מטריאליזם

שו"תקטגוריה: תורה ומדעמטריאליזם
דוד שיף שאל לפני 5 שנים

שלום הרב, 
לאחרונה קראתי מאמר על ההסברים שישנם לתחושת האהבה. ראיתי בהם הסברים מטריאליסטים גרידא ללא כל התערבות מטאפיזית. האומנם אהבה , מרגישה אמיתית ומטאפיזית אך זהו לכאורה נראה רק אשליה שזה כך לפי תוצאות הניסויים ובדיקות מוח. היכן אם כן נכנסת הרוח? אם אחרי כל לכל דבר נמצא הסבר פיזי (חוץ מהתודעה כמובן שלדעתי זה דבר רוחני לגמרי וקשה לי מאוד להבין איך המטריאליסטים מתרצים את זה) בשורה התחתונה – היכן אוכל למצוא את הנשמה? 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 שנים

יש הסברים לכל דבר עלי אדמות. אבל ההסברים המטריאליסטיים לא מציעים הסבר לאהבה אלא מתארים את דרך התרחשותה. כמו שהולכים עם הרגליים חושבים עם המוח ואוהבים עם האמיגדלה. השאלה מי מקבל את ההחלטה היא שאלה אחרת. 
ראה באריכות בספרי מדעי החופש.

נקודה הגיב לפני 5 שנים

אתה שואל שאלה על התודעה.וזה שאתה שואל דווקא על האהבה מעלה את החשש שבעיית גוף-נפש אינה מוכרת לך. אין שום הבדל בין חוויית האהבה לחוויית השמיעה הראיה החשיבה ההבנה, או כל חוויה אחרת שאתה חווה. כולם מתרחשים בתודעתך.

כבר בעבר הרחוק מספר יוונים חכמים הבינו שהנפש (בניגוד לגוף) קשורה לתנועה של אטומים. מה שבעידן הסמארטפונים אדם משכיל ממוצע לא מבין. בכל מקרה אפילו בשלב הזה של המורכבות של הנפש ההסברים לה לא ראויים להיקרא מטריאליסטים. אלו נושאים שקשורים לתורת האינפורמציה ולא לכימיה. ואין הבדל עקרוני בין מה שמחשב יכול לעשות למה שמוח יכול לעשות.

אך כאן אתה שואל על תודעה, שמודעת לחלקים מסויימים בנפש (כך זה נראה). לזה אין שום הסבר ואין כיוון להסבר.

השאר תגובה

Back to top button