החילוק האחרון, לא רואה מה זה משנה. אדם שיפתח אהבה לקב”ה ימסור נפש גם בלי וודאות. וחוצמזה, יש מסירת נפש על קומוניזם, זכויות השחורים, זכויות לאומיות, כל אלו אינן אהבות נפשיות.
נדמה לי שמיצינו.

ק הגיב לפני שנה 1

הרב אני אשאל את השאלה המעצבנת, אבל אשמח אם יש לך התייחסות שיטתית, מהי נראית לך דרך החלטת קבלות נכונה – מבחינת רמת השיכנוע, רמת ההשכלות של הדת, הקושי והמשמעות הפרמגטיסטית, עשיית האמת מפני האמת בלשמה והכל:
עבור וודאות סובייקטיבית דתית בעולם שאין בו וודאות אובייקטיבית.

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

אין לי

השאר תגובה