על חובת יידוע הציבור במכשול

שו"תקטגוריה: הלכהעל חובת יידוע הציבור במכשול
ע' שאל לפני 7 שנים

היי  מיכי
הפעם אני  פונה  אליך בערך "כמו לרב".
לפני חודשים  אחדים פנו  אלי בטלפון  נציגים של חברת "סופר אלקטריק"  שעוסקת בביטוח  ציוד חשמלי  לבית, והציעו לי לבטח פריטים שונים.
מזלי שיש  לי  מעט  מאד  פריטים  כאלה, וביטחתי רק  3.
העניין  הוא  שהעיסקה  הוצעה לי  בטלפון, ואני  כמו רבים מהדור שלי  [מי  שלא  עסק  במסחר]  לא  התנהלתי  נכון, הקשבתי  להצעה,  בסיס  ההצעה  היה  עלות  הזמנת והעסקת  טכנאי לתיקון  המוצר  ,מאחר שהיא  נשמעה  לי  סבירה  נפתיתי  לה.
בחודשיים הראשונים  לא הייתי כ"כ מודע לחיובים בכרטיס האשראי  לביטוח זה, אבל אז נפל לי  האסימון  והבנתי  שתמורת סכום הביטוח  של  המחשב שלי ,יכול אני לקנות  4 מחשבים!
אני  מנסה  עכשיו  לבטל  את  העיסקה  מבלי  לשלם  כנהוג  את הקנס  על כך שלא  ביטלתי  אותה  תוך  14  יום כנהוג,  ואני מנסה  לדבר  על ליבם של אנשי סופר אלקטריק שיתחשבו במצבי  [שהוא באמת נואש!],  ולמען האמת יש  לי  קלף  חזק-  אני  יכול "לאיים" עליהם  שאם הם לא  יבואו לקראתי  ,אז  אפרסם  ברשתות  החברתיות  עצות  לביטוח עבור  אנשים מהגיל  השלישי,  ולומר  לכולם:  
לפני  הכל יש  לשקול את  מחיר  הפריט  המדובר,  שלא  יהיה  מצב  שסך הביטוח יעלה  פי  כמה  על מחיר  המוצר  עצמו.
אחרי שניסחתי  לעצמי  את הדברים, אז  עלתה  בי  תהייה  אחרת: היות  שהעיסקה  שאני  מציע-  כלומר  ביטול האיום  בפירסום  שיקולי  כדאיות  הביטוח  לציבור  הרחב היא  [לטעמי]  "כשר  אבל  מסריח", כי  ההגינות החברתית מחייבת אותי לפרסם  את  המידע  בדבר הסייגים  הכלכליים לביטוח בציבור הרחב  כדי  למנוע  שרבים ייכשלו בעיסקה זו.
אבל אז  אני משמיט  מידי  קלף מאד  חזק.
ובכן  יש לי  2 שאלות  בעניין  זה:
איך  עלי  לנהוג  מבחינה  הילכתית, ואם  יש פער  בין  העמדה  ההילכתית  לעמדה  החברתית  נטו  בסוגיה  זו?
להתראות  וכל טוב
 

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

שלום ע'.
אני לא ממש מבין. דומני שלפי החוק אתה יכול לבטל כל ביטוח בכל נקודת זמן, ואין קשר ל-14 ימים. 14 ימים נאמרו על עסקה שבה קנית משהו, ואם אתה מחזיר אזי המוכר נתקע עם סחורה משומשת. זה ביטול של עסקה. אבל בביטוח לא מדובר על ביטול אלא על הפסקה. הרי בביטוח אתה לעולם משלם קדימה על זמן ביטוח. לדוגמה, נניח עשית ביטוח לשנה, אז בתחילת ינואר אתה משלם על הביטוח לינואר וכן הלאה. לכן בכל רגע שאתה מפסיק את העסקה זה לא ביטול אלא הפסקה מכאן והלאה, ולכן לדעתי ההדיוטית אין שום מניעה חוקית לעשות זאת. אני מכתב את זוגתי שתחי', שהיא עו"ד. אם יהיו לה הערות אנסה להעביר לך.
אם אמרת להם שברצונך לבטל והם לא הסכימו ושיקרו לך שאי אפשר, דומני שאולי אפשר אף לתבוע מהם את התשלומים על העבר. אבל שוב דרוש ייעוץ, והשאלה האם הנזק שווה את בלבול המוח.
 
אכן מוסרית וחברתית מן הראוי לפרסם זאת ברבים. אבל אני חייב לומר לך שכבר כתבו זאת רבים ומלומדים מאיתנו, ולא נראה לי שהבהרה שלך תשנה משהו. לכל היותר כתוב זאת באותם מקומות שבהם יש לך הערכה שאנשים יקראו ויפיקו לקחים. אגב, בדיוק מהסיבה הזאת אני די משוכנע שאף אחד שם לא יתרגש מהאיום שלך.
 
בשולי הדברים אוסיף שאני בד"כ חושב שלא הגיוני לעשות ביטוח על אירוע שאני יכול לעמוד בו, וזאת מפני שתוחלת הרווח בביטוח היא לעולם שלילית (מזה חברות הביטוח מתקיימות). לכן יש היגיון לעשות ביטוח רכב צד שלישי (כי אולי תיתקע במרצדס חדשה ולא תוכל לעמוד בנזק), אבל לא כדאי לעשות ביטוח מקיף על הרכב שלך, כי לכל היותר הוא יחוסל. בממוצע הביטוחים לאורך השנים אתה מפסיד (כי זה בדיוק הרווח של חברות הביטוח).
 
  

השאר תגובה

Back to top button