הראיה הפיסיקו תיאולוגית

שו"תהראיה הפיסיקו תיאולוגית
איזי שאל לפני 2 חודשים

אם נניח שהיקום הוא אין סופי זה לא סביר והגיוני שיצא במקום אחד שאנו רואים – תכנון מדוייק במקרה, זה כמו האמרה שאם נניח קוף מול מקלדת לנצח הגיוני שהוא יכתוב את כל כתבי שייקספיר.
זו שאלת תם, אני מאמין שהתייחסת אליה אני פשוט לא מצאתי יחס מפורש.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

טענה דומה עולה בדיונים הללו והיא מכונה העיקרון האנתרופי. היו אינספור ניסיונות באינספור מקומות ביקום ופעם אחת יצא גנום שיכול להשתכפל. מעבר לזה, שיש חישובים שמראים שהסיכוי לזה הוא אפסי (חשבו על שרשרת חלבונית לא ארוכה באורך 300 קודונים. מספר האפשרויות הוא 22 בחזקת 300, מספר בדיוני).
כאן עולה טענה שבמצבים שלא מאפשרים חיים ייווצרו יצורים מורכבים אחרים, אני מפנה אותך לשאר הפלנטות המוכרות לנו. הייתי מצפה שאם לא התפתחו שם חיים יהיו בהן יצורים עם מורכבות דומה אבל באופן אחר. בינתיים איננו מכירים יצורים כאלה. לכן הטענה שבכל מערכת חוקים נוצרים יצורים מורכבים, חוץ מזהה שהיא עצמה לא הגיונית ולא נכונה, גם לא מוכיחה את עצמה אמפירית.
וביחס לטיעון שלך, אם היית צודק הייתי מצפה למצוא יצורים מורכבים אחרים ברמות מורכבות שונות עד החיים ועד בכלל מסוגים שונים במקומות אחרים ביקום. בינתיים לא ידועים לנו כאלה. יש רק מורכבות מטורפת (חיים) אחת, רק בפלנטה שלנו. מקרה אחד בודד במקום אחד ביקום לא מעיד על התפלגות הגיונית כלשהי של מורכבות ברחבי היקום.
אבל אפילו אם נניח שזה באמת מה שקרה. החיים נוצרו במקרה רק בפלנטה שלנו. כעת אני שואל שאלה אחרת: הרי גם אם זה קרה, זה התאפשר בזכות חוקי הטבע וערכי הקבועים (ה-fine tuning) שמאפשרים כימיה וביולוגיה ואטמוספירה וכו'. שינוי קטן בערכי הקבועים לא היה מאפשר שום דבר מכל זה, ובטח לא חיים. מערכת של חוקי טבע אחרים לא הייתה מאפשרת היווצרות חיים בשום מקום ביקום. הנקודה החשובה כאן היא שהטיעון האנתרופי שתואר למעלה לא רלוונטי בהקשר של חוקי הטבע. זאת מפני שחוקי הטבע הם אחידים בכל היקום. לכן אם תרצה לדבר על אינספור ניסיונות ליצור חוקי טבע אחרים תצטרך לדבר על יקומים שונים (כל אחד עם חוקי טבע אחרים) ולא על מקומות שונים ביקום שלנו כמו בטיעון שלך. לקיומם של אינספור היקומים הללו אין בדל רמז. וגם אם הם היו קיימים, עדיין צריך להיות גנרטור יקומים שיוצר אותם, וכעת אתה צריך לשאול את עצמך מי הוא וכיצד הם נוצרים. כלומר זה רק זורק את השאלה אחורה ולא פותר אותה. בסוף אתה מגיע ליישות שמחוללת את הצעד הראשון – אלוהים.
 

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים

אגב, היקום אינו אינסופי.

איזי הגיב לפני 2 חודשים

יפהץ תודה רבה

ג.א הגיב לפני 2 חודשים

רציתי להוסיף שלדעתי דווקא כן ניתן לדעת שהטבע תוכנן. בדיוק כשם שאנו יודעים ששעון (משתכפל או לא) תוכנן. כלומר זו עובדה ולא אמונה לטעון שהטבע תוכנן.

לגבי השרשרת החלבונית, זה נכון אמנם שמרחב הרצפים גדול מאוד. אולם לשיטת המתנגדים החלבון לא נוצר במכה אלא בהדרגה מחלבון פשוט יותר. אלא שלדעתי הם טועים, משום שלמיטב ידיעתנו כל חלבון דורש מינימום של כך וכך חומצות אמינו לתפקודו המינימלי, ואם נקטין חלבון מעבר לגבול מסויים הוא יחדל מלתפקד. זאת משום בכל חלבון יש אתרים וקיפולים מיוחדים ולעיתים תעלות פנימיות הנדרשים לביצוע תפקודו. למשל: נניח שיש חלבון המחבר שתי מולקולות לכדי מולקולה אחת. חלבון שכזה ידרוש לפחות שני אתרי קשירה.

רגנאר לות'ברוק הגיב לפני 2 חודשים

מה הוכחתך לכך שהיקום אינו סופי?

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים

הפיזיקה העכשווית אומרת זאת.

השאר תגובה

Back to top button