מדוע אנו צריכים בכלל לשמור הלכה?

שו"תקטגוריה: אמונהמדוע אנו צריכים בכלל לשמור הלכה?
שואל שאל לפני 8 שנים

לרב מיכי שלום.
שאלה מרכזית שמטרידה אותי, ולדעתי לא מצאתי לה מענה, היא שאלת המחויבות להלכה.
 
לאחר שקראתי את רוב ספריך ומספר מאמרים שפרסמת, ראיתי שבאתר של ישיבת ירוחם יש קובץ שיעורים שלך בנושא ההלכה. ובשיעור הראשון – הפלא ופלא – מדוע אנו צריכים בכלל לשמור הלכה. בשיעור שם הסברת, שעצם השאלה היא הנחת המבוקש, מכיוון שאנו מחפשים סיבה בעלת ערך עליון יותר שממנה אפשר לגזור שמירת הלכה, ומכיוו שאנו מנסים להסיק שההלכה היא הערך הכי עליון, החיפוש עצמו אחרי סיבה לשמור הלכה הוא אבסורד.
בהמשך השיעור הסברת כי כמו שמערכת האקסיומות של אוקלידס היא אמנם לא היחידה האפשרית, אבל כל אדם שראשו במקום רואה כי היא מתאימה למציאות שלנו, והיא היחידה שמתאימה, כך גם אנו צריכים להכיר שההלכה מתאימה לעולם. הכרה במקום מציאת סיבות, אינטואיציה. (דרך אגב, לכך גם לדעתי התכוון המהרל בנתיב התורה, "התורה היא סדר העולם", כלומר אחד הדברים החשובים להבין בתורה היא שקודם כל היא מסודרת ומתאימה למציאות). 
 
עד כאן טוב ויפה, זה מספק במישור הרציונלי של ההבנה שלא תתכן סיבה לשמור הלכה, אלא רק הכרה פנימית בכך, ועדיין חוזרת שאלתי – מה קורה אם 
באופן טבעי אני לא מכיר בכך?
 
מכאן אעבור לשאלה השנייה – מדוע שלא אקבל רק את הרעיונות הפילוסופים שעומדים מאחורי התורה, ולא את המעשים ההלכתיים עצמם?
 
במהלך לימודי את הספר קול הנבואה של הרב הנזיר, ספר שאותו הזכרת המון בספריך ועליו התבססת במסקנת שתי עגלות וכדור פורח, ראיתי שהנזיר כותב בחלק הראשון, תבנית הפילוסופיה הדתית היהודית, כי המיוחד בפילוסופיה היהודית היא שהיא באה לידי ביטוי במעשה. לא סתם היא באה במשלים ולא בצורה שיטתית, אלא מכיוון שהתורה רוצה להראות שלרעינות הפילוסופים שהיא מציעה יש אחיזה במציאות, הם לא מנותקים.
לכן אפשר להבין שהתשובה לשאלתי היא, שאי אפשר לקבל רק את הרעיונות, מכיוון שהם קשורים בד בבד עם המעשים.
 
גם תירוץ זה תמוה לי. זה אולי נשמע יפה בתיאוריה, אך באמת פרקטית זה כך? אני מקבל המון רעיונות הגותיים אחרים ללא ביסוס מעשי, על פי מה שנראה לי. מדוע שרעיונות התורה יהיו שונים?
 
לסיכום, אשמח אם תתייחס ותשתדל לענות לי על שתי השאלות – 
1. מה קורה אם אני לא מכיר בכך שההלכה מתאימה לעולם?
2. מדוע שלא אקבל רק את מה שנראה לי מהתורה, רעיונות שאני אוהב, אפילו מצוות שאני מרגיש שהם טובים לי או לחברה? מדוע אני מחוייב לקיים את כל המצוות, קלות כחמורות, ולא להסתפק רק במה שנראה לי טוב?
 
וכמובן, אלו לא שאלות הלכתיות. אלו שאלות מחוץ לעולם ההלכתי.
 
תודה מראש, 

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 8 שנים

2. אקדים ואומר שאם אתה מקבל את הרעיונות שנראים לך, זה לא נקרא לקבל משהו מהתורה. אתה פשוט עושה מה שאתה מוצא לנכון. משמעותה של אמונה ומחוייבות תורנית היא לקבל דברים בגלל שזה כתוב בתורה ולא בגלל שזה נראה לך. זו משמעותו של המדרש שהקב"ה חיזר על האומות וכל אחת דחתה את הצעתו לקבל את התורה בגלל מצווה כלשהי שלא התאימה לה. הם בחנו את המחוייבות שלהם פרטנית, והיו מוכנים לקבל מה שנראה להם. לעומת זאת ישראל "עמא פזיזא" קיבלו את התורה בלנקו, בלי לשאול מה כתוב בה.
כעת אתה צריך לבחון את עצמך. אם אין לך אמון בתורה ובנותן התורה אל תקבל. ואז תעשה מה שנראה לך, בין אם הושפעת מהתורה או מצ'יפופו או משירי נתן זך. זה ממש לא חשוב. אם אתה מקבל עול ומחוייבות הלכתית לתורה, משמעות הדבר היא שאתה עושה דברים כי הם כתובים ולא כי הם נראים לך. במצב כזה אין שום היגיון ואפשרות לסלקציה.
אבל איני רואה מה יש לי לענות על השאלה למה לא לעשות מה שנראה לך. אם זה מה שנראה לך – עשה זאת. דבריי פונים למי שכן מקבל את המחוייבות.
1. אם אינך מכיר בכך שההלכה מתאימה לעולם זה ממש לא משנה לדעתי. היא לא אמורה להתאים לעולם. פעם עשיתי השוואה לאקסיומות של הגיאומטריה, אבל השוואה זו לא הולכת עד הסוף. האקסיומות של הגיאומטריה נראות לנו נכונות בגלל שכך אנחנו רואים את העולם. לגבי המחוייבות הדתית כוונתי היתה לומר שיש לך אינטואיציה שיש לקבל מחוייבות לציווי ה', ולא בהכרח שהוא מתאים במובן כלשהו לעולם.
ראה את מה שכתבתי כאן.
 
ראה גם מאמרו של יעקב יהושע רוס (דומני שהוא מוזכר בדבריי במאמר), באסופה דת ומוסר בעריכת אבי שגיא ודני סטטמן. 

מושה הגיב לפני 7 שנים

לשואל, אני רוצה להבין אותך, איזה מצוות עשה אינך אוהב? או במילים אחרות עושות לך לא טוב?

+אתה אדם מאמין בבורא?
חוץ מזה, קראת מה שהרב אמר לך? מה החלטת בנפשך?
עצה לחיים, ומושל ברוחו – מלוכד עיר.
כדי להיות אדם אתה צריך לקיים מצוות כנחכם: "סוף דבר הכל נשמע- את האלוהים ירא ואת מצוותיו – שמור – כי זה כל ה א ד ם."

השאר תגובה

Back to top button