סמכות חוקי המדינה מחוצה לה

שו”תקטגוריה: מוסרסמכות חוקי המדינה מחוצה לה
אורן שאל לפני שנה 1

שלום הרב,
האם לדעתך יש לחוקי המדינה תוקף מחייב מחוץ לגבולות המדינה? לדוגמא, ראיתי סעיף בפקודת הסמים שאומר כך:
עבירות חוץ
38.  (א)  אזרח ישראלי או תושב ישראל העושה מחוץ לישראל מעשה שאילו נעשה בישראל היה עבירה לפי פקודה זו – רואים אותו כאילו עבר עבירה בישראל.
          (ב)  מי שאינו אזרח ישראלי או תושב ישראל העושה מחוץ לישראל מעשה שאילו נעשה בישראל היה עבירה לפי הוראות סעיף 6 או סימן ב’ של פרק ג’, או עבירה של החזקת סם מסוכן לפי סעיף 7 – רואים אותו כאילו עבר עבירה בישראל.
          (ג)   לא יועמד אדם לדין מכוח האמור בסעיף קטן (ב) אם המעשה נעשה במקום הנתון לשיפוטה של מדינת חוץ, אלא אם המעשה אסור גם על פי החוק במקום המעשה.
          (ד)  כתב-אישום לפי סעיף זה לא יוגש אלא מטעם היועץ המשפטי לממשלה או בהסכמתו בכתב.
          (ה)  לא יוגש כתב אישום לפי סעיף זה נגד אדם על מעשה שהורשע או זוכה עליו מחוץ לישראל.
 
האם לפי זה, אזרח ישראלי שמעשן מריחואנה במדינה שבה זה חוקי, עושה מעשה שאינו מוסרי? (עובר על חוקי המדינה שלו).

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

שאלה טובה. לכאורה החוק לא אמור להיות תלוי בטריטוריה אלא בבני אדם. מי שחבר בקהילה מחויב לחוקיה, בלי קשר למקום הימצאו. מעניין שבהלכה דינא דמלכותא בד”כ מתבסס על בעלות של המלך על הקרקע, אבל כיום איני חושב שזו התפיסה.
מאידך, אני חושב שקשה לקבל בתפיסה דמוקרטית ניסיון לכפות עליי התנהגות כשאיני נמצא בשטח המדינה. ייתכן שחוק כזה אינו חוקתי (בעיניי, גם אם יעבור את בג”ץ). הדבר דומה לחוק שקובע מה מותר או אסור לי לעשות בביתי במישור האישי. אבל אז יש לדון גם באיסור לעשן סמים בביתי שבישראל. אם המעשן לא נופל לעול על הציבור (זוקק טיפול) ולא מזיק לאף אחד אני חושב שאין חובה לציית לחוק כזה. ואכן הוא גם לא נאכף על מעשן פרטי (אלא על סוחר).
מה שיותר הפריע לי פעם הוא החוק שעבר לא מזמן שלפיו יש לבתי דין רבניים סמכות על כל זוג יהודי, גם כאלו שאינם תושבי ישראל. יישמו זאת על זוג צרפתי שאינם אזרחי ישראל, שהבעל היה סרבן גט. כשהוא הגיע לארץ הוא נעצר כדי להכריח אותו לתת גט. בעיניי זה ממש לא יאומן ברמה המשפטית.
 

אורן הגיב לפני שנה 1

לפי דבריך האם גם הסוחר עצמו לא עובר עבירה מוסרית? הרי הוא לא נופל לעול על הציבור ולא פוגע באף אחד.

רוני הגיב לפני שנה 1

“כשהוא הגיע לארץ הוא נעצר כדי להכריח אותו לתת גט.” כשהוא בארץ הוא מחויב לחוקי המדינה (שמחייבים אותו לתת גט אם כך פוסק בית הדין) אז מה הפלא המשפטי? אילו הוא היה חייב כסף ליוסי, כשהוא היה מגיע לארץ, יוסי היה יכול לפנות להוצאה לפועל בארץ. לא?

mikyab123 הגיב לפני שנה 1

הפלא הוא שגם הוא וגם אשתו אזרחי צרפת בלבד. האנלוגיה הנכונה היא לאזרח צרפתי שגנב מאזרח צרפתי אחר.

mikyab123 הגיב לפני שנה 1

ליתר דיוק שהאכיל חזיר אזרח צרפתי אחר

mikyab123 הגיב לפני שנה 1

המוסר היא שאלה עדינה יותר. בסוחר יש חשש שימכור לאנשים שאין להם שיקול דעת מלא.

השאר תגובה