הנצרות היא דת רציונאלית?

שו"תקטגוריה: פילוסופיההנצרות היא דת רציונאלית?
דניאל קורן שאל לפני 2 שנים

שלום וברכה לרב מיכי היקר.
יש לי שאלה שרציתי לשאול מה הרב אומר על כך.
מה דעת הרב על הנצרות מבחינת עקביות לוגית?
 
לי הקטן נראה שהנצרות איננה רציונלית, אבל ייתכן וזה כי הוחדרה בי ההשקפה הזו, זמן רב כ"כ.
יש רושם שגדולי עולם היו נוצרים אדוקים. כמו דקארט כמו קאנט כמו פסקל, ניוטון… ועוד הרבה על זו הדרך.
מה הרב חושב, הנצרות בהגדרתה היא קבילה לוגית?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

הכל שאלה של אמפתיה. גם היהדות אינה עקבית אם מתבוננים בה מבחוץ. ומי שמאמין בה מיישב את הדברים (באופנים שנשמעים דחוקים למי שמסתכל מבחוץ). לכן הביקורות הללו על הנצרות תמיד נראו לי טיפשיות. נדמה לי שהזכרתי כאן פעם מאמר שהתפרסם ב'צהר' (א או ב), שבו פרק מספר של ביקורות של רצי"ה על הנצרות. טקסט טיפשי וילדותי להפליא.

דניאל קורן הגיב לפני 2 שנים

מבין לגמרי.
אז כהנחת עבודה אניח בצד את ההמרה של הדת שלנו בדת אחרת, וכל הקושיות הפילוסופיות שמתעוררות בעקבותיה.

לדעת הרב, תיאורטית, ניתן ליישב א-פריורית הגשמה של האל בבן אנוש? (מצד העקביות אני מתכוון, לא משנה כרגע אם זה אמיתי או לא).
זה לא שייך לקטגוריית הנמנעות?

מיכי הגיב לפני 2 שנים

בהחלט. זה לא שונה מנקודה אלוקית בכל יהודי או קוב"ה ישראל ואורייתא חד. מילים מילים שאפשר לתת להן פשרים שונים, רבים כרצונך. אין טעם לומר אותן ועוד פחות לעסוק בהן.

דורון הגיב לפני 2 שנים

מדבריו של מיכי משתמע כאילו כל הדתות (והתרבויות? והאידיאולוגיות?) רציונאליות בדיוק באותה מידה או אופן. כי הכל עניין של "אמפתיה".
זוהי עמדה חלשה מאד בעיניי. אדרבה כשמיכי מתייחס לשאלה הקונקרטית של דניאל הוא מדגים בפועל לדעתי את הכשל המתודולוגי העומד ברקע:
הניסיון להעמיד את עיקרון ההגשמה בנצרות המתבטאת ב"בן האלוהים" מול הדוגמאות המקבילות ביהדות עושה השוואה לא נכונה. בנצרות ה"הגשמה" הזו תופסת מקום מרכזי יותר ומעוגנת בטקסט הבסיסי שלה. לעומת זאת הדוגמאות ל"הגשמה" שמיכי מביא הן צדדיות ועקיפות באופן יחסי, כלומר לא משמשות כעמוד התווך של היהדות. אפשר כמובן לחלוק גם על הקביעה האחרונה אבל קשה לי לראות איך ניתן לקעקע אותה.
אין בדברים האלה כדי לקבוע איזו דת "רציונאלית" יותר (למרות שלי יש עמדה משלי בעניין), אלא רק להצביע על צורת הדיון ההגיונית יותר. לדעתי.

השאר תגובה

Back to top button