יום הדין והשגחת ה’

שו”תקטגוריה: אמונהיום הדין והשגחת ה’
אריאל שאל לפני 5 שנים

שלום הרב, קראתי את מאמריך בנושא יום הדין ובנגיעה שנגעת בדעתך להשגחת ה\\\’ בעולם. ראשית אני סבור כי מלכתחילה, ה\\\’ לא שופט ולא דן ביום אחד. אמנם, אני מאמין כי ה\\\’ מקיים את החלטותיהם של עם ישראל (בבחינת \\\”ניצחוני בני ניצחוני\\\”) ועל כן היות ועם ישראל לדורות קיבל על עצמו את יום הכיפורים בבחינת יום דין, הרי שה\\\’ בפועל הופכו ליום דין. זה לא אומר שה\\\’ חותם את דינך ביום זה ולא תהיה לך אפשרות לשוב אח\\\”כ – לזאת איני מאמין. אבל זה יום שכל אחד ואחת צריך לעשות את המרב של חשבון נפש וחזרה בתשובה. כמשל זה כאילו שה\\\’ פרסם ששעות הקבלה הם עכשיו. יבוא אדם וירצה שה\\\’ ישמע לו אח\\\”כ, הוא יצטרך להסביר מדוע לא בא בשעות הקבלה הרגילות. כך הוא לענד. לגבי השגחה – אינני מבין את עמדתך לגמרי. האם בדורנו אין השגחה אבל בזמן המקדש כן היתה השגחה? או שמא לעולם אין ה\\\’ פועל בעולם? מה כוונתך בכך שאולי יש מעט השגחה?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 שנים

סברות יפות וחסרות כל בסיס. יש לי עוד המון סברות כאלה אם תרצה.
עמדתי על עניין ההשגחה כאן כבר כמה פעמים.
ראה למשל כאן:
https://mikyab.net/%D7%A9%D7%95%D7%AA/%D7%9E%D7%94-%D7%96%D7%94-%D7%94%D7%A2%D7%A0%D7%99%D7%99%D7%9F-%D7%A9%D7%9C-%D7%A2%D7%96%D7%91-%D7%93-%D7%90%D7%AA-%D7%94%D7%90%D7%A8%D7%A5/
ככל שנראה לעין אין מעורבות של הקב”ה בעולם. אבל איני יכול לשלול שלפעמים הוא כן מתערב, לכן אני כותב שאולי יש מעט מעורבות.

אריאל הגיב לפני 5 שנים

חסר בסיס? אפשר בהחלט למצוא בתלמוד ובמדרשים מקומות רבים התומכים בכך שעם ישראל קובע את חוקי התורה והקבה מקבל. מעבר לזה זו סברא לא פחות הגיונית מהסברא שלך לעניות דעתי. אשמח אם תעיר למה לא.

לגבי השגחה – אני מסכים שלא נראה שיש בדורות אלה השגחה. אמנם האם אתה סבור שדורי האבות ויציאת מצרים לא היתה השגחה?

יוסף הגיב לפני 5 שנים

כידוע, מיום שאמר הרמב”ם שאין שדים, אז הם בטלו.
וצ”ע אם הם בטלו למפרע, או שמא רק מכאן ולהבא.

השאר תגובה

Back to top button