יהודי VS שבע מצוות בני נח

שו”תקטגוריה: מחשבהיהודי VS שבע מצוות בני נח
חיים שאל לפני 3 שבועות

למה אנחנו כיהודים צריכים לשאוף שהגוים יהיו – האם אנחנו שואפים שהם יהיו יהודים, או שאנחנו שואפים “רק” שהם יקיימו 7 מצוות בני נח?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שבועות

מקובל לחשוב שהשאיפה היא שיקיימו את שבע המצוות שלהם. זו חובתם ואין להם חובה לקיים תרי”ג מצוות. 

חיים הגיב לפני 3 שבועות

זה לא קצת קשה אינטואיטיבית? הרי נראה באינטואיציה שאם אנחנו זה האידיאל מבחינתנו אז זה האידיאל גם ביחס לגוים…

רציונלי(יחסית) הגיב לפני 3 שבועות

חיים שלום
לפי אסכולת סגולת ישראל של המהר”ל מפארג הגוים לכתחילה נוצרו בצורה כזו שהיו חייבים רק ב7 מצוות-70 אומות נוצרו כנגד הטבע ועם ישראל כאומה מקודשת לקב”ה
הרחמ”ל ריה”ל והגר”ה אומרים דברים דומים-שמאז חטאו של אדם הראשון בסופו של דבר היה צריך עם מסיום שהיה “מסוגל” לקיים תר”ג מצוותיו אילו השאר לא חייבים אלא המצוות שכליות ובסיסיות
לפי אסכולה זו אין קושיה בכללי כי הקב”ה רוצה שהיה עם אחד שקיים תר”ג מצוות והוא אינו מעוניין ששאר העמים יעשו זו

אם לא נקבל את הנחות היסוד האלו (ואני גם ספקן לגביהם)גם אין כ”כ קושיה-הרי בכ”מ זה קשה מנשוא במצבים רבים אפילו ליהודי לקיים תר”ג מצוות מדוע שנצפה שכל העולם יגיע לאותה רמה דתית?(מה גם שהעולם עצמו עוד לפני המחויבות הדתית שריו בבעיות מוסריות בסיסיות קשות)

אך אם אינני טועה יש דעות יחיד בגמרא ובראשונים שאומרת שלעתיד לבוא כל הגוים יתגיירו(הר”ן כותב זאות אם אינני טועה)
וגם בקרב חלק מאנשי סגולת ישראל יש כאלו החושבים שעם התקדמות העולם-וכשהיהודים היו בשיא שלמותם-הגוים יאמצו את המצוות(הרב שרקי אמר זאות באחד משיעוריו פעם וגם הביא דעה מאוד מהמגן אברהם שקיים מצב בו גוי יכול לקבל על עצמו בפני בית דין מצוות מסיומות)

רציונלי(יחסית) הגיב לפני 3 שבועות

הרא”ה*

חיים הגיב לפני 3 שבועות

אפשר לשאול את השאלה על היהודים עצמם – למה שכולם יהיו חייבים? התשובות שהבאת לא ככ מספקות.. ובקשר לתשובה הראשונה שהבאת – הרב מיכאל אומר שלא ברור בכלל מהי אותה סגולת ישראל וספק אם זה באמת משהו אמיתי.

מה שכן – אני יודע שהרב שרקי כיום עובד בעולם על לגרום לגוים לקיים 7 מצוות בני נח..

mikyab צוות הגיב לפני 3 שבועות

ז ולא שאלה של אידיאל. האידיאל הוא שיהיה עולם עם כמה רמות תפקידים של אנשים (בלי לדרג מי טוב ממי). וכי יש עניין שהישראלים ייעשו כהנים? כל אחד עושה את תפקידו ואז העולם מגיע לייעודו.

רציונלי(יחסית) הגיב לפני 3 שבועות

מדוע הם לא משכנעות?
כול גוי יכול להתגייר אם ארצה אבל הוא לא חייב-בשביל להרוויח את זכות קיומו די לו בקיום ז מצוות וזהו
יכול להיות שלקב”ה מספיק שהיה עם אחד שיקדיש את חייו לעבודתו-ומשאר העמים הוא לא מצפה זו..אלא רוצה שכולם יעסקו ביישובו ופיתוחו של העולם(הן מבחינה מוסרית הן מבחינה טכנולוגית ומדעית)וכבר אמר רשי” שגוי ששבת חייב מיתה משום שאיננו עוסק ביישובו של עולם
אפשר גם לומר ש7 המצוות הם המינימום הנדרש אחרי שהאנושות ירדה למצב שפל(ואשאל אותך:האם אתה מצפה ששבטים אפריקנים עו”ז ושטופי זימה יצליחו להגיע למצב של קיום תר”ג מצוות?בו נתפלל שיעמדו במינימום של 7)יוקם בזה חלק ענק מהעולם עדיין לא עומד
אכן הרב שרקי עסוק בלהפיץ תורה לגוים כחלק מהחזון המשיחי שלו(וכחלק מעבודה זו התיר להם באופן עקרוני לקבל שמירת שבת וכדומה על בסיס דברי המגן אברהם לדוגמא)

השאר תגובה