התערבות אלוקית באמצעות הכנה מראש

שו”תקטגוריה: אמונההתערבות אלוקית באמצעות הכנה מראש
י שאל לפני 2 חודשים

שלום הרב
בנוגע לדעתו של הרב שאלוקים אינו מתערב בבריאה מאחר שהטבע הוא דטרמיניסטי.
מדוע אי אפשר לומר שאלוקים מסדר מראש את האירועים כך שיתרחש מאורע מסוים?
גם אם נקבל את זה שאלוקים ברא רק את העולם במצבו ברגע הראשון, וכל המצבים אחר כך הם תולדה מוכרחת של מצב קודם, עדיין יתכן שאלוקים בבריאת המצב הראשון פעל על פי ידיעתו של מה שיקרה בעתיד.
בדומה לזה המלכתה של אסתר שהיא בגדר ״הקדים רפואה למכה״. יתכן שה׳ ידע שעם ישראל יצום וילבש שק ולכן מראש דאג להמליך את אסתר.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

1. אפשר לומר זאת על אירועים דטרמיניסטיים אבל לא על אירועי בחירה. שם לא ידוע מראש מה ייבחר.
2. אמנם לגבי זה אפשר לומר שהוא הטמיע בבריאה אופציות: אם ייבחר א אז יקרה X ואם יבחר ב אז יקרה Y (למשל חולה שיתפלל יבריא וחולה שלא יתפלל לא יבריא), ומכאן והלאה הכל קורה דטרמיניסטית. זו שיטת הרמב”ם לגבי הניסים (ומקורו במדרש חז”ל).
3. אלא שאני איני טוען שהוא לא יכול להתערב אלא שעובדתית בחושים לא רואים מעורבות ואין סיבה להניח אותה. אז אם ההכנה מראש שאותה אתה מציע היא חוקי הטבע המוכרים לנו, אתה חוזר על דבריי. ואם מדובר במשהו אחר – איני רואה אינדיקציה אליו.
אגב, ראה ברמב”ם בשורש א, שם הוא מקשה על בה”ג שמנה את חנוכה ופורים במניינו, כיצד ייתכן שהתורה ציוותה על חנוכה ופורים לפני שהם התרחשו. לכאורה זה מוכיח את דבריי. אבל על פניה נראה שזו שאלה מוזרה, שכן ייתכן שהתורה תצווה שאם תקרה צרה ונינצל אז עלינו לעשות כך וכך (למשל לקבוע יו”ט שאופיו תלוי בהצלה ומסור לחכמים). אבל זה קשה בדעת בה”ג, שהרי לפי זה חנוכה ופורים לא היו צריכים להיות שתי מצוות אלא אחת. בכל אופן, לכאורה ניתן להסיק מסקנות גם לענייננו. ויש לדחות כמובן.

י הגיב לפני 2 חודשים

1. אני מציע שההכנה מראש היא חוקי הטבע, אבל שהיא מושפעת למפרע מההבחירה. למשל השיטפון שגרם למבול היה מוכן מראש באופן טבעי כי ה’ ידע שדור המבול עתיד לבחור ברע. ביקום שבו דור המבול היה בוחר בטוב השיטפון לא היה נברא מראש.

אני מבין מבין השורות שזה בלתי אפשרי לדעת הרב כי אלוקים לא יודע מראש מה נבחר. הבנתי נכון?

2. בקשר לראיה מהרמב”ם, נדמה לי שכוונת הרמב”ם שהתורה ניתנה באופן שמובן לאנשי הדור שקיבל אותה. לא סביר שה’ נתן הוראות ספציפיות לגבי כיבוש יווני לא בגלל שזה לא אפשרי פילוסופית, אלא בגלל שזה נורא מוזר.

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים

1. אכן נכון. הארכתי בזה בכמה מקומות (ראה למשל סדרת הטורים על ידיעה ובחירה).
2. זה מה שהתכוונתי אליו כשאמרתי שיש לדחות את הראיה משם.

אריק1 הגיב לפני 2 חודשים

להשלמת התמונה (על פניו לא מהותי לאף אחד מהטיעונים) התערבות מראש בתוך חוקי הטבע לא חייבת להיות על ידי קביעת חוקי הטבע בלבד אלא יכולה להיות גם על ידי קביעת התנאים ההתחלתיים (כגון היכן עמד כל חלקיק/גל וכו’ אחרי המפץ הגדול).

השאר תגובה