סגר בחגים

שו”תסגר בחגים
ג שאל לפני 2 חודשים

שלום הרב
1.האם לדעתך צודק ליצמן בטענתו שחיכו עם הסגר לחגים כי לא אכפת למדינה מהפגיעה בתפילות, ומן הראוי היה לעשות את הסגר מוקדם יותר.
2. האם לדעתך יש הצדק להחרגות שעשו לתפילות (עשרות אנשים במבנה סגור אם הוא גדול מספיק) , בזמן ששאר ההגבלות חריפות מאוד?
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

לא יודע. אין לי מידע. אך טבעי הוא שמי שמקבל את ההחלטות עושה זאת על בסיס הבנתו וערכיו. לכן בהחלט אפשרי שהמחליטים לא נותנים לתפילות משקל כמו שליצמן נותן (כשלעצמי אני חושד שגם הוא לא באמת נותן להן משקל משמעותי. יש לו אינטרסים פוליטיים ואילוצים. נדמה לי שגם אנשים דתיים, ואפילו אינם ליטווקים כמוני, ישרדו בלי בעיה גם אם יאסרו עליהם להתפלל בציבור בר”ה. אל תגלה לאף אחד, אבל לדעתי חלקם אפילו ינשמו לרווחה).
אבל תחושות הקיפוח שהחרדים משדרים כל הזמן אין להן בסיס. הסיבה לכך היא שאין חרדים במקומות שמקבלים החלטות כי החרדים לא עוסקים בנושאים כאלה. מעבר לזה, הרבה אנשים נדפקים ומסתגרים, אבל החרדים תמיד בטוחים שאותם דופקים הכי הרבה. זה ספורט רווח בתת-חברות מתגוננות.
התנהלות המדינה, לא רק ביחס לתפילות, היא בדיחה גרועה. אני מתרשם שיש שם אבדן עשתונות טוטלי ואין שום מדיניות. ויעידו המ”מים שנפוצים כעת בוואטסאפ על החישובים הדרושים לנהל תפילות בר”ה הקרוב.

לענ”ד הסיבה שבהפגנות אין חשש לקורונה, הוא משום שחוצפא היא ‘מלכותא בלא תגא’, מלכות ללא כתר’ שהוא בלע”ז Corona. ואם כן, בהפגנות המליאות ‘חוצפא’ – לא יכול להיות Corona 🙂

בברכה, שאציוס לאטינוס

ג הגיב לפני 2 חודשים

מה אתה ממליץ (או היית פוסק) לעשות בראש השנה ויום כיפור? להתפלל בחוץ? בבית?

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים

לא הבנתי מה עניין להמלצותיי. אם יש לך מניין בחוץ או בפנים לפי הכללים אתה יכול להתפלל שם. בוודאי כשיש תקיעת שופר.

Shoel הגיב לפני 2 חודשים

לענ”ד (וזו באמת דעתי האישית, אז אם למישהו יש הארות להערות אשמח לקבלן), מבחינת שיקולים מדיניים, ההגיון מחייב את עשיית הסגר בחגים משתי סיבות עיקריות; ראשית, יש בזמן הזה פחות נזק לכלכלה (כי פחות אנשים עובדים בזמן זה). שנית, בזמן החגים אנשים נוהגים לנעוד עם הרבה אנשים (ובאירועים רבי-משתתפים כאלו, לרוב גם אוכלים מה שמגביר את סיכויי ההדבקות). לכולי, ברור שהממשלה לא עשתה את זה כי היא אנטי-דתית. המדינה הגיעה למצב קטסטרופלי והגיוני לעשות סגר. לדעתי ההתנהגות של ליצמן הייתה מאוד לא מקצועית (וזה בלשון במעטה).

אחיה הגיב לפני 2 חודשים

תיקון; בשורה השישית, לכולי = לכולי עלמא.

ואולי זו יוזמה של הדתיים? הגיב לפני 2 חודשים

ואולי הסגר בחגים היא יוזמה של הדתיים כדי למנוע נסיעות ופתיחת קניונים בשבתות וחגים? 🙂

בברכה, ‘פרשן-הדתה הדלפון

השאר תגובה