סיבתיות בחשיבה או חיצונית אלינו

שו”תקטגוריה: מחשבהסיבתיות בחשיבה או חיצונית אלינו
עיני הגפן בעיני הגפן שאל לפני 2 חודשים

בס”ד
שלום,
במידה ואנחנו רואים שני מאורעות A ומיד לאחר מכן B, אז ניתן לומר שA גרם לB להתרחש.
העניין הוא שבעיניים שלנו אנחנו תמיד רואים יחס זמני ולא יחס סיבתי. ועל כן ככל שידוע לי הרב חידש שאנחנו רואים בעיני רוחנו אידאה בהתממשות ההופעה שלה כאן אצלנו. שמתאמת בין האדם (תמונת העיניים) להתרחשות שאכן מתרחשת בעולם.
אך רציתי לשאול, עד כמה שאין אנחנו לעולם מזהים יחס סיבתי של גרימה, אז לעולם גם לא נוכל לראות יחס סיבתי בין האידאה שאנחנו צופים להופעת הדברים כאן בעולם. הרי חייבים להניח שהאידאה קשורה להופעת הדברים. ועל כן, חייבים לומר שגם מוחנו “בנוי” בצורה שמזהה תבניות של סיבתיות. אבל אם ככה, לזה גופא צריך אידאה לשיטת הרב. אז מה הועילו חכמים בתקנתם?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

לא הבנתי כלום. רק אבהיר שאני לא מדבר על אידיאות. אני טוען שבראיה בעיני השכל (שמכונה ראיה אידיתית, אבל אין הכוונה דווקא לטענה אפלטונית) ניתן להבחין ביחס סיבתי.

ת הגיב לפני 2 חודשים

אז מה רואים אם לא יישים מסויימים (=אידאות)? הרי מדובר בישות מאחורה לא?

אני אנסה להסביר בקיצור ומשל, הטענה היא מאוד פשוטה, מכיוון שלא ניתן לראות יחס של גרימה, אלא רק שינוי זמני. אז גם אם אנחנו צופים בישות שמתארת יחס של גרימה (נניח אידאה), עדיין צריך להניח שקיימת גרימה בין הישות הזאת לבין התופעות בעולם. ואם כך זה לא הועיל כלום לכאורה.

משל למה הדבר דומה, אם נוכל להציג את האידאות האפלטוניות אצלנו בפלאפון. ולמשל “יחס של גרימה” יוצג ע”י הבהוב בטלפון של מסך אדום שיתאר זאת.
וכך כאשר נראה שני כדורים מתנגשים נקבל הבהוב אדום. וכאשר נראה את גזר העץ שנשרף באש נקבל עוד פעם הבהוב אדום. עדיין אנחנו מניחים שהתנגשות הכדורים היא זאת שגרמה להבהוב. אבל זה גופא מניין לנו? רק בגלל יחס זמני.. אז מה הועילו האידאות המהבהבות בעיני שכלנו?

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים

לא מדובר ביישות אלא ביחס בין אירועים. כשאתה רואה מהירות של גוף, אתה רואה את הגוף ושיש לו מהירות (שהוא נע). האם תנועתו היא יישות? כך אתה רואה יחס סיבתי בין שני אירועים.

ת הגיב לפני 2 חודשים

לא הבנתי, אבל סוף סוף במבט מטראליסטי על המציאות כדבריך, אתה לא יכול לשאוב את מושג הגרימה מן המציאות. כך שאם תניח שהיא קיימת, כיצד אתה יכול לראות אותה בעיני השכל? אם אין שום מימד שעיני השכל יכולות לראות… אתה חייב להניח לפחות שקיים על מימד נוסף למציאות. אחרת מדוע אתה נזקק לשימוש במושג זה? וממילא מימד זה מכיל ישויות, והם הם האידאות לא?

ת הגיב לפני 2 חודשים

באמת מהירות זה הגדרה של שינוי מיקום ליחידת זמן, ואת זה ניתן לתפוס בעיינים ביחד עם חשיבה. אבל יחס סיבתי לא ניתן כדיווד יום. לא?

השאר תגובה