לעניין משנתו של הרב

שו"תקטגוריה: אמונהלעניין משנתו של הרב
עדיאל שאל לפני 2 שנים

בסד.                                                                                   שלום הרב מיכאל
צפיתי בכנס של השקת הטרילוגיה ,ואני חושב לא שמעתי ממך תגובה לגבי האמירה של הרב יהודה אלטושלר ראש הכולל להצעתו שבמקום לשלול ולשלול שתציג אלטרנטיבה מה כן אתה מציעה לעשות איזשהו דרך של מה כן.
הרב אני חושב שהרב (לא רק אני) רוקן את היהדות מכל תוכן דתי(שמא הרב לא רואה את עצמו כדתי?י) אז מה נשאר לך:אין לך אינטראקציה עם הקב\\\"ה,אתה לא מתפלל אליו אלא רק 3 התפילות שחז\\\"ל קבעו ,אתה גם כן לא מאמין שירדנו לעולם כדי להבחן אם נעמוד בניסיונות שהקב\\\"ה שלח לנו אותו כמו שאומר מסילת ישרים ושזה גם לא מטרת הבחירה החופשית שיש לנו(למבחן וניסיון).  ושאנחנו נתונים לגורל ואין שום מסר לסבל שאנשים עוברים בעולם.     ושאין שכר ועונש והשגחה פרטית ולא יודע אם יש עולם הבא ,ושפוסל גם את חוויות רליגיוזות
אז מה ההבדל בינך לבין ליבוביץ חוץ מלקיים מצוות אין שום ממד דתי באורח חיים שנשאר .                      אולי הרב פספס כאן משהו ,ושלא הכל אמור לעבור את מבחן השכל המחמיר אולי. אתה יודע יש גם דברים מיסטיים בדת, אולי פה צריך קצת תמימות ואמונת חכמים וענווה?
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

שלום רב.
השאלה הזאת כבר עלתה גם כאן, והתייחסתי אליה גם בספרים. אולי בהמשך אקדיש לזה טור, בגלל שזה חוזר.
בינתיים רק אומר שאתה מניח כמובן מאליו שיהדות צריכה למלא את חיינו ולהקיף אותם, ואני ממש לא בטוח בזה. בהחלט ייתכן שנדרש מאיתנו להיות בני אדם, והקומה היהודית היא רק תוספת חלקית וספציפית.
מעבר לזה, גם אם הייתי מקבל את הנחתך, אם עובדתית איני חושב שיש ביהדות עוד ממדים נוספים, אני לא חושב שלהמציא משהו לא נכון (אמונת חכמים, תמימות, מיסטיקה) ולהשתיל אותו ביהדות (גם אם אתה מבסס זאת על דרישה לענווה) רק כדי לספק תחושות של מה שלדעתי אמור להיות בה, נותן פתרון לבעיה. בניגוד למה שמקובל היום, משמעות אינה משהו שאדם אמור להמציא לעצמו אלא משהו שקיים. המצאת משמעות לא נותנת משמעות. מציאת משמעות כן. ראה על כך בטור 159.
לכן עליך לבחון את הטיעונים שלי ולגבש עמדה לגביהם, האם הם נכונים או לא. מה שהיית רוצה שיהיה כאן או אלו תחושות זה יוצר אצלך, אלו שאלות לא רלוונטיות לבירור כשלעצמו. לכל היותר, אחרי שתגבש עמדה תטפל בתחושות (או בניסוח בוטה יותר: קח כדור).
אגב, איני פוסל תחושות רליגיוזיות. פשוט אין לי כאלה. למי שיש – לבריאות. אני רק לא רואה בהן חשיבות והכרח, וגם לא נוטה לראות אותן כמכשיר להכרת המציאות (תחושות רליגיוזיות יש גם לאתאיסטים. אנחנו בנויים כך). זאת להבדיל מאינטואיציות רוחניות, שיכולות להיות מכשיר להכרת המציאות, אם כי גם לגביו חשוב מאד להיזהר ולבחון אותו היטב (כי הוא דומה מאד לרגש רליגיוזי. ואל תשאל אותי לקריטריון. אין לי. לא הכל שכל מחמיר, כלשונך).  

ישי הגיב לפני 2 שנים

מי אמר שיש הבדל בין הרב מיכי ללייבוביץ'?

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

היום העליתי טור תשובה (352): https://mikyab.net/posts/70022

השאר תגובה

Back to top button